Informacje

27.11.2012 13:39 zmiany na jazdowie

Domki fińskie będą znikać stopniowo

SERWISY:


We wtorek rozpoczęła się rozbiórka jednego z domków fińskich. Wyburzany ma być niszczejący pustostan przy ul. Jazdów 7/8. Wkrótce taki sam los dotknie kolejne tego typu budynki.

O tym, że cztery budynki mają zniknąć w ciągu trzech tygodni, pisaliśmy w poniedziałek. We wtorek przed południem wykonawca zaczął organizować plac rozbiórki przy jednym z nich. Zacznie od prac w środku.

- Ze względów bezpieczeństwa, wykonawca prac zdecydował, żeby nikogo nie wprowadzać - zaznacza Mateusz Dallali z Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami w Śródmieściu, tłumacząc, dlaczego kamera tvnwarszawa.pl nie może zarejestrować wspomnianych prac.

Jak usłyszeliśmy od wykonawcy, firmy Gremax, za około 4 dni wyburzana będzie elewacja domku przy ul. Jazdów 7/8.

Później przyjdzie czas na kolejne trzy budynki.

"Perełka Warszawy"

- Tu jest cudowne zacisze, ludzie bardzo dbają o swoje domostwa, przepiękna zieleń, ogrody. Mam nadzieję, że kilka z tych domków zostanie. Oczywiście cudownie by było, jakby wszystkie zostały - skomentowała pani Teresa, która przechodziła przez osiedle, gdy akurat zaczynała się rozbiórka.

- Mam trochę znajomych z zagranicy, za każdym razem, jak są w Warszawie, to proszą, żeby do tej perełki Warszawy, czyli tutaj, do Jazdowa, ich przyprowadzić. Można zobaczyć, jak wygląda resztka takiej sielskiej atmosfery - dodaje.

Stopniowo będą znikać

Za rozbiórkę ZGN zapłaci ok. 16 tys. złotych. Firmę, która tego dokona, wybrał w przetargu. Gremax będzie musiała rozebrać cztery domki fińskie przy ul. Jazdów 3/13, 3/25, 7/8, 10/3. Stoją puste, bo ich mieszkańcy zdecydowali się przenieść do lokali zamiennych, które zaproponował urząd dzielnicy Śródmieście.

W przyszłym roku planowana jest rozbiórka kolejnych domków, po tym, jak wyprowadzą się z nich mieszkańcy. Wszystkich tego typu domków na Jazdowie jest 31.

CZYTAJ WIĘCEJ O LOSACH DOMKÓW I ICH MIESZKAŃCÓW

Trwają prace nad planem zagospodarowania tego terenu. Według wstępnych założeń, w tym miejscu mają być ambasady czy budynki administracji rządowej. Likwidację domków zakładają też zapisy studium zagospodarowania przestrzennego.

Miejsce Czubaszek, Kofty, Pietrzaka

Osiedle, ciągnące się po obu stronach ulicy Jazdów, powstawało tuż po wojnie. Domki montowano z drewnianych prefabrykatów, które Warszawa dostała w darze od rządu radzieckiego. Do Związku Radzieckiego trafiły w ramach fińskich reparacji wojennych i stąd pochodzi ich nazwa.

W 1945 roku w domkach na Jazdowie mieszkali pracownicy Biura Odbudowy Stolicy. Potem chętnie wprowadzali się do nich artyści, m. in. Maria Czubaszek, Jan Pietrzak, Barbara Wrzesińska, Jonasz Kofta.

Decyzja o ich wyburzeniu wywołała protesty części warszawiaków. Miasto jednak nie zmieniło zdania.

WE WRZEŚNIU CIEKAWSCY OGLĄDALI DOMKI FIŃSKIE W RAMACH EUROPEJSKICH DNI DZIEDZICTWA:


ran/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • stan53

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2012 10:20 ~stan53

  Byłyby mieszkania socjalne dla dlugiej kolejki oczekujących -nowe dostaną mieszkancy "fińskich domków" -"fińskie" się wyburzy i wybuduje apartamenty dla elyt "warszawki"

 • no nareszcie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2012 17:21 ~no nareszcie

  I po co ta histeria? Osoby mieszkające w tych domkach ( na jakich zasadach?) nie są ich właścicielami, płaca jakieś grosze za możliwość mieszkania w takich warunkach i miejscu - jakim prawem? Dziedziczą te domki? Mają do nich jakieś prawo? Ten teren jest zbyt cenny i prestiżowy aby wąska grupka ludzi mogła z niego korzystać nie będąc jego właścicielami. Tam powinny byc własnie obiekty dyplomatyczne i przestrzeń publiczna w formie parku tematycznego, jakiegoś skweru, czy cokolwiek innego. Wyburzenie tych domków to krok w dobrą stronę i uporzadkowanie przestrzeni w tym rejonie. Tymczasowe rudery nie mają prawa tam istnieć tylko dlatego, że garstka ludzi oderwana od rzeczywistości ma taki kaprys.

 • słoikowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2012 13:21 ~słoikowa

  takie piękne, spokojne miejsce w centrum miasta
  mieszkam blisko,lubiłam tam przychodzić,odetchnąć
  a teraz powstanie kolejny beton,szkło i aluminium

 • pajac

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2012 09:37 ~pajac

  Paula~Paula

  Nigdy nie była w środku, ale z zewnątrz są ładne, zadbane i ocieplone. Na pewno nie wszystkie, ale wiele wygląda na dobrze wykończone i szkoda tego miejsca. Z drugiej strony, te domki są powodem zazdrości pozostałych warszawiaków, bo dlaczego ktoś ma za grosze mieszkać w takich domkach w ścisłym centrum miasta, gdzie ceny czynszów za mieszkanie to 1000 zł? Oczywiście nikomu nie dogodzimy, więc może lepiej, gdy będą tam ambasady?


  Wzruszyła mnie ta historia!

 • pajac

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2012 09:36 ~pajac

  ŚródmieścieNieTylkoWMieście~ŚródmieścieNieTylkoWMieście

  Jedno jest pewne, mieszkańców szantażowano m.in: gwałtownym wzrostem czynszów np: za ogródki. ( wszystko to się wydarzyło po spotkaniu mieszkańców z Burmistrzem Śródmieścia )


  Wzruszyła mnie ta historia!

 • jagoda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2012 09:33 ~jagoda

  A te ogrody przy altanach to zapewne tez państwo im dało?Za samo zawłaszczenie terenów,bezprawne ogradzanie ich oraz rozbudowywanie powinno się wydać nakaz natychmiastowej eksmisji.Pamiętam kiedy byłam mała z babcią chodziłyśmy przez Jazdów do łazienek.Przez wiele lat już tam nie chodziłam.Jak z własnym dzieckiem postanowiłam powtórzyć spacer z dzieciństwa byłam w szoku.Część terenów zielonych była zawłaszczona przez dzikich mieszkających tam.Każdy chciałby mieć dom z ogrodem bez płacenia za to drugie!

 • Wierzbno

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2012 09:06 ~Wierzbno

  Dobrze, że burzą, po co taka tandeta w środku miasta ? Niech sobie fińskie domki postawią na peryferiach.

 • ŚródmieścieNieTylkoWMieście

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2012 00:57 ~Śródmie…

  Jedno jest pewne, mieszkańców szantażowano m.in: gwałtownym wzrostem czynszów np: za ogródki. ( wszystko to się wydarzyło po spotkaniu mieszkańców z Burmistrzem Śródmieścia )

 • wiem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2012 20:42 ~wiem

  zapomnijta o zieleni....

  tam tera mają być AMBASADY.

 • Witay

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2012 18:31 ~Witay


  kjk~kjk

  brawo, gratulacje, z zacisza dla ludzi zrobimy kolejne miejsca dla zlodzieji z rzadu, jak zwykle nikogo nie obchodzi kraj, komfort zycia, piekno naszego miasta, tylko kasa. i tak media nie pisza o tysiacach inncyh zabytkowych budynkow, które sa burzona dla deweloperów
  Suomi~Suomi

  Żadne z tych domków zabytki, to przegniłe, zawilgocone drewniane budy, które miały rację bytu tuż po wojnie, kiedy nie było gdzie mieszkać. Pamiętam, że jak ktoś chciał mieć taki luksus jak łazienkę i kibelek, musiał je sam sobie postawić.

  Właśnie z uwagi na komfort życia wyprowadzają ludzi z tych zgniłych ruder. Znam dobrze te domki, bo mieszkał tam ktoś z mojej rodziny. Prymityw i ubóstwo, a przede wszystkim ZIMNO. Nie ma się co rozczulać, czas tych domków już minął.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »