Informacje

23.05.2014 11:25 doszło do przekroczenia uprawnień

Donoszą na prezydent do prokuratury za patrol z GROM-em

SERWISY:


Stołeczne stowarzyszenie Warszawa Społeczna zapowiedziało, że złoży doniesienie do prokuratury na prezydent miasta Hannę Gronkiewicz-Waltz. Chodzi o głośną sprawę patrolowania Wisły wspólnie z żołnierzami jednostki GROM.

Działacze stowarzyszenia podejrzewają, że prezydent mogła wykorzystać siły zbrojne w niewłaściwym celu. W komunikacie rozesłanym mediom piszą:

"Istnieją uzasadnione podejrzenia, że doszło do:

1) przekroczenia uprawnień w postaci wykorzystania sił zbrojnych RP do promocji swojej osoby, tym samym działając na szkodę interesu publicznego – przestępstwo z art. 231 Kodeksu karnego (Dz. U. z 1997 r. Nr. 88 poz. 553 z późn. zm.),

2) wywołania przekonania o istnieniu zagrożenia i wywołania czynności sił zbrojnych RP, wiedząc jednocześnie o tym, że zagrożenie nie istnieje - przestępstwo z art. 224a Kodeksu karnego,

3) przyjęcia korzyści osobistej polegającej na przeświadczeniu o wykreowaniu korzystnego wizerunku w mediach w związku z pełnieniem funkcji publicznej – przestępstwo z art. 228 Kodeksu karnego

Wnosimy o wszczęcie w tej sprawie postępowania przygotowawczego i jednocześnie wnosimy o wyłączenie prokuratur zlokalizowanych w Warszawie od rozpoznania niniejszej sprawy."

ZOBACZ CAŁY WNIOSEK

Stowarzyszenie Inicjatywa Mieszkańców "Warszawa Społeczna" powstało w 2012 roku. Do tej pory występowało m.in. w obronie lokatorów, protestowało przeciw reprywatyzacji i przeciw likwidacji stołecznych szkół. Jego działacze zapowiedzieli, że wystartują w najbliższych wyborach samorządowych.

Patrol z GROM-em

W środę, kiedy przez Warszawę przechodziła fala kulminacyjna na Wiśle, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski oraz stołeczni urzędnicy w asyście dziennikarzy przeprowadzali inspekcję na dwóch wojskowych pontonach.

Byli z nimi żołnierze jednostki wojskowej GROM.

"Naturalna współpraca"

Po zdjęciach z tej akcji zaczęły padać pytania, czy wykorzystywanie żołnierzy i sprzętu jednostki GROM do patrolowania Wisły jest właściwe. Na swoim profilu na twitterze minister MON Tomasz Siemoniak przekonywał najpierw, że popełniono błąd. "Błąd dowódcy, który prowadził ćwiczenia, że bez zgody przełożonych przystał na prośbę urzędników o pomoc" – napisał w czwartek po południu minister.

Kolejny wpis jednak nieco złagodził: "Z drugiej strony minister i prezydent miasta są odpowiedzialni za zarządzanie kryzysowe i współpraca z WP jest naturalna".

Siemoniak o sprawę był również dopytywany na konferencji prasowej w środę. - Odbywały się ćwiczenia jednostki GROM na Wiśle, zaplanowane i nie mające związku z akcją powodziową. Urzędnicy ratusza poprosili tutaj o pomoc. Nie widzę w tym niczego zdrożnego, że kawałek podwieziono na łodzi ministra i panią prezydent Warszawy. Żołnierze zawsze są gotowi do pomocy - powiedział minister obrony narodowej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Anka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2014 22:04 ~Anka

  wadadas~wadadas

  HEHE to ostatnio do muzeum za wejście nie chciała 5zł zapłacić a teraz za darmoche czytaj na koszt podatników przejażdżki z gromem sobie urządza ? Żyd zawsze będzie żydem


  Czy "żyd" w Twojej wypowiedzi ma być obelgą czy nie? Ja bym się ucieszyła jakby ktoś mnie tak nazywał. Po drugie - nie powtarzaj głupot zasłyszanych z magla bo akurat HGW do obrzydzenia jest katoliczką z czym się obnosi przy każdej okazji. Trochę nie trafiłoś z wyzywaniem do żyda.

 • Kosmici

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2014 21:46 ~Kosmici

  QAZ~QAZ

  No to się porobiło. Grom się zdekonspirował. Wszyscy zobaczyli jakim sprzętem dysponuje. Podobno Putin też już widział ten ponton i w popłochu zaczął ewakuować swoją flotę bałtycką :)

  A co z " Zielonymi ludzikami " ? Też spieprzają w popłochu ?

 • starsza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2014 20:50 ~starsza

  No se baba chciała popływać rządowym sprzętem, to co, nie wolno jej? W końcu jest tu hrabinią. A że za państwowe pieniądze, jej to wisi.

 • decio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2014 20:49 ~decio

  Nie lubię baby do bólu, ale przesadzacie, wybrana w demokratycznych wyborach, powinniśmy chcieć silnego Prezydenta a nie pieprzyć że jest mizerny. Nie długo wybory weźcie się do roboty i obalcie ja w głosowaniu :)

 • Szczur

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2014 20:07 ~Szczur

  pola~pola

  do yackimoovyackimoov
  nie powołuj sie na kaminskiego, który powinien brac udział w marszu szmat. Szczur i zdrajca z wielu partii do koryta lgnie jak sikorski. To i ludzie Polacy, nie żydzi, maja ich w głebokim poważaniu.

  Dlkaczego " Jak Sikorski " ? Radek nigdy nie należał do PiS-u.

 • Za nic

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2014 20:05 ~Za nic

  Kazio~Kazio

  Brawo!!! Bić POlszewika, tak trzymać! A najlepiej jeszcze głosować na Nową Prawicę, która zlikwiduje świniom koryto!

  O nie ! Jestem w stanie dużo zrobić dla Polski, bo mam do niej słabość, ale na Korwina głosować nie będę.

 • Nic z tego

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2014 20:02 ~Nic z tego

  giena na~giena na

  komentarz trafiony idealnie. przemiana pana Kamińskiego nastraja bardzo pozytywnie. oby wszyscy podążali w podobnym kierunku. na miejscu prezydent sprawdzałbym ten ponton cześciej niż raz na kadencję. i myślę, że każdy z Was :)

  Wszyscy mają być takimi oportunistami jak Kamiński ? Nie, to dla normalnego człowieka jest niewykonalne.

 • Obrońca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2014 19:58 ~Obrońca

  zdrowyrozsadek~zdrowyrozsadek

  Takie zawracanie prokuraturze głowy bzdetami. A w tym czasie pedofile, gwałciciele i mordercy chodzą sobie po ulicach i szukają ofiar.

  Pedofile siedzą w kościołach, a gwałciciele i mordercy starają się nie rzucać ludziom w oczy, podczas kiedy bufetowa wszystko robi na pokaz, z różnym zresztą skutkiem. Prokuratura może wreszcie weźmie się do roboty, bo wszyscy wiedzą, że głównie zajmuje się stwarzaniem pozorów.

 • Szynszyl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2014 19:56 ~Szynszyl

  Generał Petelicki się w grobie przewraca...

 • QAZ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2014 19:33 ~QAZ

  No to się porobiło. Grom się zdekonspirował. Wszyscy zobaczyli jakim sprzętem dysponuje. Podobno Putin też już widział ten ponton i w popłochu zaczął ewakuować swoją flotę bałtycką :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »