Informacje

11.12.2018 17:39 prezydent stolicy o odpadach

"Do pojawienia się nowych pojemników segregujemy śmieci tak, jak do tej pory"

SERWISY:


Najpierw segregowanie śmieci na dotychczasowych zasadach, potem nowy system utylizacji – prezydent Warszawy zapowiedział ogólnie, jak będzie wyglądał odbiór śmieci od nowego roku.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej w ratuszu prezydent Rafał Trzaskowski odpowiadał na pytania dotyczące odbioru śmieci w 2019 roku.

"Codziennie pracujemy"

- Robimy wszystko, żeby być gotowymi do odbioru śmieci od 1 stycznia – zapewnił prezydent stolicy.
Zapowiedział, że w piątek wiceprezydent Michał Olszewski przedstawi szczegóły przyjętego planu, a na dniach ruszy również kampania, która ma być "dosyć prosta i jasna".

- Codziennie pracujemy, jeżeli chodzi o kwestię śmieci. I będzie jasna informacja, ona nie jest specjalnie skomplikowana. Będziemy stopniowo wprowadzali nowe warunki utylizacji. A do momentu, kiedy nie pojawią się nowe pojemniki, segregujemy śmieci tak, jak do tej pory. Na to dajemy sobie kilka tygodni, czy pierwszych kilka miesięcy - mówił ogólnie Trzaskowski.

Odbijał również piłeczkę w stronę rządu Prawa i Sprawiedliwości. - Jeżeli odstąpi od próby wywołania wojny z samorządami, nie będzie zamykał żadnych instalacji, to ja jestem spokojny – przekonywał Trzaskowski.

- Apeluję do rządu, żeby nie próbował wywołać kolejnych problemów. Olbrzymia większość problemów, z którymi mamy do czynienia, również jeżeli chodzi o kwestie wzrastających kosztów, jest spowodowana przez rząd i jego politykę zmiany ustaw i również przyjmowania olbrzymiej liczby śmieci z zagranicy do utylizacji – wyliczał Trzaskowski.

O tych kontrowersjach władze Warszawy mówiły w ubiegłym tygodniu. Przekonywały, że Ministerstwo Środowiska nie uzgadnia planu, który pozwoliłby na rozszerzenie mocy instalacji służących do przetwarzania odpadów.

Minister środowiska Henryk Kowalczyk mówił z kolei o zagrożeniu paraliżem śmieciowym w Warszawie pod koniec listopada w radiu RMF. CZYTAJ WIĘCEJ O KONFLIKCIE.

Nowy system i problem z przetargiem

W stolicy od 1 stycznia 2019 roku ma obowiązywać nowy system segregacji śmieci. Odpady mają być zbierane w podziale na pięć frakcji: odpady zmieszane, szkło, papier, w tym tektura, odpady ulegające biodegradacji ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów, metale i tworzywa sztuczne. Teraz w Warszawie śmieci zbiera się w podziale na trzy frakcje: suche segregowane, mokre zmieszane oraz szkło.

W celu dostosowania się do nowych regulacji miasto rozpisało przetarg. Pierwsze postępowanie oprotestowały biorące w nim udział firmy. Po decyzji Krajowej Izby Odwoławczej termin składania ofert został przesunięty. W zeszłym tygodniu wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski poinformował, że oferty zostaną otwarte 4 grudnia, ale w czwartek na konferencji prasowej w ratuszu powiedział, że zostało to przełożone na 10 grudnia.

ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zmęczony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2018 01:39 ~zmęczony

  Czytając komentarze zrzucające winę na samorząd za głupotę lub złośliwość urzędników państwowych będę wklejał 2 cytaty. Nie zrobicie niezorientowanym ludziom wody z mózgu bo w sprawach śmieci NIESTETY decyduje też wojewoda i minister środowiska :/

  Wojewoda blokuje spalarnię: "Mazowsze utonie w śmieciach? Wojewoda cofnął decyzję marszałka, Unia może zabrać nam pieniądze” - konkretnie przepadło 560 milionów dotacji UE na spalarnię!

  Minister środowiska blokuje zezwolenia: "W rejonie Warszawy tylko jedna decyzja ministra środowiska jest pozytywna. Podpisał się pod licencją dla firmy Byś i jej sortowni na Bielanach. – Odwołujemy się już kolejny raz, minister jest nieugięty – mówi właściciel jednej z firm"

 • dziadzia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2018 18:44 ~dziadzia

  Ten układ: Trzaskowski kontra PIS zniszczy miasto. Ten nieudacznik-dzieciak w rękach opozycji, będzie każdą nieudolność, złodziejstwo itp zwalał na rząd. Zobaczycie Warszawiaki. Ale wybraliście to macie.

 • waws

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2018 15:22 ~waws

  Wina Biura gospodarki Odpadami Komunalnymi m.st. Warszawy. Znowu sobie nie radzi...

 • grzcie2083

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2018 15:04 ~grzcie2083

  Śmieciowy armagedon już się zaczął,w mojej posesji od 1,5 tygodnia Lekaro nie odbiera śmieci,drzwi do altanki już się nie zamykają.

 • viki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2018 13:19 ~viki

  Garbydz~Garbydz

  a co to za różnica i tak wszystko przypadkowo spłonie razem na jakimś wysypisku. :)


  podziękuj wojewodzie że zablokował budowę eko spalarni w Warszawie :/

 • paranoja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2018 13:17 ~paranoja

  "Minister środowiska Henryk Kowalczyk mówił z kolei o zagrożeniu paraliżem śmieciowym w Warszawie"??? To już szczyt bezczelności jeżeli ktoś kto blokuje zezwolenia dla firm śmieciowych mówi o paraliżu śmieciowym

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2018 11:35 ~kubat

  polonista~polonista

  panie trzaskowski gdzie pan uczyl sie polskiego. Nie mówi sie na dniach, to wiedzą dzieci z podstawówki.

  "polonista" to zapewne nie jesteś. Wejdź na stronę "Wielki słownik ortograficzny PWN" a zobaczysz, jak się ośmieszasz. Albo miałeś niezbyt dobrego nauczyciela, w co raczej nie wierzę.

 • tatuś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2018 11:01 ~tatuś

  trzaskowski to podwyżki, gratulacje dla głosujących na niego ;-)

 • Garbydz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2018 09:33 ~Garbydz

  Dark~Dark

  Ciekawy jestem. Widziałem ostatnio, jak jakaś wiejska baba (styl wczesne disko polo) wyrzucała na Ursynowie kartony do kontenerów "odpady zmieszane". Po tej "reformie", to pewnie do bio wrzuci, przecież najlepszy kompost to z tektury z pudełek po chińskich klapkach.

  a co to za różnica i tak wszystko przypadkowo spłonie razem na jakimś wysypisku. :)

 • Dark

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2018 07:29 ~Dark

  Ciekawy jestem. Widziałem ostatnio, jak jakaś wiejska baba (styl wczesne disko polo) wyrzucała na Ursynowie kartony do kontenerów "odpady zmieszane". Po tej "reformie", to pewnie do bio wrzuci, przecież najlepszy kompost to z tektury z pudełek po chińskich klapkach.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »