Informacje

22.12.2016 17:35 "Bezpieczeństwo to nasz priorytet"

Drogowcy doświetlają przejścia

SERWISY:

Zarząd Dróg Miejskich chce poprawić bezpieczeństwo na ulicach. W jedenastu dzielnicach, w okolicach przejść dla pieszych, pojawi się dodatkowe oświetlenie. Jednocześnie trwa akcja wymiany starych latarni.

Polska - wśród krajów Unii - ma największy odsetek pieszych zabitych na drogach. To 34 osoby na milion mieszkańców. W większości krajów wspólnoty ta liczba jest jednocyfrowa. Wśród przyczyn eksperci wskazują właśnie nieodpowiednie oświetlenie przejść dla pieszych.

"Bezpieczeństwo pieszych to nasz priorytet. Kolejnych kilkadziesiąt przejść dla pieszych zyska dodatkowe oświetlenie – właśnie ogłosiliśmy przetarg na wykonanie prac w 11 dzielnicach" - chwali się ZDM.

Najwięcej latarni przybędzie na Ursynowie - tam doświetlonych zostanie dziesięć przejść. Z kolei w Wilanowie i Mokotowie dodatkowe oświetlenie pojawi się w ośmiu miejscach. W Ursusie - w sześciu.

ZDM postawi nowe słupy także w Śródmieściu, na Żoliborzu, Białołęce, Targówku, Bielanach, Bemowie oraz Pradze-Południe. Zmiany obejmą 42 przejścia.

Według deklaracji, nowe latarnie zaświecą pod koniec lipca 2017 roku. Barwa ich światła będzie inna, niż w przypadku oświetlenia ulic. Będzie to białe światło, które znacząco poprawia widoczność.

Jaśniej i oszczędniej

Oprócz doświetlania przejść, ZDM zajmuje się wymianą starego oświetlenia ulic. Stare lampy wymieniane są na nowe LEDowe.

Takie pojawiły się między innymi na ulicy Pułkowej. Zmiany objęły także Grochowską. Remont oświetlenia został przeprowadzony na odcinku od ronda Wiatraczna do ul. Jordanowskiej. Łącznie wymieniono 175 słupów i 270 kompletów opraw. Bezpieczniej jest także na ulicach Wysockiego i Odrowąża na Bródnie. ZDM zastąpił nowymi 106 słupów i 140 opraw.

 

md/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kierowca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.12.2016 15:55 ~kierowca

  A co chcieć jak ludzie łażą po ciemnych przejściach w czarnych ubraniach bona takich brudu nie widac i można całą zimę przechodzić w jednej śmierdzącej kapocie? Czy oni zastanawiali się kiedyś, że z samochodu nie widać tak jak widzi pieszy oświetlony samochód? A nasi mądrzy rządzący chcą aby przepuszczać pieszych jak zbliża się do pasów. KOGO MAM PRZEPUSZCZAĆ JAK NIEWIDOCZNE DUCHY ŁAŻĄ PO ZMROKU?!

 • chankahuj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.12.2016 07:09 ~chankahuj

  A kiedy ZDM oświetli ulice na których w ogóle nie ma latarni? :D

 • Antek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.12.2016 23:28 ~Antek

  miki~miki

  I tak trzymać, czas na wymianę wszystkich latarni na LEDowe poprawiają widoczność i zużywają mniej energii :-)


  Ja ostatnio w domu przechodzę z ledów na halogeny. Co z tego, że pobiera 12W jak co 3 miesiące trzeba wydać na nową tyle ile kosztuje prąd zaoszczędzony przez 3 miesiące. Taka, która poświeci dłużej kosztuje 40zł.

 • KKK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.12.2016 22:25 ~KKK  A może ktoś z miasta pomyślałbym aby po 6 latach oddania do użytku oświetlić ulicę Magiczną. Ile można chodzić po ciemnym chodniku.

 • DarceLi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.12.2016 22:16 ~DarceLi

  Rodziewiczowny łukowska przejście wogole nie widoczne a bardzo uczęszczają przez pieszych farba na pasach malowana raz na 3 miesiące po tygodniu już jest strata na tyle że wogole jej nie widać a to przez to że na Rodziewiczowny jest syfo nie Droga! Raz na miesiąc pojawia się darmo zjadł miejskie i obfotografuja samochody wokolo . . . Cała ulica rodziewiczowny nadaje się do modernizacji i zrobienia parkingów po obu jej stronach a co za tym idzie i chodników i cywilizowanych przejść dla pieszych

 • Laszlo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.12.2016 21:09 ~Laszlo

  Na Wysockiego faktycznie wymieniono sporo latarni, ale świecą one na żółto jak żarówki sodowe, więc raczej nie są LED-owe.

 • Piękny Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.12.2016 20:37 ~Piękny Roman

  Zgred~Zgred

  Co z tego, że widzę, co się dzieje na przejściu, skoro nie widzę, co się dzieje w jego okolicach. Nie tylko w kwestii braku oświetlenia, ale i stawiania wszelkiego rodzaju znaków i słupów (w tym latarni, które mają oświetlać te przejścia), które skutecznie zasłaniają krawędzie przejść. Kiedy pieszy już znajdzie się na przejściu - już jest za późno.

  Zauważasz zbyt oczywiste rzeczy, a takich nie pojmą ci co planują te "poprawy".
  W paru już miejscach zauważyłem to genialne rozwiązanie, przejście oświetlone, wręcz oślepnąć można, ale co z tego jak chodnika oświetlony jest może 1m, a czasami nawet mniej.

  Z innych ciekawostek to chwalą się modernizacją latarni i to się chwali. U mnie jakiś czas temu zmodernizowali, jest fajnie jaśniej, ale.... przejścia są na tyle daleko od latarni, że co mi po tej całej modernizacji. Żaden geniusz nie wpadł na pomysł, że może warto dostawić po latarni przy samych przejściach.

  Generalnie akcja może i słuszna, ale realizacja tradycyjnie leży.

 • Mic24

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.12.2016 20:04 ~Mic24

  Bardzo dobry pomysł i jeszcze edukacja pieszych żeby wiedzieli że są gośćmi na ulicy, popieram.

 • miki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.12.2016 18:16 ~miki

  I tak trzymać, czas na wymianę wszystkich latarni na LEDowe poprawiają widoczność i zużywają mniej energii :-)

 • Zgred

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.12.2016 18:13 ~Zgred

  Co z tego, że widzę, co się dzieje na przejściu, skoro nie widzę, co się dzieje w jego okolicach. Nie tylko w kwestii braku oświetlenia, ale i stawiania wszelkiego rodzaju znaków i słupów (w tym latarni, które mają oświetlać te przejścia), które skutecznie zasłaniają krawędzie przejść. Kiedy pieszy już znajdzie się na przejściu - już jest za późno.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »