Informacje

13.03.2019 07:39 drogowcy wyjaśniają powody

Do pięciu razy sztuka?
Kolejne opóźnienie Żołnierskiej

SERWISY:

Wycinka drzew, przedłużające się procedury, a teraz zimowa aura. Zakończenie przebudowy Żołnierskiej było przesuwane już pięć razy. Według najnowszych zapowiedzi kierowcy przejadą poszerzoną ulicą w wakacje.

Zgodnie z umową przedłużoną pod koniec ubiegłego roku, prace budowlane miały zakończyć się w marcu 2019, a w maju przebudowana ulica po odbiorach technicznych miała być już przejezdna. Jak informuje Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych, harmonogram uległ jednak zmianie.

Zimowa aura

- Obecnie wykonawca przewiduje, że prace budowlane potrwają dłużej i zakończą się w maju. Zakres robót, który został jeszcze do zrealizowania jest niewielki w stosunku do tego, co jest już wybudowane - przekazała nam Agata Choińska-Ostrowska, rzeczniczka ZMID.

Oznacza to, że trasa powinna być w całości przejezdna do końca lipca. - W tym przypadku termin zakończenia inwestycji przypada na dwa miesiące po zakończeniu robót budowlanych. W tym czasie muszą zostać uzyskane pozwolenia na użytkowanie - dodała.

Tym razem ZMID tłumaczy, że wykonawca nie mógł prowadzić części prac ze względu na zimową aurę. - Budowane były głównie zachodnie wiadukty ulicy Żołnierskiej nad Strażacką i linią kolejową. Betonowanie płyt zakończyło się w styczniu - wyjaśniła rzeczniczka.

W weekend rozpoczęły się prace przy skrzyżowaniu Żołnierskiej z Czwartaków. Drogowcy budują tam dojazdy do wiaduktów. Jak zaznacza Choińska-Ostrowska, nie można było ich wykonać przy niskich temperaturach i namokniętym gruncie. - Warunkiem ich wznowienia była sprzyjająca pogoda - dodała.

Przedłużające się procedury

Pierwotnie roboty miały zakończyć się dokładnie rok temu, a w maju 2018 roku Żołnierską mieli już jeździć kierowcy. Termin ten został przesunięty już pięć razy. Za każdym razem ZMID podpisywał aneks do umowy z wykonawcą.

Po raz pierwszy doszło do tego na samym początku, jeszcze w 2016 roku. - Część terenu niezbędnego do poszerzenia drogi stanowiły grunty Lasów Państwowych. Warunkiem rozpoczęcia na nich prac było przeprowadzenie wycinki drzew przez Lasy Państwowe, co nastąpiło później, niż zakładaliśmy - mówiła rzeczniczka ZMID.

Kolejne zmiany następowały kolejno latem, jesienią i zimą 2018 roku. Tym razem na przeszkodzie stawały przedłużające się procedury. We wrześniu przeciągało się zatwierdzenie projektu stałej organizacji ruchu. ZMID zwraca też uwagę, że gotowe odcinki trasy musiały uzyskać pozwolenie na użytkowanie, zanim wykonawca mógł rozpoczynać kolejne etapy przebudowy. Ma to związek z tym, że prace prowadzone są w miejscu, gdzie równolegle odbywa się ruch.

- Terminy wydawania przez nadzór budowlany decyzji zezwalających na użytkowanie drogi drastycznie się wydłużyły. Brak możliwości otwarcia w zakładanym terminie gotowych wschodnich wiaduktów w ciągu ulicy Żołnierskiej uniemożliwiał skierowanie na nie ruchu i przystąpienie do rozbiórki wiaduktów znajdujących się po stronie zachodniej. Podobnie było w rejonie skrzyżowania Żołnierskiej z Czwartaków, gdzie możliwość kontynuacji prac warunkowana była skierowaniem ruchu na nowy, czekający na otwarcie wiadukt - tłumaczyła Choińska-Ostrowska.

I dodała, że trwa postępowanie w sprawie wydania pozwolenia na użytkowanie wiaduktu i estakady na Marsa. W ubiegłym tygodniu miejsce to odwiedził nasz reporter. Na nagraniach wykonanych przez niego z drona widać, że ten fragment trasy jest już gotowy.

Pięć kilometrów do przebudowy

Prace na Żołnierskiej to drugi etap inwestycji polegającej na przebudowie stołecznego odcinka drogi wojewódzkiej numer 631. Za ten pięciokilometrowy fragment odpowiada właśnie ZMID.

Inwestycja polega między innymi na poszerzeniu Żołnierskiej do granicy miasta o drugą jezdnię, do tego dochodzi  budowa wiaduktów nad torami kolejowym, Strażacką oraz na skrzyżowaniu z Czwartaków.

Prace budowlane związane z realizacją pierwszego etapu inwestycji rozpoczęły się w marcu 2011 roku. Wówczas przebudowywano ulicę Marsa - odcinek o długości około 890 metrów. Jak czytamy na stronie inwestora, "zakres prac objął budowę dwóch nowych wiaduktów nad linią kolejową. Wraz z jezdniami powstały na nich chodniki, ścieżki rowerowe oraz ekrany akustyczne o wysokości 5 metrów. Zmienił się również kształt skrzyżowań ulicy Marsa z ulicą Chełmżyńską oraz ulicą Żołnierską/Rekrucką. Stara wysłużona przeprawa nad linią kolejową została rozebrana".

Pierwszy z nowych wiaduktów na Marsa otwarty został w styczniu 2013 roku. Dziewięć miesięcy później kierowcy pojechali drugim wiaduktem. A drugi etap inwestycji - czyli właśnie prace na Żołnierskiej do samej granicy miasta - rozpoczęły się w marcu 2016 roku. Wykonawcą jest czeski Metrostav.

Jak informują stołeczni drogowcy, ostateczne pełne koszty będą znane dopiero po zakończeniu i rozliczeniu inwestycji. Kwota zapisana w kontrakcie to 155 milionów złotych.

Klaudia Kamieniarz /ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Wykonawca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2019 10:57 ~Wykonawca

  drodzy drogowcy - nie martwcie sie, droga zostanie oddana w dniu jej oddania - zadnych dodatkowych opoznien nie przewidujemy.

  Pozdrawiamy serdecznie :P

 • Warszawianin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2019 09:54 ~Warszawianin

  JUŻ SIERPIEŃ - i CO?

 • Iza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2019 15:52 ~Iza

  Jest szóste opóźnienie. Lipiec się skończył.

 • senior

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2019 14:04 ~senior

  Jak się dowiadujemy od drogowców, mieliśmy straszną zimę której nikt nie przewidywał a która wszystkich zaskoczyła!
  Ciekawostki przy obecnej technice!!!

 • Overdrive

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2019 22:04 ~Overdrive

  Przetargi publiczne w tym kraju to żart. Żart z ludzi, żart z demokracji, żart ze zdrowego rozsądku. Ten system idealnie pokazuje jak bezsilni są zwykli ludzie, którzy za to wszystko płacą. Nic tylko zostać takim wykonawcą i doić wszystkich tak jak reszta.

 • bazgrus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2019 04:11 ~bazgrus


  robal_pl~robal_pl

  A kiedy w końcu zaorzą ten, pożal się boże zabytek i wybudują wiadukt w drugą stronę ?
  AdUrbem~AdUrbem


  Rowerkoekooszołomy pracują ostro w ratuszu by uniemożliwić każdą poprawiającą dojazd i zmniejszającą korki inwestycje więc obawiam sie że poczekamy na to długo. POdziękować wyborcom!


  Wystarczyło poszerzyć o jeden pas już teraz budowany wiadukt i byłby w dwie strony wjazd i zjazd. Dodatkowo wyszłoby dużo taniej. Ale lepiej zwalić wszystko na właściciela posesji, któremu nowy wiadukt wypada jakieś 7m pod oknami. Ty na pewno byś się na to zgodził - prawda?

  I zgadzam się z przedmówcą, że na pewno nie za obecnej kadencji. Pieniądze idą na zwężanie Górczewskiej a nie poszerzanie Marsa

 • bazgruds

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2019 04:02 ~bazgruds

  Wybory się skończyły to i nikomu się nie spieszy. 2 tygodnie przed wyborami ostro kładli asfalt na Marsa. Od tego czasu gotowy wiadukt stoi nieużywany.
  Pewnie czekają na kolejne wybory

 • senior

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2019 16:44 ~senior

  A gdzie i kiedy była zima uniemożliwiająca prace budowlane??? Czy urząd miasta i wykonawca nie przewidział że w Polsce pogoda może być kapryśna? Niedługo będą się powoływali na przeciwne wiatry. Zgroza

 • wojt3k

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2019 15:23 ~wojt3k

  A ja pytam: Dlaczego na Marynarskiej też nic się nie dzieje?????
  Ten ZMID to jakaś katastrofa... Chyba żadna inwestycja drogowa za którą odpowiada ZMID nie została zrealizowana w teminie.
  Może tym byście się zajęli panowie reporterzy?

 • Piękny Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2019 13:16 ~Piękny Roman


  rowerski~rowerski

  od wielu miesiecy nie tam ludzi i sprzetu do pracy, ci co stoją w korkach krew ich zalewa, zupełnie inne podejcie do kontraktu Metrostav niż jak budowali trasę AK, doskonale widać jak UM warszawa zależy na tej inwestycji
  prim~prim

  Jak się ma opóźnienia, to się powinno pracować przynajmniej na 2 zmiany. W tym miejscu nikomu nie przeszkadza i mogli by 24/7. Niestety mają w .pie wszystkich. Kto do cholery podpisuje im te aneksy? Na jakiej podstawie? Jak czytam kolejne uzasadnienia, to mi się nóż w kieszeni otwiera. Po prostu wykonawca przez wiele miesięcy nie robił nic, teraz robi parę osób na jakieś 3/4 etatu.
  Rok dłużej! Skoro się zgadzają na takie opóźnienia, to mogli inaczej przetarg rozpisać, może by było taniej? Jedno opóźnienie można zrozumieć, ale piąty termin? Granda

  Nie będę zdziwiony jak będzie stara zasada "ręka rękę myje".

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »