Informacje

16.09.2011 21:26 "Stolica 2011"

Dobre oceny po ćwiczeniach obronnych

Dobre tempo akcji i prawidłowe działanie służb ratowniczych - to pierwsze oceny akcji Stolica 2011. Według straży pożarnej jest miarodajna, bo scenariusz i lokalizacja ćwiczeń były bardzo realistyczne. Procedury na wypadek kryzysowej sytuacji przećwiczyli też urzędnicy.

Oficjalny raport z dwudniowych ćwiczeń obronnych po zebraniu ocen od wszystkich służb i niezależnych obserwatorów (specjalistów w dziedzinie pożarnictwa i medycyny) będzie gotowy pod koniec przyszłego tygodnia. Ale już podczas piątkowej konferencji prasowej w Ratuszu padły pierwsze podsumowujące komentarze.

Dobre oceny zebrały służby uczestniczące w czwartkowej akcji ratunkowej po symulowanym

wypadku kolejowym. Wzięło w niej udział 20 zastępów straży pożarnej, 38 funkcjonariuszy straży miejskiej, 76 policjantów, 12 karetek pogotowia ratunkowego i śmigłowiec.

Potrzebę takiego ćwiczenia bardzo podkreślało wojsko. Nie przeprowadzano ich od pięciu lat.

Działali, jak przy prawdziwym wypadku

Komendant Państwowej Straży Pożarnej Wojciech Łągiewka podkreślił zachowanie warunków bardzo zbliżonych do rzeczywistości oraz utrzymanie miejsca i czasu prowadzenia akcji w tajemnicy. - Dzięki temu służby działały tak jak przy prawdziwym wypadku - skomentował.

Scenariusz i lokalizacja ćwiczeń odwzorowały trudności, jakie mogą pojawić się przy rzeczywistej akcji. Miejsce upozorowanej katastrofy było trudno dostępne - straż musiała je odnaleźć dzięki informacjom przekazanym na numer 112. Kolejną trudnością był brak dojazdu drogą gruntową na miejsce zdarzenia.

Ratownicy poradzili sobie z zadaniem odnalezienia "poszkodowanych" w oddaleniu od miejsca wypadku. Byli to pozoranci, którzy jak ranni w szoku odeszli od pociągu i udawali, że zemdleli w krzakach.

Podczas konferencji zweryfikowano czas, w jakim służby dotarły do nich służby. Podano, że w rzeczywistości był krótszy niż to podano w pierwszych ocenach.

Otworzyli wszystkie drzwi

Sprostowano pierwsze doniesienia o otwarciu tylko jednych drzwi pociągu,

które pojawiły się w pierwszych relacjach z ćwiczeń. Jak podają służby, w rzeczywistości wszystkie drzwi zostały otwarte, a "poszkodowanych" systematycznie wyprowadzano ze składu.

Dobrze oceniono także pracę strażaków którzy w trudnym terenie (tory, zarośla) utrzymywali prawidłowe tempo akcji. Straż podkreśliła natomiast dobre współdziałanie na miejscu z innymi służbami (policją i strażą miejską), których funkcjonariusze samorzutnie zgłaszali się do pomocy (np. niesienia noszy).

Dobrą ocenę dostali też urzędnicy, którzy wzięli udział w ćwiczeniowej akcji kurierskiej dostarczania kart mobilizacyjnych. Udział w ćwiczeniu wzięło 250 osób z urzędów wszystkich dzielnic. Skutecznie dostarczono 500 kart wezwań mobilizacyjnych. Sprawdzono w ten sposób współdziałanie pracowników samorządowych, wojska i administracji państwowej.

Urzędnicy rozszyfrowali kody

- Urzędnicy prawidłowo odczytali wszystkie kody i w związku z tym prawidłowo i w terminie wykonali polecenia - ocenił płk Mariusz Marzec z WKU Ochota.

Procedury testowano także podczas ćwiczenia Stały Dyżur Prezydenta, zrealizowanego przez Służbę Dyżurną Miasta i wszystkie dzielnice. - Wszystkie polecenia polegające na rozszyfrowaniu kodów w 9 poleceniach rozszyfrowano prawidłowo i zameldowano o wykonaniu zadania - podsumowała Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

js/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Kris

    zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2011 23:14 ~Kris

    Nie wierzę, że wszystko było "cacy", to jest (bez wcześniejszej "ustawki") NIEMOŻLIWE!!!.

  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

  • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »