Informacje

17.05.2016 11:53 Uczyli się pokonywać bariery

Drogowcy wyszli z urzędu
i przesiedli się na wózki

SERWISY:

Wysokie krawężniki, nierówne chodniki czy schody - dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich to bariery. Jak poważne? Uczyli się tego pracownicy ZDM.

W warsztatach zorganizowanych przez Fundację Polska Bez Barier wzięło kilkunastu pracowników Zarządu Dróg Miejskich, którzy na co dzień zajmują się projektowaniem i realizacją drogowych inwestycji. - Aby lepiej zrozumieć sytuację osób z niepełnosprawnościami, na jeden dzień przesiedliśmy się na wózki - mówią.

- Szkolenie odbywało się w księgarni przy ul. Andersa. Stamtąd ruszyliśmy i na wózkach, przejechaliśmy wokół Intraco - relacjonuje rzeczniczka ZDM Karolina Gałecka, która też brała udział w w warsztatach.

Urzędnicy mieli też okazję sprawdzić, jak czują się osoby niewidome. Na ćwiczeniach pracowali w parach. - Jedna osoba miała opaskę na oczach, druga musiała ją kierować, aby odpowiednio pokonywała ustawione przeszkody - mówi Gałecka.

"Szkolenie bardzo potrzebne"

- To szkolenie miało pokazać nam, jak trudno poruszać się osobie z niepełnosprawnościami. Ciężko jest to zrozumieć, jeśli nigdy nie było się w takiej sytuacji. Dlatego takie warsztaty są urzędnikom bardzo potrzebne. Zwłaszcza tym, którzy na co dzień organizują wspólną przestrzeń i infrastrukturę drogową - dodaje Gałecka.

- Często się nam wydaje, że jakiś krawężnik ma zaledwie kilka centymetrów i nie jest wysoki. Ta perspektywa diametralnie się zmienia, kiedy siadamy na wózkach i możemy poczuć to na własnej skórze - dodaje.

To pierwsze tego typu szkolenie dla pracowników ZDM. Już wiadomo jednak, że nie ostatnie. - To było bardzo cenne doświadczenie, które przyda się nam nie tylko w życiu zawodowym, ale i osobistym. Chcemy w przyszłości organizować następne edycje i przeszkolić innych naszych pracowników - zapowiada rzeczniczka ZDM.

Milion złotych na usuwanie barier

Miasto planuje wydać w tym roku milion złotych na usuwanie barier architektonicznych. Urzędnicy zapewniają, że pieniędzy wystarczy na zmiany w ponad dwustu miejscach. Będą to przede wszystkim wysokie krawężniki, nierówne chodniki, brak pasów ostrzegawczych czy płytek z "wypustkami".

ZDM chce też stopniowo zmieniać krawężniki na przystankach autobusowych - wymieniać stare na krawężniki tzw. peronowe, o zaokrąglonych końcach, które ułatwiają podjazd autobusom blisko chodnika.

Planowane są też większe inwestycje, jak np. budowa wind przy przejściu podziemnym zlokalizowanym pod ulicami Wolską i Kasprzaka w rejonie skrzyżowania z ul. Redutową.

ZOBACZ TAKŻE: Walczyli o przejście przy Dworcu Centralnym

kw/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • real

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2016 08:18 ~real


  Matka~Matka

  Przestancie ukladać bruk i nierowną kostkę granitową na kazdym wjeździe ( Krakowskie, Nowy, Świat, Marszałkowska, Miasteczko Wilanow), bo nawet dzieciecy wozek nie może tego pokonać bez podskakiwania, blokowania kół. Niepelnosprawny przejedzie tylko ciągniety tyłem.
  Jagoda~Jagoda

  To prawda.
  Mam niepełnosprawną mamę,. Kiedyś zabrałam ją na wózku na Starówkę. Przez plac Zamkowy nie da się normalnie przejechać po tych wystających kamieniach. Dopiero na Piwnej jest dobra nawierzchnia, by przejechać wózkiem. Mogli by na pl. Zamkowym wydzielić pas z gładkiego kamienia dla wózków.

  Nie pisz że niepełnosprawni, że wózek inwalidzki, napisz że jesteś rowerzystką, Puchalski na drugi dzień położy asfalt.

 • asd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2016 20:45 ~asd

  Bardzo dobre zdjęcie na stronie głównej, dostarczające jeszcze jednego argumentu by w końcu pozbyć się absurdalnych tramwajów z Miasta. Bo widać jak wielkim problemem jest przejechanie przez nawet najbardziej równe torowisko. Nie bez przyczyny wielkie stolice pozbyły się tego zacofanego środka transportu, a jak budują to tylko na zadupiach, tam gdzie nie opłaca się budowa metra.
  Walzowa i jej banda od 10 lat chcą na przekór wszystkim udowodnić, że tramwaj to świetny wynalazek. Jedynym skutkiem tej "polityki" jest zwiększający się ruch samochodowy w Śródmieściu, bo nikt rozsądny nie będzie tracił czasu na przesiadki i narażał życie na niebezpiecznie wąskich przystankach, całkowicie nieprzystosowanych do takich ilości ludzi...

 • Szaman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2016 20:42 ~Szaman

  Przejście przy Redutowej było niedawno remontowane!

 • antek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2016 20:39 ~antek

  ale szopka! znam tych gości :) to żadni drogowcy! :D

 • d1952

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2016 20:15 d1952

  Powinno być na stanie w Zarządzie Dróg i przejścia przymusowo każdego pracownika szkolenia jazdy wózkiem inwalidzkim ,przejście na kulach i chodzenie w goglach dla niewidomych. A przede wszystkim kierownictwo bo to oni mają pieczę nad owymi pracownikami.
  Sama przechodzę tą krzyżową drogę .To człowiek człowiekowi czyni a sami mogą być nami.Wyobraźnia

 • Klotka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2016 17:28 ~Klotka

  Proponuję tym ludziom dojazd a lepiej dojście o kulach z przystanku Przy Agorze(tramwajowy w kierunku tarchomina) na Wrzeciono x Szegedyńskiej. Może by się zastanowili zamiast likwidować przystanek las bielański dla wysiadających. Niech motorniczy jeżdżą z większą prędkością, a nie tak wolno, że wszyscy podskakują. Patrząc na licznik prędkości wyświetlała się prędkość 20 czy 22km/h.

 • Kali Fornia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2016 16:41 ~Kali Fornia

  Te hipstery z brodami to drogowcy?

 • niewierze

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2016 16:24 ~niewierze

  Co za parodia, to się dzieje na serio? Buhahaha...

 • Jagoda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2016 16:19 ~Jagoda

  Matka~Matka

  Przestancie ukladać bruk i nierowną kostkę granitową na kazdym wjeździe ( Krakowskie, Nowy, Świat, Marszałkowska, Miasteczko Wilanow), bo nawet dzieciecy wozek nie może tego pokonać bez podskakiwania, blokowania kół. Niepelnosprawny przejedzie tylko ciągniety tyłem.

  To prawda.
  Mam niepełnosprawną mamę,. Kiedyś zabrałam ją na wózku na Starówkę. Przez plac Zamkowy nie da się normalnie przejechać po tych wystających kamieniach. Dopiero na Piwnej jest dobra nawierzchnia, by przejechać wózkiem. Mogli by na pl. Zamkowym wydzielić pas z gładkiego kamienia dla wózków.

 • warsawstreet

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2016 16:03 ~warsawstreet

  ooooooooooooooooooooooooooooooo takkkkkkk wszyscy urzędnicy z każdego wydziału DS DRÓG/ chodników/ dróg dla rowerów NA WÓZKI INWALIDZKIE łoj by się działo. WSZYSTKICH WÓJTÓW, BURMISTRZÓW, STAROSTÓW, TAKŻE, niech wsiądą i dojadą ze swoich biurców do najbliższego sklepu, apteki, ....

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »