Informacje

11.04.2014 13:39 sąd wydał wyrok

Dożywocie za zabójstwo czterech osób. Ciał nigdy nie odnaleziono

SERWISY:


Na karę dożywocia za zabójstwo czterech osób skazał warszawski sąd Mariusza B. Proces był poszlakowy; nie odnaleziono ciała żadnej z ofiar. Mężczyzna będzie mógł się ubiegać o przedterminowe zwolnienie po 40 latach.

W piątek Sąd Okręgowy w Warszawie ogłosił nieprawomocny wyrok w jednej z najbardziej intrygujących spraw polskiej kryminalistyki ostatnich lat.

"Poczwórne dożywocie"

33-letniego dziś Mariusza B. uznano winnego porwania, a następnie zamordowanie czterech osób: męża i córki swej kochanki, uczestnika kursu tańca, który z nią tańczył, oraz księdza, który przed laty miał molestować B. Za każde z tych zabójstw mężczyzna usłyszał wyrok dożywocia, a łącznie dożywotniego więzienia z zastrzeżeniem, że może się ubiegać o warunkowe zwolnienie po 40 latach kary.

Ponadto na 10 lat Mariusz B. został pozbawiony praw publicznych.

Skazany został również kuzyn B., Krzysztof R., który pomagał w zacieraniu śladów. Mężczyzna został skazany na 9 lat.

Obaj mężczyźni będą musieli zapłacić również po 150 tysięcy złotych zadośćuczynienia dla rodzin ofiar.

Uprowadzenia i zabójstwa

Mariusz B. w latach 90-tych poznał księdza jednej z warszawskich parafii. Duchowny zaopiekował się nastoletnim chłopcem pochodzącym z rozbitej rodziny. W kościele B. poznał 40-letniego Zbigniewa D., a później także jego żonę Małgorzatę. B. zamieszkał z parą oraz ich córką, Olą. Oskarżony bardzo zbliżył się do Małgorzaty. Niedługo po tym urodziła im się córka.

Śledczy ustalili, że w 2006 roku, Mariusz B. miał uprowadzić Zbigniewa D. i zmusić go do podpisania polisy ubezpieczeniowej na rzecz żony. Chodziło o 2 miliony złotych. Kilka dni później B. miał ponownie uprowadzić D. i jego 18-letnią córkę oraz udusić ich w okolicach Pułtuska.

Po roku B. miał uprowadzić 55-letniego Henryka S., z którym Małgorzata D. tańczyła tango w klubie tańca. Zazdrość oraz sprawy finansowe były, według prokuratury, powodem zbrodni. Mariusz B. chciał go zmusić do podania numerów PIN kart bankomatowych i wyłudzić od jego rodziny 50 tys. zł.

Ostatnią ofiarą B. miał być ksiądz zamordowany w 2008 r. w okolicach Pułtuska. B. miał być molestowany przez księdza. Po duchownym znaleziono po nim tylko pusty samochód, ciała nie.

Obrona chciała uniewinnienia

Podczas mów końcowych, obrona wniosła o uniewinnienie B. i drugiego oskarżonego Krzysztofa R. (miał zacierać ślady - przyp. PAP).

Ich obrońca, adwokat Jan Woźniak mówił, że jeśli w poszlakowym procesie istnieje choć cień wątpliwości, to nie może być wyroku skazującego, bo na to sąd musi mieć 101 proc. pewności. W mowie końcowej obrońca wyliczał wątpliwości, jakie dostrzega w tej sprawie.

Zdaniem Woźniaka B. nie miał żadnego motywu w zabiciu D. Według adwokata są poważne wątpliwości, czy D. i jego córka rzeczywiście nie żyją, bo są świadkowie zeznający, że ich widzieli, a sam D. "miał powody, by się usunąć".

Woźniak podkreślił, że jedynym dowodem na zabójstwo księdza jest ślad zapachowy B. z auta kapłana. Tymczasem B. nie zaprzeczał, że wcześniej nim jechał, a badań osmologicznych dokonano bez powiadamiania obrony.

Z kolei prokuratura wnosiła o wymierzenie B. kary dożywocia za każde z zabójstw, a łącznie - dożywotniego więzienia z zastrzeżeniem, że mógłby się on ubiegać o warunkowe zwolnienie po 35 latach kary.

Prokurator wskazał, że w ustaleniu ciągu poszlak pomogły billingi oraz dane o logowaniu telefonów oskarżonych - w tym używane przez nich tylko do przestępstw aparaty na karty prepaid.

Oskarżyciel przypomniał, że biegli psychologowie i seksuolog stwierdzili u B. osobowość psychopatyczną, tendencję do kłamania, niskie poczucie winy i skłonność do narzucania innym swej woli.

PAP, bf//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ja04

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.12.2017 17:24 ~ja04

  dlaczego żona zamordowanego nie ponosi żadnej odpowiedzialności za fałszywe składanie zeznań myślę że tu jest pies pogrzebany

 • jaś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2014 19:58 ~jaś

  uex3f3~uex3f3

  Pokażcie prosze jego zdjęcie? Chce zobaczyć jak wygląda morderca. Co teraz jest chroniony? A moją twarz bez niczego pokazaliby na zdjęciach ...
  nie sądzę żeby pokazali

 • Edek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.06.2014 19:39 ~Edek

  Ma takie same imie jak trynkiewicz, tyle samo osób zabił (lub nie). Wiek tych osób jest przeciwny do wieku jego ofiar. Dziwne,bardzo spokrewnione te morderstwa.

 • lysy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2014 11:51 ~lysy

  Nie ma ciał,nie ma narzędzia zbrodni,nie ma zbrodni!! To jakaś farsa,tylko w naszym kraju takie bzdury..

 • ktoś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.04.2014 02:03 ~ktoś

  szanowna "bea" jak bys dobrze pogrzebała w necie to byś się dowieiedziała, ponoć były ślady, ksiązki psychologiczne pana M i inne poszlakowe cechy które mu przypisali

 • nieznajoma

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.04.2014 01:58 ~nieznajoma

  bea~bea

  4 razy dożywocie , a ciał nigdy nie znaleziono.Brak śladów krwi,jakis innych dowodów.MOŻLIWE,ze jest winny,ale na tej podstawie 4 razy dożywocie?Inni zabijają, jest ciało,są ślady i dostają 10 lat.Dziwny jest ten świat.Wystarczy , że będę podejrzana ,bo kogos znałam...proces poszlakowy i już.. winna?

 • rrhgh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2014 13:57 ~rrhgh

  Zrobil dziecko kochance jak mial kilkanascie lat? Ona teraz dostanie kase, a tak naprawdę molestowala..niespelna rok po uprowadzeniu rodziny chodzila na tance? Wtf

 • afdhda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2014 11:30 ~afdhda

  marba~marba

  Do Lysander: Tak, zgadza się - dziwny kraj....albo i nie - kraj zostawmy w spokoju.
  To ludzie w tym kraju są dziwni!
  Wyrok uniewinniający - społeczństwo krytykuje...
  Wyrok, w którym kara zbyt niska - społeczeńswto krytykuje...
  Kara najostrzejsza z możliwych - społeczeństwo krytykuje...
  Czy Wy - Polacy zawsze musicie krytykować? Co by się nie wydarzyło, krytyka i tak będzie!!!! Wiecznie nic nie pasuje, ciągłe narzekanie, a jak sprawca ukarany, a poczucie sprawieldiwości społecznej powinno być zaspokojone, to też jest niedobrze...

  Do orto:
  Pełne dane można podać dopiero wtedy, kiedy wyrok się uprawomocni.

  Wariograf jest środkiem dowodowym, który narusza dobra osobiste, przede wszystkim prawo do prywatności - można go zastosować tylko, gdy oskarżony sie zgodzi.
  A i samo użycie wariografu jest kontrowersyjne.


  Dokładnie! Cieszę się że są jeszcze normalni luzie w tym kraju :) Niestety czytając komentarze w internecie zaczynałem w to wątpić...
  Pozdrawiam

 • Anka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2014 10:42 ~Anka

  A jak facet ukradnie samochôd to sedzia twierdzi, ze bilingi nie sa wtsraczajacym dowodem w sprawie.

 • wolak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2014 10:40 ~wolak

  Prosiłbym szanownych państwa dziennikarzy o pełne informowanie na temat sprawy, a nie tylko opisanie tematu po łebkach. może tak szanowne państwo przejdą się w okolice pomieszkiwania sprawcy i ofiar, popytają ludzi o co w tym wszystkim biega, bo sprawa ta ma kilka ciekawych wątków o których jakoś zapominacie lub po prostu nie wiecie. Czy wy ludzie nie zastanawiacie się dlaczego babcia tak bardzo boleje nad losem wnuczki i nie pyta kto zabił, tylko gdzie jest ciało? ludzie, gówno wita, to się nie wypowiadajcie.
  a te 150 kółek dla rodzin ofiar, to dla byłej kochanicy, czy niby dla kogo innego?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »