Informacje

04.04.2017 07:59 UMOWA NA REMONT LINII

Do Grodziska szybciej i częściej.
Wcześniej zamkną tory na rok

SERWISY:

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały wartą 285 milionów złotych umowę na modernizację 22 kilometrów linii Warszawa - Grodzisk Mazowiecki - poinformował w poniedziałek Ireneusz Merchel, prezes spółki. Pasażerów czekają ogromne utrudnienia.

Jak zapowiadają kolejarze, po remoncie dojazd z Grodziska do Warszawy skróci się o 5 minut. - Poza skróceniem czasu umożliwimy przejazd prawie dwukrotnie większej liczbie pociągów - zapowiedział Merchel.

Dodał, że PKP PLK stawia na rozwój ruchu regionalnego, aglomeracyjnego i przewozów towarowych.

Obecny na konferencji wiceminister infrastruktury i budownictwa Andrzej Bittel powiedział z kolei, że przed spółką stoi duże wyzwanie, jakim jest realizacja Krajowego Programu Kolejowego zaplanowanego do 2023 roku, a którego wartość wynosi prawie 66,5 mld zł.

- To niezwykle istotna sprawa, aby zmieścić się w perspektywie wszystkich działań do roku 2023. Chcemy łączyć Polskę, chcemy zwiększać mobilność i komfort podróżowania pasażerów. Chcemy prowadzić takie działania, które wzmocnią kolej aglomeracyjną - powiedział wiceminister.

Rok bez popularnej linii

Remont rozpocznie się we wrześniu. Dla mieszkańców  podwarszawskich gmin oznacza to ogromne utrudnienia. Na rok zostaną praktycznie odcięci od kolei. Tory zostaną zamknięte dla ruchu podmiejskiego, ale utrzymany zostanie ruch dalekobieżny.

W czasie zamknięcia linii zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa. - Organizatorem przewozów zastępczych będzie Zarząd Transportu Miejskiego, który w drodze przetargów wybierze wykonawców obsługujących linie podmiejskie - zapowiedział Merchel.

Nowe przystanki i tory

Zmodernizowanych zostanie sześć stacji i przystanków. Powstanie nowy przystanek w Parzniewie - między Pruszkowem a Brwinowem. Wszystkie obiekty będą wyposażone w informację głosową i wizualną oraz czytelnie oznakowane. Zapewnią też ułatwienia dla osób niepełnosprawnych.

Wymienione zostaną tory, 22 km sieci trakcyjnej i 15 rozjazdów. Przebudowanych zostanie 11 obiektów i wybudowane zostaną trzy nowe: tunel drogowy i tunele dla pieszych. Prędkość składów pasażerskich zostanie podwyższona z 80 km/h do 120 km/h.

Projekt ma być współfinansowany przez Unię Europejską z instrumentu "Łącząc Europę".

Trasę przebuduje konsorcjum, w skład którego wchodzi Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor oraz Przedsiębiorstwo Robót Mostowych "Mosty Łódź"

Zobacz też: "Rusza remont linii obwodowej. Sprawdź, jak dotrzeć na przystanki"

PAP/md/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • xyz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2017 23:46 ~xyz

  Bardziej istotne w tym remoncie jest zwiekszenie przepustowosci. Zastanawiam sie czy przy tej okazji pojawia sie nowe rozjazdy na trasie - teraz rozjazd jest we Wlochach, a potem dopiero w Pruszkowie.

 • Toms

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2017 21:22 ~Toms

  Gminy się powinny dogadać z WKD aby zwiększyła częstotliwość kursowania pociągów. To by pomogło chociaż części mieszkańców.

 • Anonymous

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2017 15:52 ~Anonymous

  Miałem okazję jeździć tą linią około 2 lat temu, kiedy była modernizacja torów. Jednym słowem "masakra". Wtedy też, chwilowo, była uruchomiona komunikacja zastępcza w Pruszkowie, a w rzeczywistości trzeba było biec na autobus, bo brakowało miejsc dla ludzi. Współczuje pasażerom.

 • xox

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2017 15:41 ~xox

  MobyDick~MobyDick

  a nie lepiej byłoby modernizować najpierw jedną nitkę a potem drugą z zachowaniem ruchu jednokierunkowego. Tzn. rano w kierunku Wa-wy a po popołudniu w kierunku Zachodnim? Autobusy zastepcze odwrotnie. Zawsze to do pracy to trzeba byc punkyualnie a powrót to juz sprawa drugorzędna.


  Można było ale wtedy remont potrwałby prawie 3 lata, gminy wybrały pierwszy wariant krótszym terminem.

 • MobyDick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2017 14:33 ~MobyDick

  a nie lepiej byłoby modernizować najpierw jedną nitkę a potem drugą z zachowaniem ruchu jednokierunkowego. Tzn. rano w kierunku Wa-wy a po popołudniu w kierunku Zachodnim? Autobusy zastepcze odwrotnie. Zawsze to do pracy to trzeba byc punkyualnie a powrót to juz sprawa drugorzędna.

 • lowi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2017 12:22 ~lowi

  tylko pomyśleć , przez rok ludzie nie będą w stanie dostać się do pracy, szkoły, itd, mówimy w sumie o około 150 tys mieszkańców, z Ursusem dużo więcej. Przeciez nikt poza urzędnikami i tymi co na modernizacji dorobią się majątków nie wierzy w to że autobus na zakorkowanych Jerozolach zastąpi skład pociągu. Ale kogo to interesuje?

 • aaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2017 11:44 ~aaa

  xax~xax

  Prędkość przejazdu ma zostać skrócona o 5 min z uwzględnieniem nowego przystanku :), czary mary normalnie :), ciekawe jak chcą to zrobić. A dodatkowy przystanek w polu naprawdę bardzo potrzebny, chyba że zwierzynę będą przewozić.  Najpierw pomyśl a potem pisz tam mieszkają ludzie plus dojadą do tego przystanku plus budują się nowe osiedla tam.

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2017 11:30 ~Tomek

  Ciekawe, czy zdążą odkorkować Al. Jerozolimskie w Pruszkowie...

 • peterson

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2017 11:06 ~peterson

  dawid91~dawid91

  Załosne...285 milionów zł za skrócenie czasu dojazdu o 5 min? (plus odnowienie kilku budyneczków)?

  gdzie ten pociąg ma sie rozpedzić do 120km/h?
  Miedzy Brwinowem a Pruszkowem? Gdzie ledwo sięgnie 120km/h i juz bedzie musiał hamować?


  Akurat między Brwinowem a Pruszkowem jest najdłuższy odcinek i tam może by się udało ale powstanie tam nowa stacja Parzniew czyli się nie uda rozpędzić :)

 • kiT

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2017 10:48 ~kiT

  dawid91~dawid91

  Załosne...285 milionów zł za skrócenie czasu dojazdu o 5 min? (plus odnowienie kilku budyneczków)?

  gdzie ten pociąg ma sie rozpedzić do 120km/h?
  Miedzy Brwinowem a Pruszkowem? Gdzie ledwo sięgnie 120km/h i juz bedzie musiał hamować?


 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »