Informacje

08.11.2013 19:47 informacje portalu tvn24.pl

Dozór elektroniczny dla Ikonowicza. Żona: To upokarzające

SERWISY:


Dyrektor aresztu śledczego na warszawskim Grochowie zwrócił się z wnioskiem o objęcie Piotra Ikonowicza dozorem elektronicznym - dowiedział się portal tvn24.pl. Dyrektor nie widzi potrzeby dalszego izolowania działacza. Rozwiązanie to popiera minister sprawiedliwości. Sąd penitencjarny ma rozpatrzyć wniosek za kilka dni. - To upokarzające, moim zdaniem Piotr może się na to nie zgodzić - mówi jednak żona byłego posła.

To dyrektor Aresztu Śledczego Warszawa-Grochów wyszedł z inicjatywą zamiany Piotrowi Ikonowiczowi 90 dni aresztu na dozór elektroniczny. W systemie tym karę odbywa dzisiaj ponad pięć tysięcy osób (a od początku jego funkcjonowania blisko 26 tys.). Wniosek do sądu penitencjarnego w sprawie Ikonowicza mjr Zbigniew Królikowski wysłał we wtorek.

Może wyjść za kilka dni

Pracownicy aresztu dostarczyli też niezbędne w takich przypadkach zgody osób zamieszkujących lokal, w którym Piotr Ikonowicz miałby teraz przebywać. Teraz inspektorzy terenowi sprawdzą, czy jego mieszkanie spełnia kryteria techniczne pozwalające na umieszczenie w nim byłego posła PPS.

- Chcemy aby Piotr Ikonowicz został objęty dozorem elektronicznym. Sąd penitencjarny będzie rozpatrywać wniosek dyrektora aresztu śledczego w przyszłym tygodniu - powiedział tvn24.pl minister sprawiedliwości Marek Biernacki.

Pozytywne rozpatrzenie wniosku wydaje się formalnością, wszystko wskazuje na to, że jeszcze tego samego dnia, w którym zbierze się sąd, Ikonowicz opuści warszawski areszt. Pod warunkiem, że będzie tego chciał. Ustawa o dozorze elektronicznym daje mu bowiem prawo do nie wyrażenia zgody na objęcie go systemem takiego dozoru.

- Ja nie jestem pewna, czy on się na to zgodzi. Wydaje się, że to nie jest dobre rozwiązanie, upokarzające. Nie dość, że został niewinnie skazany, to teraz ma chodzić jeszcze w jakiejś obrączce. Sądzę, że Piotr się na to nie zgodzi - mówi żona byłego posła, Agata Ikonowicz.

90 dni aresztu. Za blokowanie eksmisji i "wybiórczość"

Były poseł i jeden z założycieli Polskiej Partii Socjalistycznej, a dzisiaj działacz społeczny, trafił do aresztu pod koniec października na 90 dni po tym jak wniosek o jego ułaskawienie negatywnie zaopiniował Sąd Rejonowy Warszawa-Mokotów.

Sędzia Joanna Włoch w uzasadnieniu decyzji powiedziała, że prośba skazanego nie zasługuje na uwzględnienie przede wszystkim dlatego, że skazany ignorował wydany wyrok. Sędzia dodała, że skazany zapomina, że wobec prawa wszyscy są równi, a on traktuje prawo wybiórczo. Przypomniała, że nie złożył apelacji od wyroku I instancji.

W 2000 r. Ikonowicz, ówczesny poseł i współtwórca Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej, brał udział w blokowaniu eksmisji pary starszych ludzi. Osiem lat później sąd skazał go za udział w pobiciu właściciela domu na sześć miesięcy ograniczenia wolności.

Sędzia Włoch przypomniała, że na wniosek Ikonowicza zastąpiono tę karę grzywną, a gdy jej nie zapłacił, grzywnę zamieniono na 90 dni aresztu. Działacz miał zacząć odbywać karę 14 października, ale do w areszcie się nie stawił. Kilkanaście dni później został do niego doprowadzony przez policję.

TAK WYGLĄDAŁ PROTEST W OBRONIE IKONOWICZA:

CZYTAJ TEŻ NA TVN24.PL

Maciej Duda, Łukasz Orłowski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ben

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2013 09:42 ~ben

  jak im można wierzyć mówili, że bedą głodować, a objadają cie w najlepsze. głodować kłamczuchy. zostało wam już tylko 83 dni głodówki

 • Zdrawstwujtie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2013 16:53 ~Zdrawstwujtie

  antyGŁUPOCIE~antyGŁUPOCIE

  Tak się w Polszy załatwia tych co chcą coś zrobić dla najbiedniejszych. Areszt, psychuszka itp.

  Ale czego się spodziewać po ludziach którzy uznają zasadę że najsilniejszy zwycięży i uważają to za selekcje naturalną.

  Zaraz, zaraz, w jakim to kraju my żyjemy ? " Polsza ", " Psychuszka " - to brzmi znajomo, ale nie po polsku.

 • Protetyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2013 16:50 ~Protetyk

  obserwator~obserwator

  Ten cały areszt to jest ustawka.
  Wiadomo,że o facecie juz prawie zapomniano i trzeba przypomniec się społeczeństwu.
  Jestem na 100% pewiem,że w najbliższych wyborach wystartuje do europarlamentu z listy Palikota albo SLD.
  A tam czeka 15 tys. euro miesięcznie.

  I zęby można sobie wstawić na koszt pańtawa.

 • mmm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2013 16:40 ~mmm

  Dozór za pobicie to i tak wielka łaska. Niech lepiej dziękuje.

 • teo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2013 16:26 ~teo

  powiesić ćwoka

 • mag

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2013 11:12 ~mag

  @lex - chyba mylisz pojęcia. Czemu stawiasz znak równości pomiędzy eksmisją, a dozorem elektroncznym. Ikonowicz siedzi nie za pomoc eksmitowanym, a za złamanie prawa i własną butę. Gdyby zapłacił orzeczoną grzywnę, to nie trafiłby do więzienia lub dawno już z niego wyszedł. Gdyby łaskawie wykonał wyrok Sądu i odpracował wyrok, to też całego tego tematu by nie było. A że chciał pokazać, że jest ponad prawem to jak najbardziej słusznie trafił do Aresztu.

  Kolejna kwestia to taka, kto jest eksmitowany? Rozumiem pomoc ludziom w skrajnie złej sytuacji, ale czemu Państwo ma płacić za kogoś, kto może pracować i wynająć sobie mieszkanie? Alb o dlatego, że ktoś ma fatazję mieszkać w centrum miasta, a nie ma ochoty za to płacić?

 • aaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2013 10:46 ~aaaa

  To jest upokarzające, bo takie ma być. W końcu to kara za przestępstwo. Na co liczył ten człowiek? Kiepski z niego obrońca uciśnionych, skoro przy okazji tej obrony popełnił przestępstwo.
  Przyzwoity człowiek nie popełniłby przestępstwa, a jeśli już, to powinien przyjąć karę z pokorą. Dość mam cwaniaków stawiających się ponad prawem. Jeśli ja coś bym przeskrobał, to przecież ukarzą mnie bez wahania.

 • obserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2013 08:20 ~obserwator

  Ten cały areszt to jest ustawka.
  Wiadomo,że o facecie juz prawie zapomniano i trzeba przypomniec się społeczeństwu.
  Jestem na 100% pewiem,że w najbliższych wyborach wystartuje do europarlamentu z listy Palikota albo SLD.
  A tam czeka 15 tys. euro miesięcznie.

 • lex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2013 07:32 ~lex

  trzeba zająć się problemem eksmisji a nie dawać obroże ludziom, którzy a tym walczą. Skupujący roszczenia skupili bardzo wiele. Teraz " odzyskują " to co stoi tam gdzie stało. Nawet szkoły " odzyskują", bo to dla nich nie jest żadną przeszkodą. Problem polega na tym, że wkrótce mogą zaczać " odzyskiwać " nawet to, do czego nie ma roszczeń. W rekach miasta znajduje się wiele nieruchomości. Do wielu z nich roszczeń nie ma. Tych nieruchomości miasto nie sprzedaje. Trzyma całe kamienice i odmawia sprzedaży mieszkań i lokali użytkowych w atrakcyjnych rejonach Warszawy. Projekt reprywatyzacyjny zakłada PRZEKAZANIE TYCH NIERUCHOMOŚCI nowej spółce miejskiej. Następnie spółka będzie " gospodarowała " tymi nieruchomosciami już według własnego uznania. Będzie mogła np. je rozdawać jako mienie zastępcze za te skupione roszczenia. Wspaniałe pole do popisu dla uznaniowosci i korupcji, bo komu, co, kiedy i za co dać będzie decydował....no właśnie, kto i jak będzie decydował? Mieszkania ilu osób zostaną potraktowane jako " mienie zastepcze "? Ile lokali użytkowych, które są miejscami pracy wielu ludzi, zostanie potraktowanych jako " mienie zastępcze" i oddanych cwaniaczkom wraz z owocami wieloletniej pracy najemców? Wszak stworzenie kilkadziesiąt lat temu dobrego miejsca handlu czy gastronomii a następnie stworzenie jego marki, to lata cieżkiej pracy. Teraz jakiś cwaniaczek będzie mogł wskazać to miejsce swoją brudną łapą i powiedzieć - biorę to za skupione roszczenia. Działacze, walczący z patologią w nieruchomościach, dobrze wiedzą, że nie chodzi o jedną eksmisję i pojedynczy problem. Ludzie, pora się obudzić. Wasze miasto jest PRZEKAZYWANE.

 • antyGŁUPOCIE

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2013 07:21 ~antyGŁUPOCIE

  Tak się w Polszy załatwia tych co chcą coś zrobić dla najbiedniejszych. Areszt, psychuszka itp.

  Ale czego się spodziewać po ludziach którzy uznają zasadę że najsilniejszy zwycięży i uważają to za selekcje naturalną.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »