Informacje

07.04.2014 21:08 debata o kondycji służby zdrowia

"Dochodzi do absurdu, w którym szpitale, aby leczyć pacjentów, muszą się zadłużać"

SERWISY:

- Mazowieckie szpitale wydały w ub. roku około 74 mln zł więcej niż wynosiły ich kontrakty z NFZ - poinformował w poniedziałek marszałek województwa Adam Struzik. Deficyty placówek musi finansować samorząd, co jego zdaniem nadmiernie drenuje budżet województwa.

Podczas sesji Sejmiku Mazowieckiego radni opozycji przyznawali, że faktycznie pieniędzy na zdrowie jest za mało, ale zarzucali złe nimi zarządzanie i niedostateczny nadzór nad szpitalami podległymi samorządowi.

Struzik dowodził, że za złą kondycję szpitali podległych mazowieckiemu samorządowi odpowiada nieodpowiedni mechanizm przekazywania składek NFZ do placówek ochrony zdrowia. Wskazywał, że w okresie pomiędzy 2010 a 2012 r. różnica między tym, co województwo przekazało do systemu NFZ ze składek płaconych przez mieszkańców regionu, a kwotą, którą Fundusz przeznaczył na działalność służby zdrowia na Mazowszu, wyniosła 2,2 mld zł.

"Dochodzi do absurdu"

Zdaniem Struzika "problemem są sztucznie ustalane przez NFZ limity i niedostateczne finansowanie". - Dochodzi do absurdu, w którym szpitale, aby leczyć pacjentów, muszą się zadłużać - przekonywał marszałek. Argumentował, że obowiązujące przepisy zrównują wszystkie regiony w kraju pod względem kosztów świadczenia usług zdrowotnych, a przy planowaniu budżetu NFZ nie bierze pod uwagę, że woj. mazowieckie jako największe, ponosi również największe koszty związane ze świadczeniem usług medycznych. Jego zdaniem rozwiązać problem może tylko "skokowe podniesienie składki zdrowotnej do 11 proc.".

Jak tłumaczył marszałek konsekwencją niedofinansowania mazowieckich szpitali są: utrudniony dostęp do lekarzy, kolejki do specjalistów oraz zadłużanie szpitali.

- Za same nadwykonania zapłaciliśmy w ciągu ostatnich trzech lat blisko 132 mln złotych. (…) Różnice w bilansie placówek ochrony zdrowia musi pokryć samorząd, ale w tej chwili sytuacja finansowa jest taka, że nawet nie bardzo mamy taką możliwość – mówił Struzik.

Mechanizm pokrywania strat placówek służby zdrowia nazwał on "janosikowym-bis" i przypomniał, że w kwietniu 2013 r. Sejmik Województwa Mazowieckiego złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją artykułu ustawy o działalności leczniczej, który nakłada na samorządy taki obowiązek.

Za małe środki

Radni opozycji zarzucali zarządowi województwa nieodpowiedni nadzór nad niektórymi wojewódzkimi placówkami ochrony zdrowia oraz brak spójnego systemu finansowania szpitali.

- Środki, którymi dysponuje województwo są za małe i one zawsze będą za małe, tylko można zupełnie inaczej nimi zarządzać. Pieniądze są bardzo często źle wykorzystywane nie przez dyrektorów szpitali, bo ci poza nielicznymi wyjątkami naprawdę sobie jakoś radzą; to Urząd Marszałkowski nie ma polityki zdrowotnej, nie ma jakiejś mapy drogowej, która mogłaby poprawić stan służby zdrowia na Mazowszu - powiedział radny Grzegorz Pietruczuk (SLD).

Inny z rajców, Witold Kołodziejski (PiS), przyznał, że środki NFZ są rozdzielane niesprawiedliwie, a Mazowsze jest od wielu lat poszkodowane. - Przypominam, że te regulacje wprowadził nie kto inny, jak ówczesna pani minister zdrowia Ewa Kopacz, więc wszelkie pretensje marszałek Struzik powinien do niej kierować, a teraz zwrócić się do rządu, żeby zmienił ten algorytm podziału. Jednak to nie tłumaczy marszałka ze złego zarządzania w ogóle służbą zdrowia w województwie -  powiedział Kołodziejski.

Mazowiecki samorząd jest organem prowadzącym dla 29 placówek służby zdrowia zlokalizowanych na terenie całego województwa – 12 szpitali wieloprofilowych, 11 szpitali specjalistycznych, czterech stacji pogotowia i dwóch przychodni. Lecznice te dysponują liczbą ponad 9,5 tys. łóżek szpitalnych.

Łącznie na Mazowszu, w ramach systemu NFZ, działa 1,8 tys. różnej wielkości placówek ochrony zdrowia, w tym 126 szpitali. Zatrudniają one ok. 68 tys. pracowników.

PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • aaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2014 21:21 ~aaaa

  Wystarczy ukrócić lekarzom prywatne chałturzenie w szpitalach i na szpitalnym sprzęcie. I usunąć prywatne firmy ze szpitali. Od razu poprawi się sytuacja.

 • warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2014 12:58 ~warszawianka

  no jakos musi się bronić po raporcie RIO :-) jak nie tak to siak :-) Struzik zawsze coś wymyśłi, zeby stolka nie oddać :-)

 • Tchóż

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2014 10:33 ~Tchóż

  klki~klki

  niedoż że kłamca okropny to jeszcze tchóż okropny . cały ten tusk . jagby doprowadził do wojny z rosjią pierwszy by uciekł z kraju. co go obchodzi służba zdrowia jak on ma tylko w głowie wybic polaków . tak mówi polska ulica.

  Jeżeli polska ulica tak mówi, jak pisze po polsku, to ja wolę siedzieć w domu.

 • jeep

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2014 08:19 ~jeep

  słynny cytat"uprowadzenie agaty"M.Piwowskiego

  SZPITALE BUDUJCIE,NIE KOŚCIOŁY!!!

 • klki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2014 06:46 ~klki

  niedoż że kłamca okropny to jeszcze tchóż okropny . cały ten tusk . jagby doprowadził do wojny z rosjią pierwszy by uciekł z kraju. co go obchodzi służba zdrowia jak on ma tylko w głowie wybic polaków . tak mówi polska ulica.

 • lukam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2014 06:42 ~lukam

  do absurdu dochodzi na oddziałach szpitalnych, sanitariusze, pielegniarki absolutnie nie zasługuja na zadne podwyzki - banda leserów, leniuchów. nic wiecej nie opisze bo szkoda moich nerwów - szpital wolski oddział chirurgi same nieroby bezczelnosc na porzadku dziennym. Absolutnie nie rzycze nikomu tam sie znależć !!!

 • Szeroki gest

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2014 23:03 ~Szeroki gest

  Panie Struzik, żadne wykręty już nie pomogą. Bankructwo majaczy w oddali.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »