Informacje

09.06.2017 16:10 57 mln złotych

Dodatkowe pieniądze na S7
z Warszawy do Grójca

SERWISY:


Minister infrastruktury i budownictwa przyznał dodatkowe pieniądze na budowę 29-kilometrowego odcinka trasy S7 od węzła Lotnisko na Południowej Obwodnicy Warszawy do obwodnicy Grójca. Trasa ma być gotowa w 2021 roku.

Rzecznik prasowy ministerstwa Szymon Huptyś poinformował w piątek, że szef resortu infrastruktury i budownictwa zaakceptował zwiększenie łącznego kosztu inwestycji o prawie 57 mln zł (z 1 mld 401 mln zł do 1 mld 458 mln zł), o co wnioskowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

Trzy odcinki

Jak wyjaśniła rzeczniczka warszawskiego oddziału GDDKiA Małgorzata Tarnowska, ta różnica związana jest z wyższymi ofertami niż przewidywał kosztorys oraz z wyższą ofertą wykonania badań archeologicznych.

- Oprócz tego GDDKiA musi zarezerwować dodatkowe środki finansowe na wypadek nieprzewidzianych robót, które mogą wyniknąć w trakcie realizacji inwestycji - dodała Tarnowska.

Rzeczniczka powiedziała, że w najbliższym czasie zostaną rozstrzygnięte przetargi na wykonanie poszczególnych odcinków trasy, i - jeśli nie będzie odwołań - zostaną podpisane umowy z wykonawcami.

Inwestycję podzielono na trzy odcinki. W przetargu dotyczącym budowy 6,6-kilometrowgo fragmentu S7 od węzła Warszawa Lotnisko na południowej obwodnicy Warszawy do Lesznowoli, najniższą cenę - 221,4 mln zł - zaoferowało konsorcjum firm Rubau Polska i Construcciones Rubau.

W przypadku drugiego odcinka, czyli ok. 15-kilometrowego fragmentu ekspresówki od węzła Lesznowola do węzła Tarczyn Północ, najtańsza okazała się oferta firmy IDS-BUD SA - 388,6 mln zł.

29 kilometrów

W przetargu na budowę 8-kilometrowego odcinka od Tarczyna do obwodnicy Grójca najniższą cenę, 203 mln zł, zaoferowała spółka Mota-Engil Central Europe.

Zadaniem wykonawców będzie wybudowanie w sumie 29 kilometrów dwujezdniowej trasy ekspresowej. W większości droga będzie poprowadzona nowym śladem, równoległym do dzisiejszej "siódemki".

Na odcinku od węzła Warszawa Lotnisko do węzła Lesznowola trasa będzie mieć dwie jezdnie po trzy pasy ruchu. Dalej trasa - aż do obwodnicy Grójca - ma mieć dwie jezdnie po dwa pasy ruchu.

Zobacz także jak wygląda budowa S8 - obwodnicy Marek:


PAP/kz/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • m1as

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2017 11:44 m1as

  Bardzo mnie cieszy ta wiadomość, jak każda inna informacja o budowie wylotówki z Warszawy na południe. S8 pomogły odciążyć Raszyn i Janki, ale dalej na 7 stoi się w wielu miejscowościach po drodze na skrzyżowaniach (Sękocin, Łazy, Wólka Kosowska, Mroków itp). I to w weekendy, a co jest w tygodniu?
  Natomiast trochę mniej cieszy mnie informacja, że przetarg odbywał się w formie "projektuj i buduj", czyli firmy składające oferty na budowę są odpowiedzialne za wcześniejsze zaprojektowanie odcinka. Czyli projektując go będą szukały oszczędności przy budowie. A ich oszczędności nie koniecznie odbiją się na oszczędnościach kierowców jeżdżących później tą drogą. Dla firmy taniej będzie nie przekopywać wzgórza czy zasypywać doliny. A kierowcy będą mieli zwiększone zużycie paliwa, żeby pod te górki podjechać. Owszem, technika jazdy, wyłączenie tempomatu itp, ale jadąc ostatnio S7 Grójec-Białobrzegi co chwila rozpędzałem samochód z górki, aby potem z lżejszą nogą na gazie podjechać pod kolejną górkę. A teren jakoś strasznie pofalowany się nie wydawał.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »