Informacje

07.04.2019 07:59 krakowskie przedmieście 89

Drogowcy remontują... kamienicę.
W tle Canaletto i atrakcja z PRL

SERWISY:


Zazwyczaj łatają dziury, frezują jezdnie, budują ścieżki rowerowe albo chodniki. Teraz jednak drogowcy biorą się za... remont kamienicy. I to nie byle jakiej, bo przy samym placu Zamkowym. Jej historia sięga XVIII wieku, a wewnątrz kryje się jedna z warszawskich atrakcji z czasów PRL.

Przetarg pojawił się na stronie Zarządu Dróg Miejskich 1 kwietnia. To jednak nie żart. Drogowcy szukają firmy, która zajmie się "remontem elewacji parteru kamienicy Aleksandra Johna przy ul. Krakowskie Przedmieście 89 / ul. Senatorska 1".

Pierwotne kolory

Zainteresowani mogą składać oferty do 16 kwietnia, a zwycięzca ma wykonać prace do końca sierpnia tego roku. Jak potwierdza rzeczniczka ZDM Karolina Gałecka, ta część budynku należy do drogowców (górny fragment już został odrestaurowany).

Elewacja parterowa jest zniszczona. Tynk i piaskowiec popękały, wiele do życzenia pozostawia również stan desek daszku od strony placu Zamkowego. Budynek znajduje się w rejestrze zabytków, więc wykonawca prac będzie musiał dokładnie, przy pomocy odpowiednich preparatów, zadbać o ściany.

"Przez lata elewacje były kilkakrotnie nieudolnie szpachlowane oraz malowane różnokolorowymi powłokami malarskimi" – czytamy w opracowaniu autorstwa Piotra Grzegorza Mądracha, dyplomowanego konserwatora zabytków.

W zaleceniach konserwatorskich czytamy również o odtworzeniu pierwotnej kolorystki "elewacji, która bazowała na kolorze udokumentowanym na obrazie Canaletta i określonym na podstawie konserwatorskich badań".

Historia kamienicy sięga połowy XVIII wieku. Powstała na miejscu starej i składała się z dwóch pięter z poddaszem nakrytym spadzistym dachem. Sto lat później podwyższono ją o jedno piętro. Została zniszczona podczas II wojny światowej, a rozebrano ją ostatecznie w 1947 roku związku z budową Trasy WZ.

Odbudowana została dwa lata później według projektu Włodzimierza Wapińskiego i Kazimierza Thora, a fasadę odtworzono właśnie na podstawie Canaletta.

A dlaczego parterem zarządzają drogowcy? Odpowiedź kryje jedna ze stołecznych atrakcji turystycznych. Chodzi o pierwsze warszawskie schody ruchome, które ma pod swoją opieką ZDM. Prowadzą z Trasy WZ prosto na parter tej kamienicy.

Co ciekawe, musiała ona zostać powiększona w kierunku placu Zamkowego o około 80 centymetrów, właśnie ze względu na maszynownię schodów.

10 tysięcy osób na godzinę

Schody ruchome powstały w latach 1947–49, łącząc ówczesną aleję Świerczewskiego z placem Zamkowym. Trzy ciągi o długości 30 metrów wybudowała radziecka firma Metrostroj. Ich przepustowość wynosiła 10 tysięcy osób na godzinę. Wielu mieszkańców Warszawy pamięta je jako największą atrakcję dzieciństwa.

Pod koniec XX wieku schody zamknięto. W 2005 roku ZDM rozpoczął ich remont. Odrestaurowano socrealistyczne wnętrza, a radzieckie urządzenia zastąpiono nowoczesnymi schodami. Teraz cała maszyneria waży około 15 ton.

ran/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Majk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2019 11:58 ~Majk

  Czyli znowu cofanie miasta o 200 lat w rozwoju. Na rany koguta, dobudowaliby do brakujące piętro, odtworzyli przedwojenny wystrój i jakoś by to wyglądało. A tak dostaniemy remont kolejnej prowincjonalnej kamieniczki "z XVIII wieku".

 • MKO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2019 11:05 ~MKO

  Ruchome schody. To dopiero była atrakcja! Pamiętam z dzieciństwa, że mama specjalnie mnie tam zawiozła. Nie mogłem sobie wyobrazić jak mogą schody się ruszać. A teraz komputery, smartfony.

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2019 10:13 ~kubat

  lolek~lolek

  Czyli standardowo w szczycie sezonu siatka (pewnie z reklamą) w głównym punkcie turystycznym miasta i syf dookoła.

  Ty zapewne na łyżwach jeździsz w Sierpniu a kąpiesz się w Wiśle w Styczniu. Czemu ten Gomułka zlikwidował analfabetyzm.

 • MLKing

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2019 09:38 ~MLKing

  "Przez lata elewacje były kilkakrotnie nieudolnie szpachlowane oraz malowane różnokolorowymi powłokami malarskimi" - czy ktoś z władz miasta odpowie za fuszerkę?

 • oleg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2019 09:32 ~oleg

  lolek~lolek

  Czyli standardowo w szczycie sezonu siatka (pewnie z reklamą) w głównym punkcie turystycznym miasta i syf dookoła.

  Pewnie najlepiej taki remont przeprowadzić w grudniu, wtedy nie ma sezonu turystycznego.

 • lolek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2019 09:03 ~lolek

  Czyli standardowo w szczycie sezonu siatka (pewnie z reklamą) w głównym punkcie turystycznym miasta i syf dookoła.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »