Informacje

18.01.2019 19:01 straż na tropie "kopciuchów"

Drony do walki ze smogiem
przetestowane w terenie

SERWISY:


Strażnicy miejscy pokazali w piątek, jak wygląda walka z "kopciuchami" za pomocą dronów. W Wawrze skontrolowali dwa kominy, które "podejrzanie" dymiły. Akcji strażników przyglądał się reporter tvnwarszawa.pl Tomasz Zieliński.

- Dron podróżuje razem ze strażnikami w tak zwanym smogowozie - opisuje Tomasz Zieliński. Po przyjechaniu na miejsce, sprzęt jest rozkładany i rozpoczyna się kontrola. W piątek funkcjonariusze sprawdzali dym wydobywający się z kominów budynków usytuowanych w Wawrze. Jeden z nich to prywatny dom, drugi - zakład produkcyjny.

Dwóch strażników, dron i aplikacja

Drony są obsługiwane przez dwóch strażników, jeden pilotuje drona, a drugi obsługuje aparaturę pomiarową. - Dzięki aplikacji funkcjonariusz od razu widzi wynik na swoim telefonie - mówi Zieliński.

W trakcie kontroli, której towarzyszył nasz reporter okazało, że dym, mimo że "wyglądał podejrzanie” nie przekraczał zawartości szkodliwych substancji.

- Jeśli strażnicy miejscy zanotują przekroczenie, wystawiają mandat - kończy Zieliński. Za spalanie odpadów grozi mandat do 500 złotych.

Nowy sprzęt zachwala Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka do spraw zrównoważonego rozwoju i zieleni w ratuszu.

- Nowe wyposażenie straży miejskiej ułatwia przeprowadzenie interwencji oraz przyspiesza namierzenie osób zatruwających nasze powietrze. Funkcjonariusze przyjeżdżają w miejsca zgłoszeń nielegalnych palenisk, jak również prewencyjnie sprawdzają adresy dzielnic z domami jednorodzinnymi. Działania uświadamiają warszawiakom, że spalanie śmieci jest nie tylko nielegalne, ale także szkodliwe dla ich własnego zdrowia oraz zdrowia ich sąsiadów - wyjaśnia Glusman.

- W ramach programu walki ze smogiem chcemy zlikwidować wszystkie kopciuchy w mieście, a także uczyć mieszkańców proekologicznych praktyk - dodaje urzędniczka.

Przede wszystkim zabudowa jednorodzinna

Klika dni temu straż miejska dostała dwa drony. Podczas prezentacji sprzętu przed siedzibą straży, funkcjonariusze wyjaśniali, że jeden dron jest wyposażony w specjalne urządzenie z wysięgnikiem, które służy do pomiaru zanieczyszczenia powietrza pyłami PM1, PM2,5 i PM10. Ponadto posiada dwa czujniki wykrywające związki chemiczne formaldehydu i cyjanowodoru, które, jak informowali strażnicy, powstają podczas spalania odpadów.

- Dzięki tym dronom będzie można bardzo szybko zweryfikować, czy wezwanie do truciciela jest uzasadnione czy nie. Również posłużą do tego, żeby zdyscyplinować wszystkich tych, którzy próbują zatruwać swoich sąsiadów - powiedział podczas prezentacji Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Funkcjonariusze zapowiadają, że będą kontrolować całą Warszawę, ale zamierzają skupiać się na miejscach, gdzie już wcześniej wykryto spalanie odpadów. Pod lupę mają być wzięte przede wszystkim dzielnice z zabudową jednorodzinną.

Dwie kamery: Full HD i termowizyjna

Jak przypomina ratusz, urządzenia wyposażone zostały w dwie kamery. "Tradycyjna rejestruje obraz w rozdzielczości Full HD, a termowizyjna, o wysokiej czułości wykorzystuje promienie podczerwieni. Zapisane obrazy pomagają we wskazaniu miejsc składowania odpadów bądź wylewania nieczystości ciekłych do wód. Zasysająca rurka przymocowana do drona pobiera do badania próbki dymu, po czym dane przekazywane są do mobilnego laboratorium lub też dowolnego punktu straży miejskiej - za pośrednictwem sieci" - czytamy w komunikacie.

Za sprzęt oraz szkolenie funkcjonariuszy i ubezpieczenie ratusz zapłacił 400 tysięcy złotych.

Urzędnicy zachęcają też, by informować straż miejską albo Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115, o zauważeniu niepokojących palenisk.

Komunalne "kopciuchy" do likwidacji

Ratusz podtrzymał w piątkowym komunikacie obietnicę, że w latach 2019-2021 Warszawa zlikwiduje wszystkie "kopciuchy" w domach komunalnych.

Wymiana jednego pieca, jak informują urzędnicy, kosztuje średnio 12 tys. zł, dlatego do tej kwoty zostanie podniesiona wysokość dotacji dla osób indywidualnych. Nie będzie obowiązywało kryterium dochodowe.

W ciągu najbliższych czterech lat stolica chce przeznaczyć około 300 mln zł na walkę ze smogiem. Oprócz likwidacji starych pieców, te pieniądze mają być wydane m.in. na przyłączenie kolejnych budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej i gazowej, modernizację oświetlenia oraz dofinansowywanie odnawialnych źródeł energii.

Do końca marca warszawiacy mogą składać wnioski o dotacje do modernizacji kotłowni, którą planują przeprowadzić w 2019 roku.


ml/pm/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zBielan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2019 21:03 ~zBielan

  Bielan~Bielan

  Może by tak dron przeleciał się nad Bielanami bo ekspansja BYSia jest tu straszna :/


  Dron mógłby wyśledzić skąd jadą śmieci do BYSia, "Czyste Bielany" od dawna trąbią że zwozi do nas śmieci z całego Mazowsza :/

 • Bielan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2019 01:40 ~Bielan

  Może by tak dron przeleciał się nad Bielanami bo ekspansja BYSia jest tu straszna :/

 • Piotrek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2019 12:59 ~Piotrek

  W Miasteczku Wilanów od rana smród a nie ma żadnych kominów :-(

 • Miki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2019 10:38 ~Miki

  majo~majo

  A ten sprzęt to ma certyfikację/legalizację czujników? czy też każdy będzie mógł sie odwołać bo nie ma gwarancji, że wyniki pomiarów są rzetelne.

  Czujniki trzeba regularnie kalibrować w czystym środowisku. A ponieważ w Warszawie cały czas przekraczane sa normy to nie ma na to miejsca. Już widzę wyjadzy służobowe do ciechocinka albo innych zdrojów żeby kalibrować drona.

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2019 09:23 ~wawa

  Ciekawe. Co tydzień słyszę o tym że strażnicy mają nową broń na kopciuchy. Tylko czy zdążą użyć tej broni zanim zima zniknie.... Będę szczęśliwy jak pierwszy mandat będzie wystawiony dzięki dronom.... Zapraszam na Głębocką... Tu jest dopiero sajgon i nie trzeba drona aby widzieć co się dzieje.... Tylko trafić na moment spalarni.... to jest problem.

 • majo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2019 08:07 ~majo

  A ten sprzęt to ma certyfikację/legalizację czujników? czy też każdy będzie mógł sie odwołać bo nie ma gwarancji, że wyniki pomiarów są rzetelne.

 • Rado

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2019 22:29 ~Rado

  circoloco~circoloco

  "W Wawrze skontrolowali dwa kominy, które "podejrzanie" dymiły...."

  WOW ! Akcja miesiąca, dwa kominy.  i tak aż nad to,bo cały ten Oddział Ochrony Środowiska to jedna wielka fikcja. Jego praca do godz. 22ej gdzie wówczas najwięcej jest zgłoszeń to jakieś nieporozumienie i jeszcze wieeeeele innych kwiatków.Oddział do tzw.lansu

 • pantuniestał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2019 16:06 ~pantuniestał
  Realista~Realista

  Wolno latające nieznane drony sa łatwym celem... :)
  Bo NIKT nie ma prawa latać mi nad moją posesją/domem bez mojej zgody! A ja nie muszę domniemywać, że to Straż Miejska, a nie wścibscy sąsiedzi.
  Tyle w temacie tej nielegalnej akcji
  Manitou~Manitou

  ha ha ha czekałem na taki cebulacki koment :D To moje, moja wlasność, idź pan z tym :D
  pantuniestał~pantuniestał

  Powtarzasz się.
  Manitou~Manitou

  w którym momencie?

  Ty już wiesz w którym;)

 • Manitou

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2019 15:28 ~Manitou  Realista~Realista

  Wolno latające nieznane drony sa łatwym celem... :)
  Bo NIKT nie ma prawa latać mi nad moją posesją/domem bez mojej zgody! A ja nie muszę domniemywać, że to Straż Miejska, a nie wścibscy sąsiedzi.
  Tyle w temacie tej nielegalnej akcji
  Manitou~Manitou

  ha ha ha czekałem na taki cebulacki koment :D To moje, moja wlasność, idź pan z tym :D
  pantuniestał~pantuniestał

  Powtarzasz się.

  w którym momencie?

 • Otwocczanin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2019 15:04 ~Otwocczanin

  Zapraszamy z dronami do Otwocka.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »