Informacje

06.07.2011 17:54 sld się poddaje

Do referendum zabrakło
40 tysięcy podpisów

SERWISY:

SLD podsumował akcję zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum ws. prywatyzacji SPEC. Zabrakło ponad 40 tys. podpisów - informuje PAP. Według szefa stołecznego SLD Sebastiana Wierzbickiego, problemem był ograniczony czas i środki finansowe oraz brak debaty publicznej.

Akcja zbierania podpisów trwała od 6 maja do 5 lipca. Zebrano niecałe 90 tys. podpisów. Aby referendum zostało przeprowadzone, potrzebne było ponad 130 tys. podpisów.

- Proces prywatyzacyjny prowadzony jest przez władze Warszawy w wielkiej tajemnicy i mieszkańcy nie mają o tym żadnej wiedzy, przez co mamy żal do władz stołecznego ratusza. Niestety, władze stolicy nie stanęły z nami w szranki i nie włączyły się do publicznej dyskusji na temat prywatyzacji SPEC-u - powiedział Wierzbicki.

Podkreślił, że podczas akcji politycy i radni SLD odwiedzali mieszkańców Warszawy w domach, spotykali się ze spółdzielcami, wspólnotami mieszkaniowymi, korzystali z prasy lokalnej, kolportowali ulotki i karty go głosowania.

Podpisy zbiera też PiS

Referendum w sprawie prywatyzacji SPEC-u chcą także politycy PiS,S którzy zbierają podpisy pod wnioskiem w tej sprawie od 4 czerwca. PiS chce referendum nie tylko ws. prywatyzacji PEC-u, ale także ws. podwyżek cen biletów komunikacji miejskiej, opłat za wodę i za odprowadzanie ścieków oraz za żłobki.

Odnosząc się do akcji PiS Wierzbicki stwierdził, że SLD ubolewa, iż inne partie, na czele z PiS, nie włączyły się w akcję zbierania podpisów, którą prowadził Sojusz. - Niestety albo przeważył partyjny interes, albo chęć sabotażu naszych zamierzeń - ocenił.

Szef warszawskich struktur SLD zaapelował do wszystkich, którzy podpisali się pod wnioskiem, aby złożyli swój podpis także pod wnioskiem PiS.

Sprzedaż ciepłowniczej spółki

SPEC to wiodący dostawca ciepła w Polsce, zarządzający największym systemem ciepłowniczym w Unii Europejskiej i jednym z największych na świecie, o długości 1700 km. Spółka zaspokaja ok. 80 proc. potrzeb cieplnych miasta, ogrzewa ponad 19 tys. obiektów. Specjalizuje się też w budowie i modernizacji sieci, przyłączy oraz węzłów cieplnych.

Na początku lutego prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zaprosiła inwestorów do negocjacji w sprawie kupna akcji SPEC, stanowiących do 85 proc. kapitału zakładowego. Pod koniec marca na zaproszenie odpowiedziało kilkanaście podmiotów, w tym krajowe i zagraniczne oraz branżowe i finansowe. Z kolei pod koniec kwietnia prezydent Warszawy wybrała inwestorów do kolejnego etapu prywatyzacji SPEC. Nie ujawniono wówczas, ile firm zostało dopuszczonych do badania spółki.

pap/bf//par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.07.2011 11:10 ~warszawiak

  dlaczego nie ujawniono innych co to jest prywatny folwark ? a gdzie sa podpisy PiS im brakowało 13 tys dlaczego tego nie piszecie tylko to co wam nakzują ? wstyd i żenada

 • wsuiok

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.07.2011 11:08 ~wsuiok

  sprzedadzą was polocki wszystich a wy będziecie klaskać

 • Grzegorz Walkiewicz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2011 09:13 ~Grzegorz…

  Informacja prasowa na temat zakończenia akcji zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie prywatyzacji Stołecznego

  W dniu wczorajszym minął termin, jaki mieliśmy na zebranie podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie prywatyzacji Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej SPEC S.A. w Warszawie. Wniosek w tej sprawie złożyliśmy do prezydent Hanny Gronkiewicz – Waltz równo dwa miesiące temu jako grupa mieszkańców stolicy. Nie chcieliśmy prowadzić akcji pod szyldami partyjnymi, bo uważaliśmy, że prywatyzacji SPEC-u nie należy wykorzystywać do walki politycznej, gdyż jest to sprawa, która dotyczy wszystkich mieszkańców stolicy. Tą zasadą kierowaliśmy się przez całe dwa miesiące zbierania podpisów nie umieszczając logo Sojuszu i innych na materiałach referendalnych.

  W wyniku akcji zebraliśmy 89 371 podpisów. To bardzo dużo, aczkolwiek zbyt mało, żeby wypełnić ustawowy wymóg 10% liczby mieszkańców.

  Podsumowując akcję warto powiedzieć o tym, że była to pierwsza próba zorganizowania referendum lokalnego, w którą zaangażowaliśmy się, jako warszawski Sojusz Lewicy Demokratycznej. To oznacza, że wielu spraw musieliśmy się dopiero uczyć i dziś pewnie niektóre rzeczy zrobilibyśmy lepiej.

  Podstawowym naszym problemem był ograniczony czas i środki finansowe, przez co nie udało nam się dotrzeć do wszystkich mieszkańców Warszawy. Odwiedzaliśmy warszawiaków w domach, spotykaliśmy się ze spółdzielcami, wspólnotami mieszkaniowymi, korzystaliśmy z pomocy prasy lokalnej, robiliśmy kolportaż ulotek i kart do głosowania a mimo to, do wielu mieszkańców stolicy nie udało nam się dotrzeć.

  Kolejnym problemem był brak rzetelnej debaty publicznej na temat prywatyzacji SPEC-u. Proces prywatyzacji był i jest prowadzony w wielkiej tajemnicy i mieszkańcy nie mają o tym żadnej wiedzy, o co mamy żal do przedstawicieli stołecznego ratusza. Niestety władze Warszawy nie stanęły z nami w szranki i nie włączyły się w dyskusję na ten temat.

  Nasza akcja zyskała poparcie wielu

 • Wwa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2011 21:43 ~Wwa

  Te mało awarii frajerze masz właśnie dzieęki wymianom sieci przez SPEC :P

 • xyz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2011 21:42 ~xyz

  @warszawiak, to co mówisz podchodzi pod pomówienie i grozi Tobie sankcjami karnymi. Nie wiem - nie wypowiadaj się. Wymianę większości sieci w Warszawie sfinansował właśnie SPEC, ze srodkó własnych i środków Banku Światowego.

 • szkoda gadać

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2011 21:42 ~szkoda gadać

  i tak pami prezydent zrobi z nas mieszkańców wariatów brawo kto ją wybrał na drugą kadencje widząc co zrobiła nic a przepraszam zafundowała kolejne podwyżki

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2011 20:56 ~warszawiak

  W SPEC pracują same lenie nauczone nic nie robić i dobrze zarobić.Większość sieci w Stolicy wymienili pracownicy prywatnych spółek.Już dawno mówi się o prywatyzcji tej firmy,oni kupują dla nas ciepło i tylko sporadycznie usuwają awarie,a jest ich niewiele.Przy obecnie opomiarowanych mieszkaniach ciepło powinno być dostarczane cały rok,a nie że płacimy za to że grzeje słońce.Skończcie ciągłe narzekanie bo to nic nie da,uważam .ze będziemy mniej płacić.

 • Neutralny c.d.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2011 20:47 ~Neutralny c.d.

  Aleksander, ale pierdzielisz... Jak jesteś od kaczora to pisz śmiało a nie się kamuflujesz...

 • Arkadiusz.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2011 19:51 ~Arkadiusz.

  Żałosne jest SLD przecież oni od 2006 roku są w koalicji z PO I HGW w warszawie żygać mi się chcę gdy widzę radnych warszawskich z ramienia SLD niech nie będą wredni wszystki podwyżki które funduje nam warszawska PO Z HGW na czele popirało SLD tak samo podwyżki cen biletów na ten rok i innych podyżek ponieważ w tamtym roku przed wyborami samorządowymi głosowali za budżetem dla warszawy a w owym budżecie były zapisany wzrost cen wtedy ludzi te socjalne SLD MIAŁO W D...E.

 • wwa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2011 19:29 ~wwa

  hgw do dymisji...bufetowa tylko naobiecywała,oj nie ładnie!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »