Informacje

18.07.2018 16:17 przetarg na projekt

Doświetlają przejścia dla pieszych. Na liście 207 lokalizacji


Ponad 200 przejść do końca 2019 roku ma zyskać lepsze oświetlenie. To największy ze wszystkich dotychczasowych przetargów tego typu. Według ratusza ma poprawić bezpieczeństwo pieszych. To właśnie oni najczęściej giną w wypadkach drogowych w Warszawie.

Warszawscy drogowcy poszukują wykonawcy, który opracuje dokumentację projektową i będzie pełnił nadzór nad robotami w terenie. Oferty w postępowaniu można składać do 23 lipca - informuje stołeczny ratusz.

- Staramy się, by piesi na przejściach byli jeszcze bardziej bezpieczni. Chcemy, by kierujący mogli dostrzec przechodniów wcześniej i dzięki temu wyeliminować potencjalnie groźne sytuacje na warszawskich "zebrach" - mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

207 lokalizacji

Plany są ambitne. Warszawscy drogowcy do końca 2019 roku chcą doświetlić kilkaset zebr.  Właśnie ogłoszony został przetarg, który obejmuje 207 lokalizacji przejść niemal we wszystkich dzielnicach.

Najwięcej przejść zostanie doświetlonych na Mokotowie (43 lokalizacje) i w Wawrze (25). Wyznaczono też 18 miejsc w Rembertowie, 17 na Białołęce, 15 na Woli. Najmniej doświetlonych przejść zyskają Wesoła i Żoliborz (po 4) i Targówek (3).

Dokładna lista doświetlanych przejść znajduje się tutaj.

Bezpieczeństwo

Ratusz podkreśla, że właściwe oświetlenie przejść ma duży wpływ na bezpieczeństwo. Przy "zebrach" montowane są słupy oświetleniowe z oprawami LED-owymi o jasnym, kontrastowym świetle. W ubiegłym roku w ten sposób doświetlonych zostało 337 przejść dla pieszych.

Rozpoczęcie robót w terenie planowane jest na początku przyszłego sezonu, czyli na przełomie marca i kwietnia.

Projektant wybrany w przetargu dostanie czas na realizację zadania do 20 grudnia. Dopiero z gotowym projektem w  ręku urzędnicy będą mogli ogłosić przetarg na prace w terenie.

Piesi to najbardziej zagrożeni uczestnicy ruchu drogowego w Warszawie. Spośród wszystkich ofiar śmiertelnych wypadków, ponad połowę stanowili właśnie oni.

Zobacz też jak działa aktywne przejście dla pieszych na Waszyngtona:

mn/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Koparko spycharka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2018 21:59 ~Koparko spycharka

  W KOŃCU! Pieniądze na ratowanie życia. Często w nocy w wielu miejscach nie widać pieszego na jezdni! Ciemne ubranka i wchodzenie bez czekania czy auta zobaczą i czy się zatrzymają po prostu wchodzę bo tak kończy się tragicznie. Wiem że wiecznie nie będą czekać ale naweet 5 minut stania jest lepsze niż kalectwo lub śmierć prawda? Ale dobrze że takie doświetlenia powstają. Naprawdę pomaga dostrzec pieszego! Ludzie to nie koty i wzrok ich nie pozwala dostrzec postaci ubranej na ciemno na tle ciemności! Dobre światło nad przejściami na pewno pomaga!

 • tarchominiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2018 12:08 ~tarchominiak

  w każdej dzielnicy są ludzie co są zza Warszawy, - Tarchomin, Wilanów, Praga, Ochota czy Wola i jeszcze inne dzielnice i czy się Tobie Zorro podoba czy nie tak było jest i będzie nie zabronisz ludziom mieszkać tam gdzie chcą a tablice rejestracyjne na samochodach to wolno nie zmieniać przy rejestracji auta. A mieszkańcy każdej dzielnicy mają prawo czuć się bezpieczniej na ulicach i tego nie zmienisz nazywając ich dzielnice "gettem".

 • długi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2018 11:58 ~długi

  Jakiś idiota wymyślił oznaczanie przejść dla pieszych metoda błyskających światełek w asfalcie. Przy błyskaniu tych światełek kierowca jest oślepiony i nie widzi czy jest ktoś na przejściu czy nie. Typowym przykładem są przejścia w okolicach dworca Powiśle. Okolica jest ciemna, tylko to oślepiające błyskanie przejścia. Jedynym dobrym sposobem jest oświetlenie przejścia z góry specjalną latarnią.

 • vabenek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2018 11:51 ~vabenek

  green_is_bad~green_is_bad

  A może tak skasować zbędne przejścia dla pieszych gdzie mało kto chodzi a tamuje sie ruch samochodowy i pobudować najbezpieczniejsze rozwiązania czyli przejścia podziemne lub kładki? Najlepiej poprawia sie bezpieczeństwo i przy okazji szybkość ruchu gdy sie izoluje pieszych od jezdni. No i patrzcie jak rowerak przecioł przejście dla pieszych bez zsiadania wtedy te błyskacze nie pomogą!

  benek, nie wygłupiaj się.

 • green_is_bad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2018 10:32 ~green_is_bad

  A może tak skasować zbędne przejścia dla pieszych gdzie mało kto chodzi a tamuje sie ruch samochodowy i pobudować najbezpieczniejsze rozwiązania czyli przejścia podziemne lub kładki? Najlepiej poprawia sie bezpieczeństwo i przy okazji szybkość ruchu gdy sie izoluje pieszych od jezdni. No i patrzcie jak rowerak przecioł przejście dla pieszych bez zsiadania wtedy te błyskacze nie pomogą!

 • wolf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2018 10:14 ~wolf

  W odróżnieniu od idiotycznych błyskaczy w asfalcie, to jest naprawdę dobra robota.

  Niespektakularna, ale naprawdę podnosząca bezpieczeństwo.

  Tak trzymać!

 • Bydle

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2018 08:00 ~Bydle

  Skorosze i Tarchomin to getta faktycznie. Wystarczy popatrzeć - 1 samochód na 10 ma miejscowe tablice reszta z trzeciego świata. Wiejska dzicz nie płaci w Warszawie podatków a ma wymagania - przejście dla pieszych to abstrakcja - na wiosce nic takiego nie było, a na widok podchodzącego do lądowania samolotu każdy wioskowy musi się przeżegnać i pocałować szkaplerzyk - bo to w końcu nieczysta siła utrzymuje w powietrzu takiego kolosa.

 • kosma

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.07.2018 23:42 ~kosma

  I wreszcie coś mądrego, naprawdę poprawia bezpieczeństwo, a jak by jeszcze montowali pulsacyjne diody w jezdni gdy ktoś wchodzi na pasy(np. jak na Kondratowicza) to by było idealnie

 • tarchominiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.07.2018 21:55 ~tarchominiak

  Teraz najgorszy problem to rowerzyści, wpadają na przejścia tak jak by tylko oni byli na ulicach, a piesi też często wchodzą w ostatniej chwili tak jest na Tarchominie na Ćmielowskiej, Myśliborskiej i Milenijnej tam by się przydało dobre doświetlenie nie tylko przejść bo te ulice "kochają dziki" i często ich widać w ostatniej chwili

 • CarsStreet

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.07.2018 21:13 ~CarsStreet

  Przydałaby się Samochodowa/Garażowej. Zresztą w ogóle Samochodowa ma lamy chyba 45-letnie, które ledwo się swiecą. Ciemności egipskie, zwłaszcza jesienią i zimą jest niebezpiecznie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »