Informacje

13.05.2017 16:01 Pomnik w symbolicznym miejscu

"Dobrowolnie dołączył do łapanki, by znaleźć się w ludzkim piekle"

SERWISY:

Na Żoliborzu stanął pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego. Monument odsłoniły w sobotę córka rotmistrza oraz prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

- Zdarzają się w historii społeczeństw postacie symbole, postacie skupiające w sobie najszlachetniejsze pierwiastki narodowych i ludzkich wartości. Postacie-wzorce, które stawiać można kolejnym pokoleniom za niedościgły przykład zachowań. Taką postacią w polskiej historii pozostaje ponad wszelką dyskusję, ponad wszelkie podziały rotmistrz Witold Pilecki - mówiła podczas uroczystości prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

"Zabijano go dwa razy"

Pomnik stanął w północnej części pasa między jezdniami al. Wojska Polskiego, na przedłużeniu osi ul. Bitwy pod Rokitną, czyli w miejscu symbolicznym.

- Stąd nieopodal we wrześniu 1941 roku, Witold Pilecki dobrowolnie dołączył do łapanki by znaleźć się w ludzkim piekle, w obozie Auschwitz, gdzie zdobywał informację o hitlerowskich zbrodniach i stworzył wśród więźniów konspiracyjną siatkę ruchu oporu – przywoływała Gronkiewicz-Waltz.

Minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki wspominając postawę rtm. Pileckiego powiedział, że "zabijano go dwa razy". - Tak jak wielu jego towarzyszy broni. Zabito go wtedy w maju 1948 r., ale zabijano też pamięć o nim przez kolejnych wiele lat, a o jego towarzyszach zabijano pamięć do całkiem niedawna - zaznaczył Morawiecki.

Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski przypominając życiorys rotmistrza Pileckiego, przyznał, że jako więzień byłego obozu koncentracyjnego Flossenburg nie może zaakceptować potocznego nazywania Pileckiego „ochotnikiem do Auschwitz. - Obóz koncentracyjny to nie obóz kondycyjny, którego można być uczestnikiem i wycofać się z niego w dowolnym momencie. Podjęcie się zadania bez gwarancji przeżycia warunków tam panujących to nie tylko odwaga, to bohaterstwo - ocenił Żukowski.

W uroczystościach wzięli udział m.in. członkowie rodziny Witolda Pileckiego - córka Zofia Pilecka-Optułowicz, syn Andrzej Pilecki, wnuczki i prawnukowie, a także wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, zastępca szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Skazany na śmierć

Witold Pilecki (1901-1948) ps. Witold i Druh był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej, uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej, a także więźniem Auschwitz-Birkenau i organizatorem konspiracji w obozie.
Oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji został skazany przez władze PRL na karę śmierci i zamordowany 25 maja 1948 r. w więzieniu na ulicy Rakowieckiej w Warszawie.

kz/PAP/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Monument

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2017 22:55 ~Monument

  qwerty~qwerty

  jeszcze z 10 tablic, 15 pomników...

  Nie, to tylko papież i Lech Kaczyński mają po kilka ( Kilkanaście ) pomników.

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2017 14:58 ~qwerty

  jeszcze z 10 tablic, 15 pomników...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »