Informacje

20.03.2017 08:35 jeden z punktów wizyty

Doradcy Donalda Trumpa
w warszawskim zoo

SERWISY:

 

Doradcy prezydenta Stanów Zjednoczonych odwiedzili warszawski ogród zoologiczny. Piętnastoosobową delegację zaproszono do zoo w związku z premierą filmu "Azyl".

"Azyl" to film o małżeństwie Żabińskich, którzy w czasie drugiej wojny światowej zarządzając stołecznym zoo, uratowali wielu Żydów przed śmiercią w Holocauście. Premiera obrazu planowana jest na 24 marca. W związku z tą premierą zoo odwiedzili doradcy prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa.

- Zawsze byłem pod wrażeniem wrażliwości i prawości Polaków, jeśli chodzi o ochronę innych - powiedział Ken Blackwell, były burmistrz Cincinnati, jeden z uczestników wizyty.

- Historia Żabińskich to niesamowity przykład odwagi ludzi, którzy podejmowali ogromne ryzyko w niebezpiecznych czasach - dodał Anthony Rhulen, producent filmowy, który również zwiedzał stołeczny ogród zoologiczny.

Choć akcja filmu dzieje się w Warszawie, to naszego zoo w nim nie zobaczymy. Stolicę okupowanej Polski zagrała Praga. Czeska, nie ta, na której faktycznie znajduje się ogród. W rolę Antoniny Żabińskiej wcieliła się Jessica Chastain, a jej męża – dyrektora ogrodu – zagrał Johan Heldenberg.

Sylwestrowe polowanie

Żabiński był dyrektorem warszawskiego zoo, gdy - we wrześniu 1939 roku - zostało one zbombardowane. Wiele zwierząt zginęło na miejscu, inne uciekły z klatek. Te, które stanowiły zagrożenie - jak niedźwiedzie czy lwy - trzeba było zastrzelić.

Po wkroczeniu Niemców do miasta najcenniejsze z ocalałych okazów zostały wywiezione do Niemiec. Reszta została zabita podczas polowania, które niemieccy wojskowi urządzili sobie w sylwestra 1940 roku. Później w zoo utworzona została hodowla świń. Żabińskiemu udało się otrzymać tam posadę i zachować mieszkanie w dyrektorskiej willi. By mógł zbierać odpadki do tuczenia zwierząt, otrzymał z kolei przepustkę do getta.

Pod zwariowaną gwiazdą

Wspólnie z żoną czy, jak sugeruje zwiastun filmu, pod jej wpływem podjął decyzję, że wykorzysta możliwość przekraczania murów do pomocy Żydom, których następnie ukrywali na terenie ogrodu. W sumie, w różnych okresach okupacji, mieszkało tam około setki uciekinierów z getta. W mrocznych czasach Żabińskim udało się stworzyć dom, gdzie każdy czuł się dobrze i bezpiecznie. Goście nosili zwierzęce przezwiska, wśród nich krążyły oswojone zwierzęta, m.in. prosiaczek, królik, chomik, a willę nazywali "domem pod zwariowana gwiazdą".

Wśród tych, którzy przetrwali dzięki Żabińskim, była rzeźbiarka Magdalena Gross i jej mąż, prawnik Maurycy Fraenkel, pisarka Rachela Auerbach, mistrz bokserski Samuel Kenigswein z żoną i dwójką dzieci, Leonia i Irena Tenenbaum, żona i córka zmarłego w getcie entomologa Szymona Tenenbauma.

Zobacz zwiastun filmu "Azyl" w reżyserii Niki Caro:

mś/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Donald

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2017 21:55 ~Donald

  A w której klatce można zobaczyć ten rzadki gatunek i co o nim wiadomo?

 • TU_CAN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2017 18:56 ~TU_CAN

  To sie Zoo wzbogaciło o 15 egzemplarzy

 • discord

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2017 11:50 ~discord

  Cóż, czasy, kiedy Polacy mogli żyć w naiwnym przekonaniu, że są postrzegani jako współofiary wojny dawno się skończyły.

 • Podatnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2017 10:52 ~Podatnik

  Czy zapłacili za bilety

 • Braciszek Tuck

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2017 10:16 ~Braciszek Tuck

  Braciszek Tuck~Braciszek Tuck

  Mało kto wie, że podczas II wojny światowej na terenie Toru Wyścigów Konnych Służewiec schronienie i pracę otrzymało wielu Polaków, zagrożonych aresztowaniem. Wśród nich był także Jan Brzechwa, który tu, na Wyścigach, napisał Akademię Pana Kleksa.

  P. S. Wszyscy, którzy schronili się na Wyścigach, przeżyli wojnę. Zawdzięczają to odwadze i bohaterstwu pracowników Wyścigów, którzy ryzykowali życie własne, aby ocalić życie innych Polaków. To piękna karta w naszej historii.

 • Braciszek Tuck

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2017 10:05 ~Braciszek Tuck

  Mało kto wie, że podczas II wojny światowej na terenie Toru Wyścigów Konnych Służewiec schronienie i pracę otrzymało wielu Polaków, zagrożonych aresztowaniem. Wśród nich był także Jan Brzechwa, który tu, na Wyścigach, napisał Akademię Pana Kleksa.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Porzucone audi blokuje chodnik na Jagiellońskiej

Porzucone audi blokuje chodnik na Jagiellońskiej

"Od około tygodnia auto stoi na środku chodnika na Jagiellońskiej, w okolicy numeru 74" - napisała na Kontakt 24 jedna z Reporterek. Dziwi się, dlaczego... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »