Informacje

03.04.2019 17:34 w 2,5 miesiąca

Drogowcy połączyli siły ze strażnikami. Jeden patrol założył ponad 1000 blokad

SERWISY:

W niespełna trzy miesiące drogowcy wspólnie ze strażą miejską ukarali ponad tysiąc kierowców, którzy pozostawili samochody w niedozwolonych miejscach.

Mieszany patrol rozpoczął swoją działalność na początku roku. "W sumie od 14 stycznia do 29 marca założył 1024 blokady na koła źle zaparkowanych samochodów, a strażnicy wystawili mandaty na łączną kwotę 79 800 złotych" - informuje Zarząd Dróg Miejskich.

I zaznacza, że w wielu miejscach kontrole prowadzone były regularnie i widocznie wpłynęło to na zachowania kierowców. "Znacznie mniej kierowców parkuje tam wbrew przepisom" - czytamy w komunikacie.

Przy okazji postanowiliśmy zapytać straż miejską o to, ile takich urządzeń zostało założonych od początku tego roku także przez inne patrole, złożone wyłącznie ze strażników. Jak wynika ze statystyk, na terenie całego miasta w tym roku blokad na koła użyto 8019. Najwięcej było ich na Woli - 1633, na Śródmieściu - 1406 oraz na Pradze Północ -1064.

Wyniki mieszanego patrolu również wliczają się w tę ogólną statystykę z pierwszego kwartału. Widać, że założone przez nich blokady stanowią niemal 1/8 wszystkich przypadków.

Większa skuteczność

Drogowcy idą za ciosem i chcą jeszcze bardziej zwiększyć skuteczność takich działań. 1 kwietnia na warszawskie ulice wyruszył drugi patrol mieszany. Wspólnie pracują w nim kontroler ZDM i strażnik miejski.

- Ma to zwiększyć efektywność działania. Do tej pory patrole złożone z pracowników ZDM nie miały uprawnień do karania kierowców za nieprawidłowe parkowanie. Kontrolerzy sprawdzali, czy kierowcy zapłacili za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego, ale nie mogli interweniować, jeżeli kierowca zamiast na płatnym miejscu pozostawił auto na przejściu dla pieszych czy skrzyżowaniu, powodując zagrożenie - mówi Karolina Gałecka, rzeczniczka ZDM.

I dodaje, że w takiej sytuacji kontrolerzy zawiadamiali straż miejską, ale nie było możliwości szybkiego ukarania kierowcy. Często zdarzało się, że zanim patrol dotarł na miejsce, auta już nie było.

Obecnie mieszane patrole poruszają się samochodami i są wyposażone w blokady. Mogą też wystawiać mandaty za nieprawidłowe parkowanie i wydawać dyspozycję do usunięcia nieprawidłowo zaparkowanych aut.

Zobacz materiał o zablokowanym chodniku przy Belwederskiej. Kierowca zostawił pieszym 26 centymetrów przejścia:

kk/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Nikt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2019 15:21 ~Nikt

  sm kek~sm kek

  uwielbiam tą logikę SM:
  "nie wolno tu parkować, więc założymy blokadę abyś musiał stać tu dłużej".

  To jest odpowiedź na kombinowanie tych nieprawidłowo zaparkowanych. Następnym razem się zastanowi czy czas i pieniądze zmarnowane na zdjęcie blokady się zwróciły.

 • sm kek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2019 08:48 ~sm kek

  uwielbiam tą logikę SM:
  "nie wolno tu parkować, więc założymy blokadę abyś musiał stać tu dłużej".

 • zagt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2019 16:14 ~zagt

  skarabeusz~skarabeusz

  w Warszawie na rogu Karolkowej i Wolskie koło Lidla jest znak zakazu parkowania na chodniku. Mało kto zwraca uwagę na znak ponieważ jest tak umieszczony, że kierowcy nie zwracają na niego uwagi ponieważ koncentrują się na dużym ruchu drogowym z 3 stron żeby przejechać skrzyżowanie. Sraż ma tam ustawkę i od razu zakładają blokady. Nieważne, że znak jest tak umieszczony żeby nikt go nie zauważył.

  Cóż za różnica czy znak jest czy też nie. Policja ma w nosie ten znak podobnie jak kierowcy i nie zwraca uwagi na nieprawidłowo zaparkowane pojazdy.

 • ollo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2019 15:14 ~ollo

  Świetna ROBOTA !!! Tak trzymać!!!

 • Sir Mieczysław

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2019 14:29 ~Sir Mieczysław

  Na Królewskim Wilanowie, szanowni wilanowianie mają gdzieś znaki i zakazy i parkują swoje stalowe, lśniące rumaki jak im się podoba. To czy ktoś przejdzie chodnikiem czy nie, to jest sprawa drugorzędna, czy wózek z dzieckiem przejedzie też jest nie ważne (nie trzeba było sobie robić dzieciaków, proste). Nasi wspaniali, niezłomni, nieustraszeni strażnicy, nic z tym nie robią (chyba mają za daleko, ze swojej kwatery głównej na np. ul.Teodorowicza jest grubo ponad 750 metrów...).

 • skarabeusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2019 11:22 ~skarabeusz

  w Warszawie na rogu Karolkowej i Wolskie koło Lidla jest znak zakazu parkowania na chodniku. Mało kto zwraca uwagę na znak ponieważ jest tak umieszczony, że kierowcy nie zwracają na niego uwagi ponieważ koncentrują się na dużym ruchu drogowym z 3 stron żeby przejechać skrzyżowanie. Sraż ma tam ustawkę i od razu zakładają blokady. Nieważne, że znak jest tak umieszczony żeby nikt go nie zauważył.

 • Adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2019 10:38 ~Adam

  Bardzo dobrze.
  Teraz proszę zabrać się za pseudo-kierowców przekraczających prędkość.
  Miasto musi być w pierwszej kolejności bezpieczne i przyjazne pieszym.

 • Michał_P

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2019 10:30 ~Michał_P

  Brawo!
  Więcej tych mandatów dopóki zmotoryzowana szarańcza nie nauczy się poszanowania otoczenia oraz prawa.
  W następnej kolejności czekamy na radary, wymuszenie jazdy 50km/h i więcej stref 30km/h.
  Miasto w pierwszej kolejności musi być bezpieczne i przyjazne pieszym, co przy obecnie panującym drogowym bezhołowiu nie jest możliwe.

 • ojciec zomowca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2019 10:12 ~ojciec zomowca  Żoliborzanin~Żoliborzanin

  Miło przeczytać coś pozytywnego. Panowie powinni dostać fajną premię, miasto minimalnie odetchnie. Nie mam nadziei, że to będzie początek końca chamstwa parkujących gdzie popadnie, ale to mały kroczek do uporządkowanego społeczeństwa obywatelskiego.
  Iwona~Iwona

  Podpisuje się pod powyższym. I trzymam kciuki za zintensyfikowanie takich działań.
  arma~arma


  A ja liczę że za tych na rowerach w końcu się zabiorą.
  Społeczeństwo obywatelskie? z jakiej ty jesteś epoki? Jak czytam takie brednie to szkoda mi was niespełnione dzieci zomowców.


  Już lepiej być dzieckiem zomowca, niż dzieckiem patologii jak ty. Ale patologia nie zrozumie, że społeczeństwo do niczego jej nie potrzebuje.

 • aaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2019 09:57 ~aaaa

  Witajcie w "Zwierzogrodzie"

  Judy Hops wlepia 200 mandatów do południa, choć wystarczy 100 dziennie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »