Informacje

20.10.2017 11:48 Remont za 5 milionów

Dom dla powstańców. Pomysł przeszedł, pieniądze dopiero w przyszłym roku

SERWISY:


Rada Warszawy chce, by prezydent stolicy podjęła działania zmierzające do utworzenia dziennego domu wsparcia dla powstańców warszawskich. Dom mógłby powstać przy ulicy Hrubieszowskiej w dawnych budynkach fabrycznych. Koszt adaptacji szacowany jest na około pięć milionów złotych.

Stołeczni radni jednogłośnie przyjęli w czwartek stanowisko, w którym zwracają się do prezydent miasta Hanny Gronkiewicz-Waltz o podjęcie działań zmierzających do utworzenia opiekuńczej placówki dziennej, w której powstańcy warszawscy otrzymaliby wsparcie.

"Pomoc powinna wzrastać"

Na czwartkowej konferencji prasowej przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska ogłosiła wsparcie radnych dla pomysłu.

- Mamy takie poczucie, że w związku z tym, że powstańcy nie młodnieją z każdym dniem, nasza potrzeba pomocy im też powinna wzrastać. Stąd pomysł, aby stworzyć szczególne miejsce, gdzie powstańcy będą mogli spędzać swój czas w czasie dnia, gdzie dostaną opiekę medyczną, pożywienie, ale też taką opiekę socjalną i gdzie będą mogli spędzić czas ze sobą. Chcemy też, żeby tam był duży ogród - powiedziała.

Jak dodał poseł Platformy Obywatelskiej Michał Szczerba, dom miałby się znaleźć w miejscu dawnej fabryki wytwórni łańcuchów rolkowych przy ulicy Hrubieszowskiej 9 na warszawskiej Woli, w niedalekim sąsiedztwie dawnej barykady z czasów Powstania Warszawskiego. W odległości ok. 150 metrów znajduje się również Muzeum Powstania Warszawskiego.

Burmistrz dzielnicy Wola Krzysztof Strzałkowski powiedział, że budynek przy Hrubieszowskiej 9 ze względów technicznych od ponad 10 lat nie był używany. - Zrobiliśmy drobiazgową ekspertyzę techniczną, z której wynikało, że wymaga on nakładów ok. pięciu milionów złotych - powiedział.

Pomoc wolontariuszy

Szefowa rady podkreśliła, że w imieniu klubu PO w radzie miasta może zapewnić, że pieniądze na dom wsparcia na pewno znajdą się już w przyszłym roku.

Jeden z inicjatorów przedsięwzięcia Janusz Owsiany ze stowarzyszenia Monopol Warszawski poinformował, że obecnie swoją pomoc zadeklarowało 18 wolontariuszy z Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, a wśród nich m.in. restauratorzy i rzemieślnicy, pomagać będą również harcerze.

Zdaniem Owsianego wolontariusze będą też pomagali w sprzątaniu mieszkań kombatantów, pomagać w zakupach, przygotowaniu posiłku czy drobnych naprawach w domu. Dodał, że celem inicjatywy jest pokazanie powstańcom, że są potrzebni i lubiani.

Stołeczny ratusz przygotował zestawienie, w którym pokazał, w jakich dziedzinach miasto wspiera powstańców. W latach 2017-2019 zaplanowano dla kombatantów: 2,668 mln złotych na pomoc zdrowotną i 1,208 mln złotych na pomoc społeczną. Ratusz wyremontował również m.in. pomnik Powstania Warszawskiego przy placu Krasińskich, zrewitalizowano Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli czy pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przy Wiejskiej. Powstańcy nie muszą m.in. płacić za parkowanie, a Związek Powstańców Warszawskich przy Długiej nie musi płacić za czynsz.

TAK WYGLĄDAŁO ZAKOŃCZENIE TEGOROCZNYCH OBCHODÓW ROCZNICY POWSTANIA WARSZAWSKIEGO:

PAP/ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Derby

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.10.2017 22:53 ~Derby

  Fatalny pomysł. 5 mln.złotych wyrzucone w błoto. Trzeba pomagać organizując kombatantom pomocników indywidualnych, a ruinę w hałaśliwym punkcie przy skrzyżowaniu ulic Karolkowej i Kasprzaka wyburzyć.Duży ogród??? Gdzie? Kłamczuchy.

 • Hanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.10.2017 08:02 ~Hanka

  Powstańcy mieszkają w różnych dzielnicach, czasem odległych. Żeby ich dowozić na spotkania trzeba następnej organizacji, przedzierania się przez korki , sztabu ludzi z samochodami. Powstaniec to taki sam starszy schorowany człowiek jak np. moja 89 letnia mama.Wielki ma szacunek do bohaterów tamtych dni, chętnie by z nimi porozmawiała o życiu, powspominała ,ale czy oni sami potrzebują częstych spotkań w swoim gronie? O co chodzi w tym projekcie? Moja mama jest sprawna,chociaż niewiele widzi, sama organizuje swój czas,z zapałem pracuje na działce, choć lekarz mówi że nie wolno się schylać, ale naprawdę to potrzebuje wsparcia przy wizytach u lekarza, gdzie często starych ludzi traktują jak w filmie "Pora umierać", przy zakupach,sprzątaniu czy gotowaniu.Kiedy ma gorszy dzień każda prozaiczna czynność zajmuje jej 2x więcej czasu.Codzienne wychodzenie z domu to problem. Jej rówieśnicy często nie opuszczają mieszkań, a nawet łóżek, nie wiedzą w jakim świecie żyją i to dla nich i ich umęczonych rodzin powinno się organizować pomoc, jasne że to mało spektakularne, ale to jest prawdziwy problem. Wiem że jest dzielnicowe wsparcie dla seniorów w postaci domów dziennego pobytu,z wyżywieniem , rozrywką i symbolicznymi opłatami, ale nie dla każdego jest tam miejsce i nie każdy tam dotrze.Najprościej jest szastnąć 5 milionami bo to widać,błyszczy z daleka, ale starej biedy ukrytej w czterech ścianach w ten sposób nie przykryjemy. Chociaż na pewno wśród opuszczonych i chorych seniorów Warszawy są i powstańcy i jej powojenni budowniczowie.

 • anotni

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.10.2017 23:03 ~anotni

  ...i ci ludzie w wieku 90 lat mają tam przychodzić? to chyba jakiś żart, zapytajcie samych powstańców czego potrzebują, bo ta akcja to kiełbasa wyborcza!!!

 • asd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.10.2017 22:16 ~asd

  To już w Warszawie nie ma pomieszczeń aby urządzić świetlicę dla staruszków? Really? Mało to pomieszczeń w ratuszach czy innych domach kultury? Czy trzeba wydawać 5 mln z publicznej kasy na remont rudery, która za parę lat zostanie rozebrana bo nie ma racji bytu w tym miejscu? Ile pasażerokilomentrów można by za te 5 mln zł kupić aby staruszki (i inni) mogli łatwiej się po mieście poruszać? Po prostu absurd nad absurdy. A może nawet coś dla prokuratora...

 • No kiedy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.10.2017 20:13 ~No kiedy


  aws~aws

  W 73 lata po powstaniu planują coś, co ma szanse zafunkcjonować najmarniej za jakieś 2 lata, czyli 15latkowie z 1944 roku mieliby wtedy 90 lat. Może oni myślą, że powstanie warszawskie było w 1989?
  Joński~Joński

  Poseł Joński: Powstanie Warszawskie wybuchło w 1989 roku.

  BYŁY poseł Joński. Ciekawe, czy OBECNY poseł Jaki wie, kiedy wybuchło powstanie ? Dla niego to przecież prehistoria.

 • Luki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.10.2017 20:12 ~Luki

  To jest żałosne, że dopiero teraz radni są łaskawi pomóc Powstańcom w ten sposób. Zdaje się, że PO rządzi już Warszawą od kilkunastu lat. A kasa dopiero w przyszłym roku, czyli prace rusza kiedy ? A kiedy się zakończą ? Za dwa lata ????

 • artfil

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.10.2017 15:54 ~artfil

  Rysiek~Rysiek

  Pomysł ogólnie dobry ale...ilu tych powstańców jeszcze zostało? Czy osoby które w 44 miały dwa lata lub pięć też zaliczają się do powstańców? Jak Ci biedni schorowani ludzie mają docierać do tego miejsca w którym będą spędzać czas ze sobą?
  No ale zamiast przeznaczyć 5 mln na pomoc i bezpośrednie wsparcie powstańców lepiej przeznaczyć je na remont budynku. Następnie pod płaszczykiem pomocy powstańcom wyciągać kolejną kasę.


  Dokładnie. No to się obudzili. W Muzueum Powstania nie ma jakichś wolnych salek? A w dzielnicowych domach kultury lub bibliotekach? Do tego za te parę milionów złotych można sfinansować coś sensownego dla tej garstki ludzi która jeszcze żyje. No ale nie, ładować kasę tylko w mury, mury, mury... zamiast w ludzi.

 • Tigrik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.10.2017 14:53 ~Tigrik

  Idea szczytna, tylko dlaczego budują od nowa a nie anektują to, co już gdzieś jest? Przecież Ci ludzie nie dożyją otwarcia ośrodka...

 • kirkor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.10.2017 13:31 ~kirkor

  Warszawska kiełbasa wyborcza .Prezydent z PO od wielu lat nic . Przed wyborami padnie hasełko ,że Platforma ma projekt . Tylko jak to się ma do wyrzucanych z kamienic powstańców warszawskich

 • tutejszy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.10.2017 13:13 ~tutejszy

  Ludzie, tak powstaje dobra i ciepła posadka na przyszłość....

  Tak jak piszecie, Weteranów jest coraz mniej....obiekt będzie za 2-.... (no właśnie ile lat?)....

  Ja Bohaterom życzę 200 lat życia, ale czy m. st. da radę?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Czasami samochody się psują i odmawiają posłuszeństwa - wiadomo. Najczęściej zepsute auta się naprawia i znowu można nimi jeździć. Niekiedy zdarza się,... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »