Informacje

20.01.2014 15:46 będzie zażalenie na postanowienie prokuratury

Dochodzenie ws. podpalenia krzyży na koncertach Behemotha umorzone

SERWISY:

Wobec braku znamion czynu zabronionego stołeczna prokuratura umorzyła dochodzenie ws. obrazy uczuć religijnych poprzez podpalenie krzyży na koncertach grupy Behemoth. Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami i Przemocą zapowiada, że odwoła się od tej decyzji.

Śledztwo zostało wszczęte z zawiadomienia złożonego przez przewodniczącego komitetu Ryszarda Nowaka. To on poinformował PAP o umorzeniu postępowania. Informację tę potwierdził w poniedziałek rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Przemysław Nowak. 

Doniesienie zostało złożone w październiku 2013 r. w Prokuraturze Apelacyjnej w Gdańsku. Ostatecznie trafiło do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Wola, ponieważ do podpalenia krzyży doszło podczas koncertu 4 czerwca 2013 r. na lotnisku na warszawskim Bemowie. Zawiadomienie dotyczyło też podobnego zdarzenia, do którego doszło w czerwcu 2012 r. podczas występu w Szwajcarii.

"Podpalenie krzyża, element pirotechniczny"

Jak wynika z postanowienia prokuratury, sprawa została umorzona 31 grudnia 2013 r. "Samo podpalenie krzyża na koncercie, stanowiące w istocie element pirotechniczny, mający wzmocnić przekaz utworu krytycznego w stosunku do chrześcijan i do religii, o ile podpaleniu temu nie towarzyszą inne negatywne zachowania, nie może zostać uznane za znieważenie przedmiotu czci religijnej" - ocenił prokurator, który zajmował się sprawą.

Powołując się m.in. na orzecznictwo Sądu Najwyższego, prokurator zwrócił uwagę, że nie każde, nawet negatywnie nacechowane zachowanie w stosunku do przedmiotu czci religijnej może być automatycznie klasyfikowane jako znieważenie. "Nie jest również co do zasady zabronione wykorzystywanie symboli religijnych przy różnego rodzaju kreacjach artystycznych, o ile forma prezentowania sztuki sama w sobie nie jest obraźliwa dla przedmiotu czci religijnej" - napisał prokurator.

Będzie zażalenie

Nowak zapowiedział, że złoży do sądu zażalenie na postanowienie prokuratury. Jego zdaniem jest ono niezrozumiałe, zwłaszcza że lider Behemotha Adam Darski "Nergal" zeznał, że także podczas innych koncertów członkowie zespołu podpalali znajdujące się na scenie krzyże, co było wprowadzeniem do utworu "Christians to the Lions".

Nowak nie po raz pierwszy złożył zawiadomienie dotyczące możliwej obrazy uczuć religijnych przez deathmetalową grupę Behemoth. W maju 2010 r. na postawie doniesienia Nowaka oraz kilku pomorskich posłów PiS prokuratura oskarżyła Nergala o obrazę uczuć religijnych.

Wniosek za podarcie Biblii

Sprawa miała związek z koncertem, który odbył się w 2007 r. w gdyńskim klubie "Ucho". W jego trakcie Nergal podarł Biblię, a jej kartki rozrzucił wśród publiczności, mówiąc m.in.: "Żryjcie to g...o!". Nazwał też Biblię "kłamliwą księgą", a Kościół katolicki - "największą zbrodniczą sektą". Kartki spalili później fani zespołu. Autorzy doniesienia do prokuratury zaznaczyli w nim, że relację ze wspomnianego koncertu obejrzeli w internecie.

W 2011 r. Sąd Rejonowy w Gdyni uniewinnił Darskiego uznając, że działał on "bez zamiaru bezpośredniego". Od wyroku gdyńskiego sądu odwołała się prokuratura i Nowak. W styczniu 2013 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku uchylił uniewinniający wyrok sądu niższej instancji dla Nergala i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia. Podstawą decyzji o przekazaniu sprawy do powtórnego rozpoznania było stanowisko Sądu Najwyższego z października 2012 r. wyrażone na prośbę gdańskiego sądu. Sąd Najwyższy uznał wówczas, że przestępstwo obrazy uczuć religijnych popełnia nie tylko ten, kto chce go dokonać, ale także ten, kto ma świadomość, że może do niego dojść.

W czerwcu 2013 r. - po drugim procesie w tej sprawie w Sądzie Rejonowym w Gdyni, ponownie zapadł wyrok uniewinniający. W procesie tym sąd uznał, że "oskarżony działał w zamiarze ewentualnym znieważenia uczuć religijnych osób, ale tylko tych obecnych na koncercie, nie zaś pokrzywdzonych występujących w tej sprawie". Od tej decyzji sądu ponownie odwołała się prokuratura i Nowak. Termin rozprawy apelacyjnej został wyznaczony na luty.

PAP/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Euphorion666

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2014 18:53 ~Euphorion666

  też spalę krzyże i co mi zrobicie??:D

 • and320

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2014 15:16 ~and320

  Oj dzieci, Nergal robi to w co wierzy i co uwaza za sluszne. Dyskusja o tym jest idiotyzmem.

 • kmg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2014 08:05 ~kmg

  [cytat_1793114]
  Dlaczego Nergal nie pokaże, że naprawdę ma kamyki i nie spali Koranu?
  Też pokaż, że masz kamyki i zakończ swój żałosny żywot.

 • maya

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2014 03:40 ~maya

  I bardzo dobrze. A ten cały Nowak powinien z własnej KASY pokryć koszty tych procesów a nie żeby podatnik za świra finansował sadowe szopy.

 • Puscifer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2014 01:39 ~Puscifer


  ~ToPie

  Dlaczego Nergal nie pokaże, że naprawdę ma kamyki i nie spali Koranu?

  Dlaczego ma palić Koran? Skoro urodził sie w kraju katolickim. Jeśli od małego był otaczany krzyżami, kościołami, lekcjami religi w szkole, oltarzykami przy drogach i reszta tej szopki. To chyba logiczne jest ze ma problem z tym i o tym pisze i to pokazuje podczas koncertów. Tyle.

 • Ktoś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2014 01:13 ~Ktoś


  ToPie~ToPie

  Dlaczego Nergal nie pokaże, że naprawdę ma kamyki i nie spali Koranu?
  jjj~jjj


  Do to cienki bolec i jest "silny" wobec tych co mu kosą po gardle nie przejadą. A tak na marginesie, ciekawe ile czasu by istniał jakby spalił Torę? W taki sposób to kozaczą starszaki do maluchów w przedszkolu.  Tak właściwie Nergal drąc Biblię podarł też Torę. Tora to jest Pięcioksiąg Mojżeszowy, a więc cały Stary Testament. Twój argument jest inwalidą.

 • nie ma takiego bicia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2014 23:38 ~nie ma…

  Spalic Koran ?? Wezcie sie debile ogarnijcie...Dla tych zatwardzialych katoli mam lekture - http://lubimyczytac.pl/ksiazka/73623/najwieksze-klamstwa-i-mistyfikacje-w-dziejach-kosciola
  Dziekuje dobranoc.

 • Azazel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2014 23:31 ~Azazel


  to the lions~to the lions

  Wy tak wszyscy piszecie żeby spalił ten Koran. Ale on tego nie zrobi bo muzyka blackmetalowa polega na tym by propagowac satanizm i niszczyć to co katolickie. A jak wiemy bez satanizmu nie ma katolicyzmu. Więc Koranu nie spali bo to nie na tym polega. Poczytajcie jełopy troche o satanizmie i black metalu, jakie są przyczyny powstania i dlaczego ta muzyka jest skierowana przeciwko chrześcijaństwu.
  Najlepiej to zobaczcie sobie jaki liryczny kontekst występuje w utworach Behemoth. Założe się że sam Nergal wie więcej o Bibli i samym katolicyzmie niż wy, chrześcijańscy pozerzy. Żalllllll!!!
  kos123~kos123

  Skoro on tak dobrze zna Pismo Swiete to powinien wiedziec ze co kolwiek by nie zrobil i jakiego pajaca z siebie nie robil to w ostatecznosci tak przegra w koncowce tego swiata...

  patrze na te posty i śmiech mnie ogarnia piszecie że Nergal jest taki czy siaki a gówno o nim wiecie Black Metal to potęga przekazu a chrześcijaństwo to największa plaga naszych czasów, to choroba a właśnie tacy ludzie jak Nergal są lekarstwem na tą chorobę. Tak się wam podoba wiara w samozwańczego bożka. Satanizm to forma wolnego człowieka bez trosk to pokazanie na co nas stać, że potrafimy powiedzieć Nie Katofaszyzmowi. Tak was rajcują gwałty na nieletnich i ich molestowanie cały ten wyzysk i zaganianie pieniędzy przez opasłych księży. Każdy z tych kościelnych parobków powinien zostać ukrzyżowany głową w dół to jedyna kara dla nich za pychę którą mają w sobie. Druga sprawa muzyka Behemoth to najwyższy kunszt artystyczny. Tacy ludzie jak nowak to zwykłe parobki które mają tak zryte swoje życie że szukają sensacji i chcą zabłysnąć robią sprawy w sądach za które płacicie wy podatnicy a nowak ma to gdzieś to poprostu zwykły burak którego pewnie gnębili w szkole a teraz ma manię wielkości. Black Metal to walka z zarazą a więc Wojna Trwa 666

 • mustaine

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2014 23:08 ~mustaine

  @ToPie- może dlatego, że Koran nie jest obecny w naszym życiu i tak NIE BARDZO NAS DOTYCZY?

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2014 08:46 ~jar

  Katol uwierzy we wszystko co mu powie klech,nie czytając,nie sprawdzając.Klapy na oczach.W ten sposób można sobie ustawiać ludzi jak się chce.Przypuszczam że żaden z nich nie przeczytał bibli,bo by wiedział że Pan Jezus polecił obchodzić jedno świoęto-ostatniej wieczerzy."to czyńcie na moją pamiątke"powiedział,a reszta to wymysł Watykanu,żeby zbijać biznes na ciemnogrodzie!AMEN

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »