Informacje

08.04.2019 22:00 ogłoszono przetarg

Doświetlanie przejść dla pieszych. W tym roku w prawie 400 miejscach

SERWISY:


W 2019 roku w Warszawie doświetlonych zostanie 400 przejść dla pieszych. Warszawscy drogowcy właśnie ogłosili przetarg na realizację 188 z nich.

Jak przypomina ratusz, przejścia dla pieszych bez sygnalizacji świetlnej od 2015 roku stopniowo są poddawane kontrolom bezpieczeństwa. Oceniane są pod kątem 30 kryteriów, a jakość oświetlenia jest jednym z nich. Docelowo do 2020 roku audytem mają zostać objęte wszystkie przejścia bez sygnalizacji świetlnej.

"Liczba przekroczy 1300"

– Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo. Zwłaszcza pieszych, czyli uczestników ruchu, którzy są zupełnie niechronieni. Działamy konsekwentnie, od lat. Dlatego też liczba doświetlonych "zebr" przekroczy w tym roku 1300. Statystyki pokazują, że przynosi to wymierne efekty, ale trzeba pamiętać, że nasze działania nie są w stanie zastąpić zdrowego rozsądku – mówi cytowany w komunikacie prasowym wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński.

W tym roku Zarząd Dróg Miejskich ma zamiar poprawić bezpieczeństwo na 400 "zebrach". W kwietniu drogowcy ogłosili przetarg na realizację 188 z nich i przygotowali dokumentację projektową. Potencjalni wykonawcy będą mogli składać swoje oferty do 24 kwietnia, a wybrane firmy będą miały pięć miesięcy na realizację prac od momentu podpisania umowy. Pozostałe przejścia zostaną doświetlone w ramach prac konserwacyjnych.

Przejścia objęte przetargiem wyposażone zostaną w dodatkowe, niższe słupy i oprawy oświetleniowe, zaprojektowane tak, aby oświetlały pieszego na przejściu.

Najwięcej na Mokotowie

Jak podaje urząd miasta, takie oświetlenie ma pojawić na Mokotowie (36 lokalizacji), w Wawrze (25), na Białołęce (15), w Rembertowie (14), na Woli, Pradze Południe (13), w Śródmieściu (11), na Ursynowie (10), w Ursusie (9), we Włochach (9), w Wilanowie (8), na Bemowie (7), Ochocie (6), Bielanach (3), Targówku (3), w Wesołej (3) i na Żoliborzu (2).

ZDM w tym roku planuje zamontować dodatkowe oświetlenie na około 200 przejściach dla pieszych przy pomocy istniejących latarni, na których montowane będą dodatkowe oprawy. Dzięki temu liczba doświetlonych przejść przekroczy 1300.

W 2018 roku drogowcy doświetlili 435 zebr. Dla porównania w 2017 roku wykonali prace przy 337 przejściach, a w 2016 – 78.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy o powstaniu aktywnych przejść dla pieszych.

ab/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • asdfsadf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2019 14:37 ~asdfsadf

  To doświetlanie jest niebezpieczne. Kiedy jest ciemno lub deszczowa pogoda, świecące światła oślepiają kierowców powodując duży kontrast między tym co ciemne i tym co jasne. Przez co nie widać czy jest jakiś pieszy czy go nie ma. Jajlepiej było by doświetlić chodniki białym światłem z latarni, bezpośrednio przy przejściach dla pieszych. W ten sposób na chodniku widać będzie czy pieszy zamierza wkroczyć na przejście czy nie.
  Mam nadzieję, że taki pomysł dotrze do kogoś sprawczego.

 • Hannc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2019 20:05 ~Hannc

  A migające światła wbudowane w jezdnię przy stacji Warszawa Powiśle w kierunku ul. Topiel nie działają już od ponad pół roku.

  Najpierw wydaje się grube pieniądze, bo przecież bezpieczeństwo, bo życie jest najważniejsze, a po realizacji gdy dochodzi do awarii, bezpieczeństwo przestaje być ważne. Jak to jest?

  Przyzwyczaja się pieszych, że kierowcy zostaną ostrzeżeni przez dodatkowe sygnalizatory. Przyzwyczaja się kierowców, że migające światełka to pieszy na pasach w tym miejscu, a potem awaria i nic co było wcześniej nie jest już ważne, nawet bezpieczeństwo.

  Ważne, że Zarząd Dróg Miejskich ma coraz więcej kamer, bo choć nie uchroni to pieszego przed samochodem, to przynajmniej będzie można mieć twarde dowody na winę oraz być właścicielem tragicznego materiału pseudoedukacyjno-rozrywkowego do upublicznienia w mediach. Przecież oglądalność też jest ważna.

 • Ahh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2019 10:59 ~Ahh

  Nawet na załączonym do artykułu filmie, gdzie oświetlenie jest z góry, widać głównie pasy i znaki a oświetlony góry pieszy to tylko ciemna plama.

 • Ahh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2019 10:56 ~Ahh

  Szkoda, że znowu jak to w Polsce, bezmyślnie. Oświetlenie powinno być lekko pod kątem tak, żeby światło odbijało się w kierunku nadjeżdżającego pojazdu. Wtedy pieszy jest widoczny. Jak jest z góry wtedy niewiele to daje a widać głównie pasy.

 • driver_alex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2019 10:22 ~driver_alex

  Czy to w jakikolwiek powstrzyma "kierowców" przed "szybką ale bezpieczną" jazdą?
  Czekamy na wyniesione przejścia i radary.

 • malgosia1973

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2019 09:39 ~malgosia1973


  wawa~wawa

  Niektóre z doświetlonych przejść są źle doświetlone. Ba można przez przypadek rozjechać człowieka. Ten problem jest tam gdzie zostały użyte zbyt niskie słupy. Efekt jest taki, że przejście jest doświetlone wyłącznie nad pasami, a przechodniórw z pewnej odległości w ogóle nie widać jeżeli są parę metrów od doświetlonego przejścia, czasami mogą być nawet tuż przy pasach i tak ich nie widać. Ten efekt nie występuje tam gdzie doświetlenie zrobiono porządnie.
  asd~asd

  Ale co z tego? W Polsce pieszy ma pierszeństwo dopiero na pasach, poza nimi to tak jakby nie istniał. A ta ciemność to wręcz podkreśla.


  I jak z tej ciemności wyskoczy kierowcy przed maskę jakiś ninja - co nie jest rzadkością - to będzie tłumaczenie, że "był na pasach", to miał pierwszeństwo, a kierowca ma zatrzymać 1,5 tony żelastwa na odcinku 3 metrów. A za chwilę doszlusujemy do zachodniej cywilizacji pod hasłem "pieszy zbliżający się do przejścia dla pieszych" i wszystkie te doświetlenia trzeba będzie przebudować. Ciekawe, czyj szlagier na tym zarobi ... Jestem przeciwko partackim, oślepiającym doświetleniom, które na dodatek wzbudzają w pieszych złudne poczucie bezpieczeństwa. Nikt nie pamięta, że na takim przejściu zasada ograniczonego zaufania TEŻ obowiązuje. Wszystkich uczestników ruchu. I póki co - zakaz wchodzenia bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd też obowiązuje. I jak wskazuje wyraz "wchodzenia" - obowiązuje on pieszych.

 • asd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2019 08:43 ~asd

  wawa~wawa

  Niektóre z doświetlonych przejść są źle doświetlone. Ba można przez przypadek rozjechać człowieka. Ten problem jest tam gdzie zostały użyte zbyt niskie słupy. Efekt jest taki, że przejście jest doświetlone wyłącznie nad pasami, a przechodniórw z pewnej odległości w ogóle nie widać jeżeli są parę metrów od doświetlonego przejścia, czasami mogą być nawet tuż przy pasach i tak ich nie widać. Ten efekt nie występuje tam gdzie doświetlenie zrobiono porządnie.

  Ale co z tego? W Polsce pieszy ma pierszeństwo dopiero na pasach, poza nimi to tak jakby nie istniał. A ta ciemność to wręcz podkreśla.

 • ito

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2019 08:23 ~ito

  Byle o nie dbali, żeby nie było jak na drodze między Warszawą a Mińskiem- niby doświetlenia (lepsze lub gorsze) są na wielu przejściach, ale bardzo rzadko działa więcej niż dwa- trzy na całym tym odcinku. A to akurat jest element, który BARDZO pomaga. Zwłaszcza w podłych warunkach pogodowych.

 • długi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2019 08:03 ~długi

  Doświetlanie przejść tak, ale wtapianie w asfalt migających światełek bez doświetlenia to idiotyzm. Jak jest ciemno, te światełka tak oślepiają kierowcę, że nic nie widzi ani co się dzieje na przejściu, ani obok niego, a za nim to już w ogóle nic nie widać. Za duży kontrast. Doświetlenie z góry jest konieczne. Takie paranoiczne przejścia są na Solcu przy dworcu Powiśle.

 • swiatlo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2019 07:59 ~swiatlo

  Szeligowska koło przystanku autobusowego Chrzanów

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »