Informacje

05.02.2015 15:48 MA BYĆ SZYBCIEJ

Drogówka dostała kamery 3D.
Skrócą "czynności", zmniejszą korki

SERWISY:

Rewolucja w warszawskiej drogówce. Ratusz zakupił "system wspomagania obsługi zdarzeń drogowych" czyli 5 kamer 3D. Policyjne "czynności" prowadzone na miejscach wypadków mają się skrócić z kilku godzin do kilkudziesięciu minut.

- Do tej pory policjanci musieli ręcznie mierzyć i wprowadzać wszystkie odległości. Są takie skrzyżowania, np. al. Jana Pawła i Solidarności, gdzie trwało to nawet 6 - 8 godzin. Ten sprzęt skróci pracę, dzięki czemu będzie można szybciej udrożnić ruch - przekonuje Ewa Gawor, dyrektor miejskiego biura bezpieczeństwa. I dodaje: - Policjanci marzyli o takim zestawie, a dostali od nas pięć.

Za sprzęt i oprogramowanie miasto zapłaciło 350 tysięcy złotych.

<< CZYTAJ TEŻ O 3 MLN ZŁ NA DODATKOWE PATROLE POLICJI >>

Szybciej i dokładniej

Zestaw przypomina urządzenia którymi posługują się geodeci.

- Tyczką zaznaczamy ślady, np. cztery rogi samochodu. Powoduje to przeniesienie jego sylwetki do programu, który służy do rysunków technicznych. Zestaw nie dopuszcza pomyłki i pozwala bardzo szybko wykonać pomiar miejsca zdarzenia - tłumaczy Robert Opas ze stołecznej komendy.

Zobacz, jak działa i wygląda urządzenie:


Będą mniejsze utrudnienia?

Nowy sprzęt policjanci zaprezentowali dziennikarzom w miasteczku ruchu drogowego na Woli. Przygotowali symulację zderzenia samochodu i rowerzysty. Wykonanie pomiarów ze sporządzeniem szkicu zajęło im 15 minut. W tym samym czasie policjanci pracujący tradycyjnie byli na etapie szkicu.

Powstaje przy tym dokładniejsza dokumentacja, która ułatwi ustalania przyczyn wypadków. - Ma to ogromne znaczenie dla późniejszego postępowania sądowego. System stworzony jest z myślą o zdarzeniach drogowych, ale poradziłby sobie równie dobrze przy obsłudze zdarzeń kryminalnych czy nawet katastrof lotniczych - zapewnia Opas.

Sprzęt przystosowany jest też do ciężkich warunków atmosferycznych - jest pyło- i wodoodporny. Ma poradzić sobie także podczas ostrego słońca i w nocy.

Gotowi do pracy

Wydział ruchu drogowego dysponuje nim od kilku tygodni. Powstaje też baza najbardziej czasochłonnych w opracowaniu miejsc. - W tej chwili liczy 30 najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań i rozbudowujemy ją dynamicznie - mówi inspektor Michał Domaradzki, komendant stołecznej policji.

Kiedy zatem policjanci ruszą na ulice z nowym sprzętem? - Od najbliższych godzin służby, jeżeli będzie taka potrzeba, będą mogli wykorzystywać go w pracy. Są już przygotowani i przeszkoleni do jego wykorzystywania - zapewnia Domaradzki.

Jak ocenia w rozmowie z nami, pięć takich zestawów na razie wystarczy policjantom do sprawnej obsługi poważnych wypadków na terenie Warszawy.

Zdjęcie na stronie głównej - PAP/ Jakub Kamiński.

kś/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • nemo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2016 11:18 ~nemo

  faktycznie to kpina
  To zwykly tachimetr Pentaxa w którym nie ma żadnej automatyzacji , ponieważ wszystkie punkty pomiaru należy wskazać i je manualnie [pomierzyć
  Tylko skanery laserowe 3d daja pełną automatyzację pomiaru. Te właśnie stosuje Policja w USA, UK, Niemczech itd...

  swoja drogą ciekawa niekompetencja przy zamówieniach i chyba marnotrawstwo publicznych pieniędzy

 • Urzędniczyna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2015 11:02 ~Urzędniczyna

  Koledze "antkowi policmajstrowi" chyba zgubiła się końcówka linku do dokumentów NCBIR -

  http://www.ncbir.pl/gfx/ncbir/userfiles/_public/obronnosc/4_2013/lista_rankingowa_pozytywnie_ocenionych_wnioskow_z_konkursu_4_2013.pdf

  Ciekawe na czym polegało owa innowacyjnosć projektu? Oba produkty (tachimetr geodezyjny KTD oraz program do wizualizacji zdarzeń drogowych CYBID PLAN) były na rynku dawno przed złożeniem przedmiotowego wniosku o dofinansowanie projektu.

  No chyba, że Chińczycy zaproponowali w formie innowacji kilka kolorów urządzenia.

  Tak wygląda właśnie cała polska innowacyjna gospodarka. Prokurator jakiś to czyta i nie drapie się po głowie?

 • Zadziwiony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2015 10:16 ~Zadziwiony

  Antek Policmajster~Antek Policmajster

  W przetargu startowała tylko jedna firma. Z mojego doświadczenia wiem, że jeśli w przetargu o tak dużej wartości (350 tys zł) pojawia się tylko jedna oferta to SIWZ a dokładnie specyfikacja techniczna mogła zostać ustawiona tak, aby inne firmy nie mogły złożyć konkurencyjnej oferty.

  Zastanawia również fakt, dlaczego policja nie zrobiła jednego postępowania z dwoma zadaniami,, jednego na hardware ( tachimetr geodezyjny) a drugiego na software.


  A mnie już nie zastanawia. Odpowiedź znalazłem tutaj:

  http://www.ncbir.pl/gfx/ncbir/userfiles/_public/obronnosc/4_2013/lista_rankingowa_pozytywnie_ocenionych_wnioskow_z_konkursu_4_2013.pdf

  To właśnie to rozwiązanie było tematem ww. projektu. Spójrzcie sobie na wnioskodawcę (Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji) i partnerów konsorcjum (CYBID Sp. j. Renata Bułka, Dariusz Bułka) i... wszystko jest jasne.

  Nie chcę was namawiać do czytania założeń do projektu, ale wynika z niego, że firma CYBID zamierza przy pomocy instytucji publicznej (Komenda Główna Policji) zmonopolizować rynek oględzin zdarzeń drogowych i kryminalnych w Polsce. Jak ów monopol wygląda, mogliście zobaczyć po przetargu w Komendzie Stołecznej Warszawy - sprzęt przepłacony i nie wart zapłaconej ceny, a do tego przestarzały i chiński.

  Mnie zastanawia już tylko jedno - kto jest lobbystą tej firmy (oczywiście "bezinteresownym") w Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym polskiej Policji?

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2015 09:48 ~nick


  depeche mode~depeche mode

  TVN - nie wypisujcie głupot!!!! To nie są kamery 3D!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! To zwykłe instrumenty geodezyjne!!!!!!!!!!!!
  i tyle~i tyle

  Nie, to nie mogą być zwykłe instrumenty geodezyjne, nie za taką cenę. Po prostu nie wierzę.

  Wygląda jak tachimetr i działa jak tachimetr. Ale jak dla dziennikarzy z tvnu to jest kamera 3D to musi to być kamera 3D. Śmieszna stacja.

 • poszerzyć

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2015 09:47 ~poszerzyć

  Ciągle cos remontują. Ostatnio Wisłostrada stoi w obronnych korkach !!!!

 • jato

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2015 09:34 ~jato

  Może geodetów potrzebują jakie kamery 3D zwykły sprzęt geodezyjny taniej by było im kupić miernik laserowy w markecie. Już myślałem że to jest jakiś super sprzęt stawiają np 4 kamery dookoła i za 5 minut mają gotowy obraz z odległościami i wysokościami a w biurze obrabiają

 • wsciekly

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2015 09:21 ~wsciekly

  te jeszcze jeden kamyczek - firma sprzedająca sprzęt i oprogramowanie sprzedaje program wszystkim biegłym w Polsce ona ich szkoli i tam kupują programy policja się narobi a biegli mają gotowca do wydania opinii i pięknie kasa leci bez wysiłku brawo program sprzęt i APRD przekręt

 • Antek Policmajster

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2015 08:01 ~Antek Policmajster

  W przetargu startowała tylko jedna firma. Z mojego doświadczenia wiem, że jeśli w przetargu o tak dużej wartości (350 tys zł) pojawia się tylko jedna oferta to SIWZ a dokładnie specyfikacja techniczna mogła zostać ustawiona tak, aby inne firmy nie mogły złożyć konkurencyjnej oferty.

  Zastanawia również fakt, dlaczego policja nie zrobiła jednego postępowania z dwoma zadaniami,, jednego na hardware ( tachimetr geodezyjny) a drugiego na software.

  Dostawców tachimetrów na polskim rynku jest kilkudziesięciu, bo to jest najbardziej rozpowszechnione narzędzie pomiarowe na rynku. Z kolei istniejące programy do wizualizacji czy rekonstrukcji wypadków drogowych pracują w standardzie CADowskim, tzn. że są kompatybilne z danymi uzyskanymi z dowolnego przyrządu geodezyjnego.

  Zamawiający czyli Policja doskonale o tym wiedział. To jest standard współczesnych przetargów, tak aby wyłonić najtańszą ofertę. W tym przypadku, jak można przeczytać w komentarzach, wybrana skrajnie niekorzystną finansowo ofertę, bo jedyną, złożoną w tym postępowaniu. No, ale CBA ma inne problemy na głowie.

  Jak pokazuje ten przetarg w polskiej policji standardy to jedno a życie koleszków to drugie.

 • podatNIK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2015 07:53 ~podatNIK

  Gian Lucca~Gian Lucca

  Jak zwykle kupili do Policji chińszczyznę i przestarzałe rozwiązania:

  - tachimetr chiński KTD z programem do wizualizacji zdarzeń drogowych - http://geopryzmat.com/tachimetr-kolida-kts-442rc.html
  - kamera sferyczna 3D

  i to wszystko za 70 tys zł za sztukę, chociaż tachimetr KTD, oferowany w tym zestawie kosztuje na rynku zaledwie 11 tys zł, a program o nazwie Plan zaledwie 800 zł. Wypasiona kamera sferyczna kosztuje w granicach 3000 zł. Sumując mamy cenę 15 tys zł, to pozostaje w kieszeni firmy sprzedającej rewelacyjna marża ok 55 tysięcy złotych polskich. Chyba tylko Indianie gorzej wychodzili na interesach z białym człowiekiem, ale jak widać bufetowa przebiła wszystkich.

  W USA tachimetry odchodzą do lamusa, jako niedokładne (winna temu tyczka, czyli pryzmat, na który kieruje się laser - odchyły wynoszą nawet 5-10 centrymetrów, co pfzy pomiarach sladów na zdarzeniu drogowym wypacza oględziny) i czasochłonne (pomiary ręczne). Zastępują je skanery laserowe 3D (jakość, precyzja do 0,5 mm, automatyczne pomiary do 2 mld punktów, wbudowana kamer sferyczna, gps, itd.)

  W Wielkiej Brytanii, gdzie mieszkam, policja już od dwóch lat kupuje skanery (w samym Londynie mają ich ponad 10). Ich cena jest dwukrotnie wyższa od ceny jednostkowej sprzętu, dostarczonego do KSP, ale zwraca się błyskawicznie no to jest rzeczywiście sprzęt na miarę XXI wieku.

  Gratuluję "bezcennych" zakupów podatnikom miasta Warszawy.

  Załamałeś mnie po prostu.

 • i tyle

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2015 07:48 ~i tyle

  depeche mode~depeche mode

  TVN - nie wypisujcie głupot!!!! To nie są kamery 3D!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! To zwykłe instrumenty geodezyjne!!!!!!!!!!!!

  Nie, to nie mogą być zwykłe instrumenty geodezyjne, nie za taką cenę. Po prostu nie wierzę.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »