Informacje

19.09.2011 10:45 chcą otworzyć w 2013 r.

Dodatkowe miliony na Muzeum Historii Żydów Polskich

SERWISY:

Dotacje w wysokości 10 mln zł dostanie w przyszłym roku budowane na Muranowie Muzeum Historii Żydów Polskich. Cel: doprowadzić do otwarcia placówki 19 kwietnia 2013 roku, w rocznicę wybuchu powstania w getcie.

- Nie ma pieniędzy na stworzenie stałej ekspozycji, wystaw czasowych, działalności edukacyjnej.

Zamiast zatrudniać nowych, muszę zwalniać sprawdzonych już ludzi. Obawiam się, że termin otwarcia muzeum jest zagrożony – alarmował jeszcze w kwietniu tego roku Jerzy Halbersztadt, były już dyrektor muzeum.

Dziś perspektywa się zmieniła. - To jest początek finału - zapowiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej minister Bogdan Zdrojewski.

- Muzeum zostanie otwarte za 19 miesięcy - dodała p.o. dyrektora MHŻP Agnieszka Rudzińska. Na pomoc powstającej placówce przyszły bowiem ministerstwo kultury i ratusz.

Cztery razy więcej na budowę

Muzeum otrzyma w przyszłym roku z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz  urzędu m.st. Warszawy czterokrotnie wyższe dotacje - w wysokości 10 mln zł. Jak doprecyzował minister, każda ze stron da mniej więcej po 5 milionów złotych.

- Celem jest otwarcie dla publiczności w 2013 roku muzeum, instytucji kulturalno-edukacyjnej, na miarę XXI wieku, która, przywracając pamięć o tysiącletniej historii polskich Żydów, przyczyni się do budowania nowoczesnej tożdamości Polaków, Żydów, Europy i świata - opowiadała Rudzińska.

Środki zostaną przeznaczone na to, żeby muzeum mogło w pełni funkcjonować i obsługiwać nawet pół miliona zwiedzających rocznie.

- To będzie kolejne ważne muzeum w Warszawie - powiedziała prezydent miasta, Hanna Gronkiewicz-Waltz. To właśnie miasto prowadzi i rozlicza budowę na Muranowie.

Z funduszy publicznych jest finansowany budynek i bieżąca działalność placówki.

Harmonogram budowy

Sama budowa ma się zakończyć w przyszłym roku. - W pierwszym kwartale 2012 - tłumaczyła prezydent. - Później budynek musi przejść obiory techniczne, a to potrwa. Potem zostanie wydana decyzja na użytkowanie. Do końca lipca planujemy przenosiny z tymczasowej siedziby - wyjaśniła.

Na koniec budynek wypełni wystawa główna.

Potrzeba jeszcze na ekspozycję

Powstanie MHŻP wspomaga Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny, które oferowało działkę oraz sfinansuje wystawę oraz wspiera bieżącą działalność edukacyjną i publiczną muzeum, z pieniędzy pozyskanych m.in. od darczyńców z całego świata.

Jak powiedział Piotr Wiślicki, prezes zarządu SŻIH, na samą wystawę potrzeba około 117 mln zł. - Do tej chwili wydaliśmy 50. Mamy zabezpieczonych jeszcze 20 milionów, co pozwoli na otwarcie wystawy. Wiem, że potrzeba więcej, ale mamy pieniądze obiecane przez filantropów - zaznacza Wiślicki.

Wiślicki ogłosił, że wystawę główną zaprojektuje pracownia Nizio International Design. Jej właściciel, Mirosław Nizio, stworzył też koncepcję ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego.

- Pod koniec 2011 roku będzie zakończony proces projektowy - podsumował prezes.

Wypromować markę

Znakiem, że kryzys minął jest to, że zespół pracujący nad muzeum znów będzie się powiększał. - Obecnie przy organizacji pracuje 26 osób. Do otwarcia potrzeba 110. Będziemy potrzebować ekspertów - mówiła dyrektor. - Wkrótce zostaną wybrani szefowie konkretnych projektów, takich jak siedziba, program, ekspozycja - dodaje.

O budowanie marki MHŻP mają zadbać specjaliści odpowiedzialni za kreowanie obrazu takich instytucji, jak Tate Galery i Victoria&Albert Museum.

Jak zapowiedziała dyrektor: - Chcemy, aby muzeum uniezależniło się od dotacji publicznych i samo pozyskiwało fundusze na działalność.

Osiem galerii, historia życia

Zobacz też projekt jednej z galerii, "Zagłada". Ta galeria będzie jedną z ośmiu galerii Muzeum Historii Żydów Polskich. Pozostałe to: "Pierwsze spotkanie", "Paradisum Judeorum", "Miasteczko", "Wyzwania nowoczesności", "Ulica II Rzeczpospolitej", "Po wojnie" i "Legacy-Dziedzictwo".

Muzeum Historii Żydów Polskich, które powstaje naprzeciwko pomnika Bohaterów Getta, to jedyne na świecie muzeum, które przedstawi historię polskich Żydów od średniowiecza do dziś. - Zaledwie 350 metrów stąd jest miejsce, skąd wywieziono 300 tysięcy obywateli polskich pochodzenia żydowskiego. Nie chcemy, by powstające muzeum upamiętniło wyłącznie Holokaust i śmierć. Chcemy, by ukazywało ono historię życia Żydów na ziemiach polskich - ogłosił już podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego w 2007 roku Marian Turski, Przewodniczący Rady Muzeum. Dziś podkreślił: - Żydzi od początku byli częścią pejzażu Polski.

Budynek placówki zaprojektował Rainer Mahlamäki. Jego charakterstycznym elementem jest ściana krzywoliniowa, nawiązująca do rozstąpienia się Morza Czerwonego. Tworzy ona hol wejściowy.

W muzeum mają znaleźć się także miejsca spotkań, np. klub czy restauracja. - Teren będzie dobrze zabezpieczony ale pozostanie otwarty, chcemy żeby muzeum tętniło życiem także wieczorem, po zamknięciu ekspozycji i zostało dobrze przyjęte przez mieszkańców Muranowa - podkreśliła dyrektor Rudzińska.

 

Zobacz film o powstającym muzeum:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

ran, mz/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • MrT

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.02.2012 12:38 ~MrT

  Mur getta pozostał - podział na Żydów i aryjczyków (Polaków). A tak naprawdę dużą część ludzi w getcie stanowili Polacy pochodzenia żydowskiego. "Czysta krew" to terminologia faszystowska. Wszyscy mają wśród przodków kogoś innej narodowości.
  To wszysto służy umacnianiu na świecie świadomości, że Niemcy w Polsce mordowali tylko Żydów...w polskich obozach koncentracyjnych.
  Niestety zamiast odbudowy na wzór zburzonego w latach 60-tych XX wieku historycznego budynku, powstaje kolejny bunkier HGW.

 • Urbanista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.02.2012 10:24 ~Urbanista

  Zdecydowanie lepiej budować muzeum poświęcone Żydom, niżeli pielęgnować archaiczne i paskudne pomniki ruskich "wybawców" na Pradze...To muzeum nie powstaje dla Żydów, jest ono kolejną perłą architektoniczną stolicy. Budynek jest wielofunkcyjny, otwarty .

 • Forum Muranów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2011 15:27 ~Forum Muranów

  Pani Rudzińska żyje w wirtualnym świecie, w którym nie ma autokarów smrodzących i hałasujących pod oknami. Żeby zyskać przychylność mieszkańców, coś trzeba dla nich zrobić.

 • RR

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2011 23:38 ~RR

  Ten projekt zaczął powstawać już w połowie lat 90-tych. Nieudolność ówczesnego dyrektora, który szefował aż do wiosny tego roku na co zgadzały się nasze władze (Min.Zdrojewski) doprowadziła do "przepuszczenia" wielu dziesiątków mln zł. ludzkich darowanych pieniędzy. Mimo upływu prawie 15 lat wystawa nie jest przygotowana. Pensje osób zarządzających są bardzo wysokie i wciąż rosną mimo, że brak jest pieniędzy na wystawę. Teraz wymyślono plan, żeby zmusić nasze władze do dodatkowego dołożenia z budżetowych pieniędzy (czyli z naszych podatków) do produkcji wystawy. Czyli czeka nas jeszcze wydanie kilkudziesięciu milionów na samą wystawę, którą zarządzać będą ci sami ludzie, którzy do tej pory nie poradzili sobie z niczym tak dobrze jak z dorabianiem się na tym projekcie i dobrych ludzkich odruchach.
  Oddaję hołt pomordowanym i wywiezionym. Potępiam hieny.

 • Tymon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.09.2011 13:54 ~Tymon

  W czasie II wojny światowej w warszawskim getcie działała ŻYDOWSKA organizacja "Żagiew" pod przywództwem Abrahama Gancwajcha. Organizacja ta zajmowała się wyłapywaniem Polaków pomagającym Żydom, którzy uciekli z getta. Podając się za ofiarę, wydawali swoich wybawców Gestapo, w działaniu byli bardziej bezwzględni niż swoi chlebodawcy. Według danych historycznych szacuje się, że członkowie organizacji "Żagiew" winni są aresztowania 24.000 Polaków w Warszawie, Generalnym Gubernatorstwie i terenach okupowanych przez Niemców.

  Mam nadzieję, że w powstającym muzeum znajdzie się również kącik poświęcony tej działalności Żydów w czasie hitlerowskiej okupacji.

 • yossarian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.09.2011 08:27 ~yossarian

  nóż się w kieszeni otwiera, kryzys a parweniusze szastają publiczną kasą, mnie osobiście g obchodzi całe to muzeum - może postawić jeszcze muzeum Tatarów, Litwinów czy Rusinów Polskich? Ich było więcej i wnieśli dla kraju o wiele więcej niż te introwertyczne getta i karczmy

 • Zatroskany ojciec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.09.2011 05:39 ~Zatroskany ojciec

  To już wiem na co poszły pieniązki z podwyżek opłat za przedszkole .

 • JA Anty S

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.09.2011 04:48 ~JA Anty S

  Czy nie ma na co wydawac kasy ? zaorać to gówno razem z haiką i innymi będzie spokój moze wreszcie Poalcy zaczną rządzić we własnym kraju ( podobno wolnym kraju ) czyzby zaczęły wpływać srodki z przedszkoli i znalazło się10 milionów złotych . Precz z PO

 • brutus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.09.2011 04:44 ~brutus

  Juz sie mikey nie wysilaj.Bez Muzeum mozna zyc - bez pracy,forsy i chleba -nie.Budujcie sobie moze Muzeum W izraelu.ok.

 • WW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.09.2011 00:45 ~WW

  Prostaczki z was straszne, wstyd mi za was. Wyraźnie braki w edukacji trzeba nadrobić.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »