Informacje

15.09.2016 20:25 miasto poczeka na uzasadnienie

Do Warszawy powrócą cyrki?
Jest decyzja sądu

SERWISY:

Miasto cyrków z przedstawieniami z udziałem zwierząt nie chciało. Jednak sprawa trafiła do sądu i zapadł wyrok: decyzję Hanny Gronkiewicz-Waltz unieważniono. Widowiska będą mogły wrócić do stolicy, chyba że ratusz się odwoła.

Podpisany przez Hannę Gronkiewicz-Waltz dokument zakazywał udostępniania nieruchomości należących do miasta na potrzeby objazdowych przedstawień cyrkowych z udziałem zwierząt. Dodatkowo rozporządzenie wprowadzało zakaz dystrybucji biletów i promocji tego typu wydarzeń przez urząd miasta Warszawy, urzędy dzielnic i jednostki organizacyjne miasta.

Jednak w środę - 14 września - Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok, w którym unieważnił zarządzenie prezydent Warszawy. O decyzji w oświadczeniu dla mediów poinformowali przedstawiciele cyrków w Polsce.

Pierwszy wyrok

Jak czytamy w oświadczeniu, sąd uznał zarządzenie Hanny Gronkiewicz-Waltz dotyczące zakazu dzierżawy miejskich gruntów przedsiębiorcom prowadzącym cyrki za bezprawne. "Zgodnie z uzasadnieniem sądu, uderza ono w wolność gospodarczą i dyskryminuje podmioty gospodarcze, prowadzące działalność zgodnie z prawem" - twierdzą przedstawiciele cyrków.

- Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie potwierdził w nim nasze stanowisko, zgodnie z którym władze miasta nie mogą dyskryminować określonych podmiotów gospodarczych – wyjaśnia w oświadczeniu mecenas Renata Wójtiuk-Janusz z kancelarii Wójtiuk-Janusz, która jest pełnomocnikiem polskich cyrków.

- To pierwszy wyrok w tej sprawie, ale jestem przekonana, że przyczyni się on do zakończenia, a przynajmniej do wyciszenia kampanii aktywistów skierowanej przeciwko cyrkom ze zwierzętami. Samorządowcy muszą bowiem kierować się literą prawa, a nie ideologią – informuje w komunikacie Ewa Zalewska, szefowa Cyrku Zalewski.

Miasto ma inne zdanie

Innego zdania jest urząd miasta.- W naszej ocenie decyzja Hanny Gronkiewicz była w pełni uzasadniona. Promowaliśmy podejście humanitarne, budowaliśmy świadomą relację człowiek-zwierzę. Pamiętam sytuację, kiedy jedna ze spółdzielni nie chciała również wydzierżawić terenu - mówi Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

I dodaje, że miasto poczeka na uzasadnienie wyroku. Później zastanowi się czy złożyć apelację.

O tym, że ratusz planuje na wzór Wrocławia, Łodzi i Słupska wprowadzić zakaz występów cyrków ze zwierzętami informowaliśmy na początku roku. O szybkie wprowadzenie nowych przepisów apelowała radna Aleksandra Gajewska (PO). Jej zdaniem, zwierzęta w cyrku są wykorzystywane w sposób niehumanitarny, często tresowane z pomocą bodźców bólowych. Wszystko wyłącznie dla rozrywki.

Mimo zakazu w Warszawie cyrki się rozbijały - na prywatnych działkach:

kz/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • miks

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2016 00:48 ~miks

  Marcysia~Marcysia

  Jak ktoś nie chce chodzić do cyrku to niech nie chodzi....

  Sorry Marcyś, to takie naiwne.
  To tak jakby powiedzieć, że i na egzekucje albo walki na śmierć też możesz nie przychodzić jak nie chcesz...
  W ogóle takie atrakcje nie powinny mieć miejsca!
  Cyrk poradzi sobie bez dzikich zwierząt, byłem z dzieckiem ostatnio i występy akrobatów i clowna były najśmieszniejsze.
  Naturalnie, przejażdżka na wielbłądzie dla dziecka to też frajda.
  Jestem za zdrowym rozsądkiem i przepisami.

 • Marcysia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.09.2016 11:00 ~Marcysia

  Wreszcie jakaś mądra decyzja! Mieszkańcy też mają prawo głosu i wybierania rozrywek dla siebie. Jak ktoś nie chce chodzić do cyrku to niech nie chodzi, ale niech nie zabrania innym.

 • KIKI

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2016 11:27 ~KIKI

  Bardzo dobrze że wreszcie ktoś utarl nosa pseudoekologom oni próbowali zniszczyc wieloletnią tradycję ale cyrki sie nie dały i walczyły teraz tylko czekać na reszte wyroków w innych miastach . To precedens ale najważniejsze ze prawo jest prawem. Nie można zakazac działalnosci nikomu mamy demokracje

 • tratwa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2016 17:17 ~tratwa

  Całe szczęście, ludzie kochają cyrk, a grupka oszołomów próbuje i niestety często skutecnzie robić młodym wodę z mózgu i całkiem bezpodstawnie oskarża polskie cyrki :(

 • nos30

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2016 17:14 ~nos30

  mnie się wydawało, że W Białołęce, a nie na... Ale dotematu wracając - brawo, ze prawo wybrało, gdzyby było inaczej to ani prawo , ani sprawiedliwosć, a nawet pomimo różnych poglądów politycznych jakie możemy mieć, prawo powinno być przestrzegane, szczególnie przez instytucje państwowe!

 • Suchar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2016 12:59 ~Suchar


  dobra zmiana~dobra zmiana

  przecież w Wawie cyrk odbywa się cały czas i to całkiem niezły, każdego 10 na krakowskim i to za free , szczególnie fajne są występy klownów jarek i antoni czy jakoś tak, się zowią.
  brudnysłoik~brudnysłoik

  hahahaahahha dobre dobre :)

  Tak, to rzeczywiście strasznie śmieszne. Bardzo. Autor musi być bardzo mądry i obeznany skoro wymyśla takie świetna kawały.

 • Maruda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2016 10:07 ~Maruda

  DLatego wczoraj w Sulejówku dokładnie przy granicy Warszawy (jakieś 100metrów)był cyrk zalewski i dziki tłum ludzi (aż się dziwiłem skąd takie tłumy...

 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2016 09:56 ~stonka

  "Miasto cyrków z przedstawieniami z udziałem zwierząt nie chciało". Mistrz Yoda pisze artykuły do TVN Warszawa?

 • Leśny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2016 09:26 ~Leśny

  Zwierzęta zabrać do Zoo w którym z pewnością będzie im lepiej, niż w klatkach załadowanych na TIRy. Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla "trzymania" zwierząt w cyrkach, chociaż nie wiem jak byłby dobrze traktowane. ZOO spełnia rolę nie tylko rozrywkową tak jak w przypadku cyrku, ale także ratuje zwierzaki, przedłuża gatunek i ochrania zagrożone przez durnego człowieka gatunki.
  Cyrk to tylko komercja, nic więcej.

 • Zgredek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2016 08:49 ~Zgredek

  Cyrk w Warszawie mamy stały i stoi na Wiejskiej. Na arenie występują zwierzęta wszelakie a treser siedzi na widowni w pierwszym rzędzie i podziwia swoją pracę. Co ciekawe sam nie jest lwem a jedynie kaczką nielotem :).

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »