Informacje

06.08.2014 12:33 "awaria i testy"

Dlaczego wyły syreny?
Warszawiacy zaniepokojeni

SERWISY:

W środę rano mieszkańców Żoliborza obudziło wycie syren. Kilka godzin później sygnał było słychać ponownie, w wielu rejonach Warszawy,  o czym informowali nas internauci. Jak dowiedzieliśmy się w ratuszu, najpierw doszło do awarii, a potem testowano naprawione urządzenie. Internauci zwracają uwagę, że w sytuacji zagrożenia wojną na Ukrainie takie niezapowiedziane testy budzą niepokój.

- To było trzykrotne wycie około 3-5 minutowe - opisał Łukasz w mailu przesłanym na Kontakt24.

Z kolei Lucas przysłał na Kontakt24 krótki film, na którym słychać sygnał.

Według mieszkańców dzielnicy syreny zawyły pomiędzy 6.30 a 6.50.

- Było je słychać między innymi na Broniewskiego - przekazał Marcin w mailu przesłanym na skrzynkę warszawa@tvn.pl.

O powód uruchomienia syren zapytaliśmy w centrum zarządzania kryzysowego stołecznego ratusza. Jak odpowiedział nam pełniący dyżur pracownik, doszło do awarii. - Dokładnie zawyła tylko jedna syrena. Doszło do zwarcia - wyjaśnił.

Dodał, że syreny są w gestii wojewody, dlatego odpowiednie osoby zostały o tym poinformowane. Na miejsce pojechał konserwator urządzeń.

Testowali zepsutą syrenę

Tymczasem internauci tvnwarszawa.pl zaniepokojeni piszą, że syreny odezwały się także około 10.00 w wielu rejonach Warszawy.

- W Śródmieściu około 10-tej też było słychać - napisał hahahah.

- Zawyła też na 5 sekund syrena na Mokotowie - dodał szogun.

Nasz reporter słyszał je z kolei na Powiślu.

Rzeczniczka wojewody, poproszona o komentarz, odesłała nas do ratusza. Jego przedstawiciel przekonuje, że późniejsze uruchomienie urządzeń alarmowych było pokłosiem porannej awarii.

- Musieliśmy wykonać test urządzenia, dlatego włączyliśmy i wyłączyliśmy kilka syren. Było to celowe uruchomienie - informuje Jacek Włodarczyk z biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego.

Będą wcześniej informować?

Część internautów już krytykuje na naszym forum tego typu testy. Uważają, że w obecnej sytuacji zagrożenia wojną na Ukrainie, wycie syren wywołuje niepotrzebny niepokój.

- Róbcie tak dalej, to potem, w przypadku prawdziwego alarmu, warszawiacy w ogóle nie zareagują. Już teraz część w ogóle nie kojarzy sygnałów i koniecznej reakcji. Jesteśmy rozleniwionym społeczeństwem i to może być opłakane w skutkach w przypadku jakiegoś zagrożenia  - punktuje internauta Pes.

- Nie róbcie z ludzi jaj, bo to nie było śmieszne. Normalny człowiek się boi - denerwuje się waffka.

Sam Włodarczyk przyznaje, że w obecnym czasie, gdy ludzie bardziej zwracają uwagę na wycie syren, ratusz rozważa wcześniejsze informowanie o tego typu testach.

Wojewoda prosi o wyjaśnienia

W środę po południu rzeczniczka prasowa wojewody przesłała oświadczenie: - Dziś rano Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego otrzymało informacje o nieuprawnionym użyciu syren alarmowych na obszarze kliku warszawskich dzielnic. Postępowanie wyjaśniające wykazało włączenie systemu w Centrum Bezpieczeństwa m.st. Warszawy. Wojewoda poprosi o wyjaśnienia w tej sprawie - czytamy w oświadczeniu.

 

Jeden modulowany sygnał, informacja w mediach

Włodarczyk przypomina, że według obecnie obowiązujących przepisów jeden modulowany sygnał alarmowy informuje o jakimkolwiek zagrożeniu dla miasta.

Jak dodaje, informacji o tym, co się dzieje, mieszkańcy powinni szukać w mediach.

su/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Patrick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2014 11:25 ~Patrick

  Pół godziny temu syrena zawyła 6 raz (Elbląg)

 • Karolina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.08.2014 10:48 ~Karolina

  W stanach włączają syreny raz w miesiącu we wtorek o godz. 10:00 w celu przetestowania urządzeń. test trwa 30 sekund, w przypadku gdy jest dłuższy należy sądzić, że syreny powiadamiają o niebezpieczeństwie. W taki sposób nikt nie ma wątpliwości, po co zostały włączone syreny. U nas też powinni zastosować powyższe regulacje :)

 • nna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2014 16:59 ~nna

  Ktoś napisał że syreny powinny wyć tylko w godzine W, i w czasie zagrożenia. Na miejscu Putina zaatakowałbym 1 sierpnia o godzinie 17. Warszawa stanie bo godzina W a tu bum i mały grzybek się robi:) Wycie syren nawet dla tak wielkiej chwili i uczczenia pamięci jest dla mnie głupie. To sygnał alarmowy. Są inne wycia które można w tym czasie wykonać.

 • Gundam00

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2014 16:29 Gundam00


  Gundam00Gundam00

  Jak to by było naprawdę to w radiu i w telewizji puszczali by komunikat, ale im bliżej miasta tym większa głupota ludzi to tego nie zrozumieją.
  Co poradzić, mieszczuchowa logika >:D
  ojjo~ojjo


  Nie każdy ma czas czy możliwości w pracy słuchać radia więc się ogarnij, po coś te syreny są!

  Ale to jest niemożliwe, żeby wszyscy w mieście w tym samym czasie nie mieli dostępu do informacji, ktoś posłucha radia i rozprowadzi informacje telefonicznie znajomym i ludziom spotkanych na ulicy, więc się ogarnij panie wszystko wiedzący.

 • Medium

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2014 14:11 ~Medium

  "...informacji o tym, co się dzieje, mieszkańcy powinni szukać w mediach".
  Jeżeli o przyczynie wycia syreny alarmowej mam szukać informacji w mediach (zgodnie z zaleceniami pana z biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego), to po co są te syreny? Można po prostu zamieczać informacje o zagrożeniach w mediach.
  Z tych zaleceń wynika, że syrana informuje: sprawdź czy coś się dzieje (groźnego, ciekawego, a może nic ważnego) W MEDIACH. Wyjąca syrena mówi: włącz komputer uruchom internet.

 • Michał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2014 12:02 ~Michał

  „Jak dodaje, informacji o tym, co się dzieje, mieszkańcy powinni szukać w mediach.”

  Alarm w mieście ponieważ jest zagrożenie i mam szukać informacji w mediach. A jak się niema dostępu w miejscu pracy do TV i komputera z Internetem. A telefon jest schowany do szafki to dużo się dowiem z mediów. Nie każdy ma w pracy TV, radio i Internet.
  Ale te urzędasy w ratuszu myślą że każdy jest naportalach internetowych 24h/7 ja nie mam konta w takich portalach i sobie to chwalę bardzo dobrze.

 • Doctore

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2014 11:56 ~Doctore

  Na inwazję Ruskich się szykują :)

 • Kuba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2014 11:42 ~Kuba

  Wiecie co? Chyba w tej sytuacji jaka jest teraz że lada chwila może dojść do wojny lepiej żeby te syreny były sprawne, by później nie było pretensji że nie zawyły prawda?

 • wawar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2014 09:34 ~wawar

  Na Woli w Centrum Bezpieczeństwa znów wyły syreny dzisiaj od 9.20 do 9.35. Ile potrzeba dla tych niby fachowców dni aby sprawdzić systemy? Do nastepnej kadencji?

 • bbb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2014 09:25 ~bbb

  "Jak dodaje, informacji o tym, co się dzieje, mieszkańcy powinni szukać w mediach."

  Really? Jak ruscy zaczną na nas zrzucać bomby to na pewno wszyscy będziemy najpierw szukać w mediach co sygnał syren oznacza i zanim się obejrzymy będzie już po nas.

  Syreny mają wyć albo w rocznicę godziny W i wszyscy wtedy wiemy o co chodzi, albo tylko w przypadku zagrożenia. Jeśli konieczny jest test najpierw należy mieszkańców o tym powiadomić. I nie ma tu wyjątku od reguły bo inaczej wszyscy na wycie syren się znieczulimy.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »