Informacje

22.05.2019 11:44 legendarny trener

Do boksu popchnęła go czekolada. Prawnuczka wspomina "Papę" Stamma

SERWISY:

Dlaczego słynny trener Feliks "Papa" Stamm zajął się boksem? Przez czekoladę. - W czasach przedwojennych obserwował, jak w kantynie boksują żołnierze. On tak marzył o czymś słodkim, że zaczął boksować, bo w nagrodę chciał otrzymać tabliczkę czekolady - mówiła prawnuczka sportowca Paula Stamm, która była gościem programu "Wstajesz i Wiesz" w TVN24.

We wtorek w pobliżu Hali Gwardii, 66 lat po wielkim triumfie polskich bokserów w mistrzostwach Europy, odsłonięty został pomnik legendarnego trenera Feliksa "Papy" Stamma . Inicjatorem jego budowy była prowadzona przez prawnuczkę szkoleniowca Paulę Stamm fundacja imienia znakomitego trenera.

- Jestem ogromnie  dumna, zachwycona i szczęśliwa, bo mój pradziadek był trenerem stulecia.  Spektakularnym twórca potęgi polskiej szkoły boksu. Miał tak zwanego "nosa". On wiedział intuicyjnie, jak znaleźć perły polskiego pięściarstwa. Myślę, że "Papa" był jedyny w swoim rodzaju - stwierdziła w środę Paula Stamm na antenie TVN24.

"Każdego traktował indywidualnie"

Jak zaznaczyła, zainicjowała budowę pomnika, bo "czuła się w obowiązku, by oddać hołd legendzie". Pod jego kierunkiem polscy bokserzy zapisali się złotymi zgłoskami w historii polskiego sportu, odnosząc sukcesy w igrzyskach olimpijskich i mistrzostwach Europy. W latach 1936-68 przygotowywał biało-czerwonych do siedmiu kolejnych igrzysk. W gronie jego licznych wychowanków byli m.in. Zygmunt Chychła, Leszek Drogosz, Kazimierz Paździor, Józef Grudzień, Marian Kasprzyk, Jerzy Kulej, Kazimierz Paździor, Zbigniew Pietrzykowski i Jan Szczepański.

- Lata 50. i 60. to były legendarne, złote czasy. Teraz niestety boks nie jest w takiej kondycji. To, co wczoraj się dokonało, czyli odsłonięcie pomnika "Papy" Stamma, to swojego rodzaju kierunkowskaz. Wzór, abyśmy byli dumni z naszej tożsamości narodowej, z tych spektakularnych sukcesów polskiej szkoły boksu, z których młode pokolenia powinny brać przykład - zaznaczyła.

Przypomniała też, w jaki sposób jej pradziadek podchodził do swoich podopiecznych. - Mój pradziadek nigdy nie traktował swoich sportowych dzieci identycznie. Był takim znawcą, że każdego traktował indywidualnie. Wyszukiwał najlepsze cechy w danym zawodniku trenując to do upadłego i tym samym hamując wady. To był fenomen - wyjaśniła.

"Nad ringiem unosi się biało-czerwona flaga"

Paula Stamm urodziła się już po śmierci pradziadka. Mimo to, bardzo dobrze poznała jego postać. - Znam go z opowieści rodzinnych, ze zdjęć i od jego wychowanków, którzy traktowali mnie, jak własną wnuczkę. Przelewając swoją miłość i wdzięczność do "Papy" na mnie - mówiła.

Przyznała też, że geny zobowiązują ją do tego, by interesować się pięściarstwem. - Kiedyś boksowałam, jak jeszcze żył nasz jedyny dwukrotny mistrz olimpijski Jerzy Kulej, ukochany wychowanek "Papy" Stamma. Ale tylko prywatnie - zaznaczyła.

Na antenie TVN24 wyjaśniła też, dlaczego pomnik został ustawiony przed Halą Gwardii. Jak oceniła, była to "mekka polskiego pięściarstwa".

- Data odsłonięcia pomnika też nie jest przypadkowa. Była to 66. rocznica pierwszych mistrzostw Europy w boksie po II wojnie światowej. W Hali Gwardii "Papa" Stamm i jego wychowankowie zdobyli aż dziewięć medali, w tym pięć złotych. Proszę to sobie wyobrazić: nad ringiem unosi się biało-czerwona flaga, słychać Mazurka Dąbrowskiego. Tłum wtedy oszalał - opisywała.

- Nie był to tylko sukces sportowy, ale i społeczny, bo na deskach byli zawodnicy rosyjscy z ZSRR - dodała.

kk/PAP/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Livv

    zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2019 18:32 ~Livv

    Paulina, jak zawsze - od dziecka pogodna i uśmiechnięta. Gratuluję inicjatywy przypomnienia historii! Wszystkiego dobrego życzy kolega z Bródna

  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

  • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »