Informacje

23.06.2017 13:02 Budowa w 2019 roku

Dodatkowy peron, odnowione podziemia. Tak się zmieni Warszawa Zachodnia

SERWISY:


Kolejarze zapowiadają wielkie zmiany na stacji Warszawa Zachodnia. Właśnie podpisali umowę na przygotowanie projektu. Wykona go za 14 mln zł firma TorProjekt z grupy Trakcja. Przebudowa zaplanowana jest na 2019 rok.

Jak podały PKP PLK w komunikacie, nowa stacja Warszawa Zachodnia ma być bardziej funkcjonalna, pozbawiona barier architektonicznych i dobrze przygotowana do obsługi pasażerów.

Według kolejarzy projekt zakłada zmiany na stacji w obszarze obsługi pasażerów oraz w zakresie technicznym i bezpieczeństwa.

"Uwzględnia integrację komunikacji miejskiej i kolejowej, w zakresie przewozów aglomeracyjnych, regionalnych i dalekobieżnych. Powstanie multimodalny węzeł komunikacyjny. Linia średnicowa będzie przystosowana do zwiększonej liczby pociągów. Stworzone zostaną nowe możliwości połączeń na linii Piaseczno - Legionowo" - napisano w komunikacie.

Zwiększenie komfortu pasażerów

- Modernizacja stacji Warszawa Zachodnia wpisuje się w program poprawy dworców kolejowych. To zwiększenie komfortu pasażerów korzystających z przewozów aglomeracyjnych, regionalnych i międzyregionalnych – podkreślił Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury i budownictwa. - Warszawa Zachodnia będzie dobrą wizytówką kolei na styku połączeń między wschodem a zachodem - dodał.

Jak podały PKP PLK, na stacji przebudowane zostaną istniejące perony i dobudowany jeden dodatkowy. Pasażerowie będą korzystać z hali peronowej. Całkowicie zmieni się przejście podziemne. Będzie wyższe i szersze oraz zostanie połączone z przestrzenią poczekalni i kas biletowych. Przejście doświetlą świetliki umieszczone na peronach. Stacja będzie w pełni dostępna dla osób niepełnosprawnych.

- Warszawa Zachodnia jest stacją o największym ruchu pociągów pasażerskich w kraju. W kolejnych latach liczba pasażerów będzie tu wzrastać - poinformował prezes PKP PLK Ireneusz Merchel.

Jak dodał, Zachodnia otwiera także jedną z najważniejszych inwestycji, czyli przebudowę linii średnicowej w Warszawie.

Koniec prac w 2021 roku

Projekt modernizacji stacji za ponad 14 mln zł wykona firma TorProjekt Sp. z .o.o, wyłoniona w ramach ogłoszonego wcześniej przetargu.

Prace nad dokumentacją zakończą się w pierwszym kwartale 2019 roku. W drugim kwartale natomiast planowane są prace budowlane. Zakończenie inwestycji w ma nastąpić w czwartym kwartale 2021 roku.

Według PKP PLK szacowany koszt modernizacji stacji Warszawa Zachodnia w ramach projektu "Prace na linii średnicowej w Warszawie na odcinku Warszawa Wschodnia - Warszawa Zachodnia" realizowanego z udziałem środków unijnych to 500 mln zł. Wysokość dofinansowania to około 80 proc.

Nowe przetargi

Jak poinformował na czwartkowej konferencji prasowej prezes Merchel, PKP PLK planują też ogłoszenie w tym roku przetargów na 6 mld zł. Dodał, że rozliczenia z wykonawcami, które w tym roku mają wynieść 5,5 mld zł, są realizowane zgodnie z założeniami.

- Do końca roku zakładamy ogłoszenie nowych przetargów na około 6 mld zł, natomiast sytuacja może być dynamiczna po 6 lipca, kiedy będzie decyzja Komisji Europejskiej dotycząca przyznanych nowych środków na projekty CEF (Connecting Europe Facility - PAP). Jeśli będzie korzystna dla nas, to przetargów będzie więcej - powiedział.

Prezes spodziewa się, że z tego instrumentu Polska może otrzymać do 4 mld zł. Dodał, że część tych środków jest uwzględniona w projektach znajdujących się w przygotowaniach i procedurach przetargowych.

- Plan (rozliczeń z wykonawcami - PAP), który mamy opracowany na ten rok, około 5,5 mln zł, jest realizowany w terminie - powiedział. Przyjęty we wrześniu 2015 roku Krajowy Program Kolejowy do 2023 roku zakłada wydatki inwestycyjne na poziomie ponad 66 mld zł.

Merchel podtrzymał wcześniejsze plany PKP PLK w zakresie podpisywania nowych umów. - Od początku roku podpisaliśmy kontrakty o wartości 10 mld zł i liczymy, że do końca czerwca wartość ta wzrośnie do 11 mld zł - powiedział. - W tym roku jeszcze będzie około 10 mld zł, czyli dwadzieścia kilka miliardów będziemy mieli zakontraktowane łącznie z poprzednim rokiem - dodał.

PAP/kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • edward

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.06.2017 17:29 ~edward

  pasażer~pasażer

  Szkoda, że został osobny peron na linii do Dw. Gdańskiego. Powinien on zostać w końcu zintegrowany z pozostałymi peronami, by uniknąć "długich spacerów przesiadkowych". Wystarczy dodać jedną zwrotnicę i mamy elegancki, zintegrowany węzeł kolejowy.

  Peron do Gdańskiego będzie zintegrowany z linią piaseczyńską - i to rozwiązanie jest ze wszech miar pożądane gdyż zapewnia zachodnią kolejową obwodnicę Warszawy.

 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.06.2017 16:17 ~Xavery

  Rower uber alles~Rower uber alles

  Zbudują ścieżki rowerowe na peronach

  E, tam. W poprzek torów stacyjnych z "sierżantami" zwalniającymi pociągi do bezpiecznej 20-tki.

 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.06.2017 15:46 ~stonka

  pasażerka~pasażerka

  Przecież w 2012 roku były remontowane podziemia zachodniego....
  czy nie można raz a dobrze...?? będzie taniej...

  Koleżanko, nie myl "remontu polegającego na porządnym umyciu posadzki i pomalowaniu na biało ścian przejścia podziemnego" z "modernizacją i przebudową STACJI Kolejowej". Nie ta skala, nie ten zakres...

 • pasazer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.06.2017 15:39 ~pasazer

  Brakuje wind na peronach oraz miejsc parkingowych dla samochodów.

 • niedoceniacz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.06.2017 15:33 ~niedoceniacz

  wyceniacz~wyceniacz

  14mln??? za co? może 1,4mln?


  Za wiedzę.

 • Rower uber alles

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.06.2017 15:24 ~Rower uber alles

  Zbudują ścieżki rowerowe na peronach

 • Grażyna M

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.06.2017 14:55 ~Grażyna M

  To jeszcze jakiś sensowny parking z darmowym postojem do 1h i będzie pięknie. Bez parkingu jest lipa.

 • pasażerka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.06.2017 14:06 ~pasażerka

  Przecież w 2012 roku były remontowane podziemia zachodniego....
  czy nie można raz a dobrze...?? będzie taniej...

 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.06.2017 13:52 ~stonka

  "Prace nad dokumentacją zakończą się w pierwszym kwartale 2019 roku. W drugim kwartale natomiast planowane są prace budowlane. Zakończenie inwestycji w ma nastąpić w czwartym kwartale 2021 roku."
  Kwartał na ogłoszenie i rozstrzygnięcie przetargu i podpisanie umowy i rozpoczęcie prac wartych pół miliarda złotych?? Panie Merchel, zapytaj Pan Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych ile średnio trwa postępowanie na roboty budowlane warte pół małej bańki.

 • wyceniacz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.06.2017 13:32 ~wyceniacz

  14mln??? za co? może 1,4mln?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »