Informacje

12.03.2013 07:55 porównujemy ceny za wywóz odpadów

Drogo za śmieci w Warszawie,
ale w Krakowie zapłacą więcej

SERWISY:


Mieszkańcy Gdańska i Wrocławia zapłacą za wywóz śmieci mniej, niż warszawiacy. Tym ostatnim pozostaje tylko cieszyć się, że… nie mieszkają w Krakowie, gdzie prawdopodobnie będzie jeszcze drożej. Porównaliśmy nowe stawki śmieciowe w czterech dużych miastach Polski.

Nowe opłaty za wywóz śmieci, które uchwaliła w ubiegły czwartek Rada Warszawy, oburzyły wielu mieszkańców stolicy. Postanowiliśmy porównać wysokość opłat dla trzech hipotetycznych gospodarstw rodzinnych: małżeństwa z dzieckiem w 50-metrowym mieszkaniu, pary zajmującej 30-metrowy lokal i samotnej osoby zamieszkującej dom jednorodzinny o powierzchni 120 metrów kwadratowych. Uwzględnialiśmy ceny za odpady posegregowane.

We Wrocławiu i Gdańsku zapłacą od metra

Gdańska rada miasta zdecydowała, że opłaty za wywóz śmieci będą liczone według powierzchni mieszkania. Metr kwadratowy lokalu jest równy miesięcznej opłacie w wysokości 0,66 groszy. Ale jeśli ma więcej niż 110 m kw, za każdy rozpoczęty metr powyżej trzeba będzie dopłacić 5 groszy. I tak 3-osobowa rodzina w 50-metrowym mieszkaniu zapłaci 33 zł, dwójka zamieszkująca 30-metrowy lokal 19,80 zł, a samotna osoba w 120-metrowym domu 80,6 zł.

Powierzchnia lokalu będzie decydująca także dla opłat za wywóz śmieci we Wrocławiu. W stolicy Dolnego Śląska za każdy metr kwadratowy powierzchni mieszkania zapłacą 0,85 groszy. Jednak jeśli na jednego mieszkańca przypadnie więcej niż 27 m kw, rachunek wyniesie 19 zł. Dla przyjętych przez nas trzech przykładowych rodzin opłaty przedstawiają się następująco: 42,5 zł, 25,5 zł i 19 zł.

Kraków droższy od Warszawy

Kraków o wysokości opłat zdecyduje dopiero w środę. Projekt uchwały, który ujawniły lokalne media, zakłada uzależnienie stawek od liczby mieszkańców, podobnie jak w stolicy. 3-osobowa rodzina ma płacić 55 zł, 2-osobowa 42, a jedna osoba - 32 zł.

Jak na tym tle wypada Warszawa? Nasza hipotetyczna trójka zapłaci 48 zł (drożej jest tylko w Krakowie), para 37 zł (tu też droższa jest tylko stolica Małopolski), a samotna osoba w domu jednorodzinnym aż 89 zł (z porównywanych miast tylko Gdańsk zbliża się do tak wysokiej stawki – 80,60 zł).

Warszawscy radni jedyni zdecydowali się wyróżnić kategorię domu jednorodzinnego. Ta decyzja wzbudziła sprzeciw opozycji, a przede wszystkim mieszkańców tych części miasta, gdzie dominuje ten rodzaj zabudowy np. w Wawrze.

Samotni produkują więcej śmieci?

Ratusz tłumaczył swoja decyzję ekspertyzami, z których miało wynikać, że w zabudowie jednorodzinnej, w przeliczeniu na osobę, ilość wytwarzanych odpadów jest wyższa, niż w blokach średnio o 50 procent. Ponadto koszty wywozu w przypadku domów jednorodzinnych są znacznie wyższe.

Urzędnicy brali także pod uwagę wyniki badań pokazujących, że człowiek mieszkający samotnie produkuje co najmniej 20-25 proc. więcej odpadów, niż osoba w gospodarstwie 2- lub 3-osobowym.

Ratusz ustalił stawki na podstawie oficjalnej liczby zameldowanych (1 mln 750 tys.), choć według władz miasta w stolicy może mieszkać nawet o 750 tys. więcej osób.

PiS i niezależni byli przeciw

Za uchwaleniem nowych opłat za odbiór odpadów komunalnych głosowało 32 radnych, przeciw było 27, nikt się nie wstrzymał. Uchwała przeszła głosami Platformy Obywatelskiej, przy sprzeciwie reprezentantów Prawa i Sprawiedliwości, klubu SLD i dwóch radnych niezależnych.

bako/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zeno

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2013 02:26 ~zeno

  Dlaczego przy stanie techniki na dzień dzisiejszy nikt nie mówi o instalacji wag elektronicznych z czytnikami kodów paskowych na samochodach odbierających śmieci ? Każdy pojemnik z indywidualnym kodem klienta. Sprawa prosta i rachunek nie z "księżyca" tylko za faktycznie oddane śmieci. Każdy kupujący w markecie wie jak to działa.

 • podatnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.05.2013 15:14 ~podatnik

  mysle, ze trzeba isc z tym do sądu. to jest naciaganie ludzi na kase. do tej pory oplacalo sie wywozic duzo taniej, a teraz nagle ceny z kosmosu. za prad i wode tyle nie place co za mam placic za smieci!!!!

 • zbig

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.04.2013 22:40 ~zbig

  Jak głosowałeś tak masz!

 • zły

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2013 09:04 ~zły

  Te opłaty są z sufitu. Dotychczas płaciłem 50 zł, było czysto i porządnie, firmie MPO się opłaciło. Teraz 89zł. Jest to podatek do załatania dziury budżeowej w samorządach i stworzenie nowych stanowisk dla referentów ds. śmieci. Dyrektywa unijna nijak ma się do tego co wprowadzono. Krok wstecz do socjalizmu. Za pół roku będzie podwyżka bo się okaże że gminy nie radzą sobie i trzeba będzie kolejnych 50 urzedników zatrudnić, do przekazywania zleceń firmom śmieciowym.

 • były zameldowany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.04.2013 20:16 ~były zameldowany

  kryzys jest to trzeba ostatnią złotówkę z obywateli wycisnąć. Czyste złodziejstwo za które podziękujemy przy najbliższych wyborach parlamentarnych i samorządowych!

 • kicek5

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.04.2013 18:05 ~kicek5

  Witam
  Jestem oburzony wysokością stawek jakie zapłacimy po 1 lipca 2013 roku za wywóz śmieci u mnie do tej pory wywożono przez MPO 2 pojemniki miesięcznie płaciłem za to około 43 zł po 1 lipca zapłacę 113 zł a jak będę segregował to zapłacę 80,50 zł. Za tą sama ilość odpadów zapłacę 2 razy tyle. Ludzie obudźmy się i skończmy z tym wyzyskiem to my jesteśmy wyborcami, obalmy uchwałę Rady Miasta Krakowa. Przyłączcie się do akcji na profilu facebook!!!
  Adres do profilu:
  https://www.facebook.com/pages/Stop-nowym-op%C5%82atom-za-%C5%9Bmieci-w-Krakowie/370825416363962

 • Andrzej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.03.2013 16:13 ~Andrzej

  0,85 groszy za metr kw.(Wrocław), 0,66 gr. w Gdańsku?
  Chyba 0,85 zł, 0,66 zł. Ten co to pisał cos myśli, liczy?

 • Twojamama

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2013 17:56 ~Twojamama

  Ale co za brednie! Nie dajcie się wciągać w te głupie argumenty. Te gadki są tylko po to żeby stracić realny ogląd sytuacji. A jest taki. Wiem ile płaciłam za kosz wybierany dwa razy msc. 30 zł. Miałam umowę i opłacało się firmie wywozić. To dlaczego mam płacić nie od kosza czyli od ilości śmieci? Bo to złodziejskie PO weźmie różnicę między tym co płaciłam a co oni każą sobie płacić.

  Ja nie zapomnę. Za dużo tego wszystkiego. Co i raz. Przyjdą wybory to, jak mówi mój ojciec, na kopach wylecą.

 • graku

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2013 19:49 ~graku

  Spokojnie nie macie tak drogo !!!!
  BŁONIE gmina podwarszawska.
  12,40 od osoby rodzina 2+2=49,60

 • Jureczek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2013 17:06 ~Jureczek

  To nie radni są winni tylko bublowata ustawa PO i PSL. Zgodnie z tą ustawą opłata za odbiór odpadów komunalnych nie ma żadnego związku z ilością śmieci produkowanych przez np. przez właściciela domku czy lokatorów domu wielorodzinnego. Wszyscy mają zapłacić uśrednioną stawkę. Czyli, jak zwykle biedni (mniej śmiecvi) zapłacą za bogatych (więcej śmieci).

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »