Informacje

25.09.2013 17:49 zamieszanie wokół litery W

"Do polityki nie powinno się włączać historycznych symboli"

SERWISY:


- Chodzi nam o to, żeby nie poniewierać odznakami związanymi z naszą historią – komentuje sprawę mieszania symboli powstańczych do polityki Eugeniusz Tyrajski, Stowarzyszenie Żołnierzy AK Pułku "Baszta". W czwartek sprawą ma zająć się Związek Powstańców Warszawskich.

Powstaniec odniósł się przed kamerą TVN24 do informacji o czerwonej literze "W", której Prawo i Sprawiedliwość użyło w kampanii zachęcającej do udziału w referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz. Wielu komentatorów wiąże ją z symbolem zrywu z 1944 roku, ale prezes PiS - Jarosław Kaczyński przekonywał, że kojarzenie symbolu "W" z Powstaniem jest nieporozumieniem.

"Zachować dobrą pamięć"

- Do polityki nie powinno się włączać żadnych symboli, które są związane z historią naszego kraju, często z trudną historią, tak jak na przykład Powstanie Warszawskie. A to jakoś się niestety kojarzy. To może być różnie tłumaczone, niektórzy mogą powiedzieć, że nie. Ale to jest ta sławna litera "W". My, powstańcy tak to od razu kojarzymy – wyjaśnia Tyrajski.

I przekonuje, że polityką się nie interesuje. - Chcę podkreślić, że u nas, w gronie powstańców, tego właściwie kończącego się pokolenia, w ogóle na tematy polityki się nie rozmawia. Tym niemniej, chodzi nam o to, żeby nie poniewierać odznakami związanymi z tą naszą historią - twierdzi powstaniec. - Po Prostu nam zależy na tym, żeby zachować dobrą pamięć o tamtych czasach. To co się miesza w jakiś sposób nieprzyjemny z tą pamięcią, to nas po prostu boli – dodaje.

Prawo i Sprawiedliwość sugeruje, że Hanna Gronkiewicz-Waltz wykorzystuje powstańczą symbolikę w internecie. Na profilu Warszawski PiS w popularnym serwisie społecznościowym przytacza opinię Niesiołowskiego w kontekście fanpage Hanny Gronkiewicz-Waltz, który jako zdjęcie w tle ma ustawioną kotwicę - symbol Polski Walczącej.

CZYTAJ WIĘCEJ O SPORZE WOKÓŁ POWSTAŃCZYCH SYMBOLI

ran//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • xr3

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2013 07:38 ~xr3

  Bardzo Ciekawy filmik o tym co myślą Warszawiacy o inwestycjach z ostatnich 6 lat http://www.youtube.com/watch?v=Aec-QLwuOb0&feature=youtu.be

 • Yahim

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.09.2013 20:49 ~Yahim

  Tomek~Tomek

  Ciekawe czy ten pan protestowal gdy symbol Polski Walczącej lesbijki przerobily na gołą babę. Też było na plakatach...

  To dwa różne tematy i konteksty. Szkoda, że tego nie widzisz.

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.09.2013 12:26 ~Tomek

  Ciekawe czy ten pan protestowal gdy symbol Polski Walczącej lesbijki przerobily na gołą babę. Też było na plakatach...

 • Yahim

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.09.2013 09:58 ~Yahim

  "W" jako symbol "godziny W", czyli godz. 17 dnia 1 sierpnia 1944. Pisowskie "W" podobnie jak powstańcze dotyczy Warszawy. Prowokacja jest oczywista i moim zdaniem absolutnie naganna. Żenujące jest porównywanie referendum do Powstania Warszawskiego jako walki o wyzwolenie Warszawy. Wielką różnicą jest nazistowski okupant a jedna z najlepiej rozwijających nasze miasto Panią Prezydent HGW.
  "Kretynizmem" (cyt. z posła Brudzińskiego w innym temacie, ale pokazujące jego poziom szacunku do innych) jest gadanie dziś, że właśnie TO "W" jest tylko literą w alfabecie i nie jest dla nikogo zarezerwowane. Co jeszcze zawładnie PIS dla swoich celów? Zero szacunku. Jak bardzo muszą się jeszcze skompromitować ażeby ludzie przestali na nich głosować?

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.09.2013 08:46 ~Nick

  To już jest chore, żeby naszych polskich symboli używli ludzie wyłącznie do swoich własnych prywatnych potrzeb, czyli walki o stołki i dorwanie się do koryta na jakiś czas.

 • antyLemming

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.09.2013 08:27 ~antyLemming

  Oj, co to demencja robi z człowieka.... broni peło, które przeciez ma w d...ie powstanie. Weźmy choćby wypowiedzi Radzia S. tzw ministra spraw zagranicznych jak opluwał powstanie, a teraz peowcy maja czelność kogoś oskarżać o użycie litery. W jak Wynocha. A dziadek powinien siedzieć cicho bo gadając na temat "symbolu" włącza go do polityki.

 • Anka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.09.2013 06:33 ~Anka

  Anna~Anna

  Co ma 'W' do Powstania. Dziadek coś słyszał tylko nie wie o co chodzi. Symbolem jest Polska Walczaca która była malowana na murach .Kto widział 'W'

  Oj Anno a skąd się ty urwałaś? Ignorancja, indolencja intelektualna i absolutny brak podstawowej wiedzy historycznej. Wiesz mniej niż moja 12 letnia córka. Ale żeby to czuć i chcieć wiedzieć to trzeba sie urodzić tu, w Warszawie której mieszkańcy z dziada przadziada doskonale wiedzą co oznacza "W" dla Powskania Warszawskiego.

 • Olaff

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.09.2013 00:34 ~Olaff

  Anna~Anna

  Co ma 'W' do Powstania. Dziadek coś słyszał tylko nie wie o co chodzi. Symbolem jest Polska Walczaca która była malowana na murach .Kto widział 'W'

  Godzina W. Mówi ci to coś gimnazjalisto?

 • Wawka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.09.2013 23:49 ~Wawka

  W jak Won, W jak Waltz, W jak Warszawa. Jeśli już niektórym alfabet kojarzy się z Powstaniem Warszawskim, to wracajmy do analfabetyzmu. Gdyby jeszcze zastosowano na plakacie jakiś charakterystyczny krój czcionki, to może mógłbym zrozumieć ujadanie PO ....w.

 • Anna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.09.2013 22:46 ~Anna

  Co ma 'W' do Powstania. Dziadek coś słyszał tylko nie wie o co chodzi. Symbolem jest Polska Walczaca która była malowana na murach .Kto widział 'W'

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »