Informacje

31.07.2018 19:38 74. rocznica

"Dlaczego walczyli? Chcieli wolności. Tak było od pokoleń"

SERWISY:

Mszą świętą, podczas której homilię wygłosił biskup polowy Józef Guzdek, rozpoczęły się uroczystości przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego. Biorą w nich udział przedstawiciele władz z prezydentem Andrzejem Dudą na czele.

Wtorkowe uroczystości na stołecznym pl. Krasińskich są częścią obchodów 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Uczestniczą w nich przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, organizacji powstańczych i kombatanckich oraz mieszkańcy stolicy.

Wyrazy uznania i wdzięczność

Homilię podczas uroczystej mszy św. wygłosił biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

W homilii przypomniał, że dziś w sposób szczególny "pragniemy wspomnieć bohaterski czyn oraz modlić się za poległych i zmarłych uczestników Powstania Warszawskiego".

- Chcemy przekazać wyrazy uznania i okazać wdzięczność tym, którzy latem 1944 roku polskie drzewo wolności podlewali własną krwią - podkreślił. Dodał, że sprawując mszę świętą w miejscu uświęconym męczeńską krwią rodaków, uczestnicy proszą Boga o dar pokoju. - Oby już nigdy polskie drzewo wolności nie musiało być podlewane krwią żołnierzy i ludności cywilnej. Z tego miejsca krew powstańców woła o wierność Bogu i troskę o ojczyznę. Potrzeba nam zgody, potrzeba nam jedności - podkreślił hierarcha.

Przypomniał słowa papieża Franciszka, który w marcu przestrzegał, że "kraj, który codziennie się kłóci, nie rozwija się ani nie rozbudowuje, wywołuje strach wśród ludzi. To kraj chory i smutny. Natomiast kraj, w którym dąży się do pokoju, gdzie wszyscy dobrze sobie życzą, bardziej lub mniej, ale jednak, gdzie nie życzy się innym zła, rośnie".

Na placu Krasińskich przemawiał też prezydent Andrzej Duda.

- Ktoś zapyta: po co, dlaczego walczyli powstańcy. Chcieli wolności. Ale czemu chcieli wolności, chcieli wolności, bo tak było... Bo tak było od pokoleń, bo wolność wywalczyli ich ojcowie, którzy stanęli do walki, zwyciężyli i Polska stała się niepodległa - powiedział Duda podczas uroczystości przy Pomniku Powstania Warszawskiego.

Podkreślił, że dzięki ofierze poprzednich pokoleń Polacy odzyskali 100 lat temu niepodległość.

- To dlatego mamy wolną Polskę, że zawsze w naszym narodzie byli tacy, którzy wierzyli, że ich wola jest silniejsza niż wola wroga (...). I dlatego warto było stanąć do Powstania Warszawskiego, i dlatego warto było walczyć o wolność, i dlatego warto było czynić wszystko, aby zrzucić niemieckie okowy - powiedział prezydent. "Cześć i chwała bohaterom!" - zakończył prezydent.

Romantycy i pozytywiści

- Posługując się terminologią literacka wśród powstańców byli zarówno romantycy, jak i pozytywiści - powiedziała z kolei prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podczas Apelu Poległych.

- Romantycy liczyli, że wybuchnie trzecia wojna światowa z Sowietami i po niej Polska będzie znów suwerenne. W związku z tym po wojnie należeli do ruchu oporu Armii Krajowej czy do WiN-u (organizacji) Wolność i Niezawisłość - przypomniała prezydent Warszawy.

- Pozytywiści od razu zdali maturę, poszli do pracy, na studia. Niektórzy nawet działali politycznie w nowej rzeczywistości, bo po prostu nie chcieli być obywatelami drugiego sortu" - wyjaśniła. "Czy mamy prawo ich sądzić za wybór? Ja nie uzurpuję sobie takiego prawa - podkreśliła.

Gronkiewicz-Waltz przypomniała, że sama nie należy do "pokolenia Kolumbów", jak jej ojciec, który ujawnił się dopiero w 1947 r. - Nie znam wszystkich uwarunkowań ich postępowania. (...) Ale ja nie mam prawa sądzić. Nie wiem, jakich wyborów bym dokonała? - podsumowała prezydent Warszawy.

- Mogę mieć tylko nadzieję, nadzieję, że właściwych - dodała.

Powstanie Warszawskie

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po Powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

PAP/kz/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Profesor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2018 11:44 ~Profesor

  Gloria~Gloria

  W sporządzonym z inicjatywy prof. Lecha Kaczyńskiego „Raporcie o stratach wojennych Warszawy” straty materialne oszacowano na ponad 45 miliardów dolarów. Do dziś nie zostały one zrekompensowane.

  Znowu "Prof." Lech Kaczyński. Zmarły były prezydent tytułowany był profesorem tylko z grzeczności. Był tylko wykładowcą.

 • Reparacje

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2018 11:38 ~Reparacje

  Reparacje~Reparacje

  Ile powinny zapłacić Polsce Niemcy za straty materialne i ludzkie poniesione w II wojnie światowej?

  Źródła historyczne mówią, że jakieś reparacje zostały wpłacone w ramach odszkodowania dla Rosji za zniszczenia wojenne. Nie wiedzieć czemu alianci przyjęli, że ZSRR grzecznie wypłaci Polsce jej część. Nie znali Rosji i byli pod urokiem Stalina.

 • Reparacje

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2018 10:32 ~Reparacje

  Ile powinny zapłacić Polsce Niemcy za straty materialne i ludzkie poniesione w II wojnie światowej?

 • do boju Polsko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2018 09:38 ~do boju Polsko

  czy piss również tym roku sprofanuje uroczystość?

 • Żołnierz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2018 09:11 ~Żołnierz

  Żołnierz AK walczy w sądzie z twórcami niemieckiego serialu Nasze matki, nasi ojcowie.

 • Zawiedziony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2018 09:02 ~Zawiedziony

  Powstanie Warszawskie to przykład ślepego słuchania przywódców oraz łamania rozkazów przez Chruściela. Trzeba pamiętać czym to się skończyło.

 • lud stolicy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2018 08:44 ~lud stolicy

  tylko ludzi szkoda, a dziadkowi co prawdę mówił trzeba zabrać mikrofon, amen.

 • waws

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2018 06:46 ~waws

  Gloria~Gloria

  W sporządzonym z inicjatywy prof. Lecha Kaczyńskiego „Raporcie o stratach wojennych Warszawy” straty materialne oszacowano na ponad 45 miliardów dolarów. Do dziś nie zostały one zrekompensowane.

  Jeszcze długo nie zostaną zrekompensowane - no nie da się ich zrekompensować. W tyn jest cały problem

 • Lubin333

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2018 03:10 Lubin333

  Jak ten pan może patrzeć im w oczy ...

 • Polska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2018 00:13 ~Polska

  Niemcy byli mistrzami w unikaniu płacenia odszkodowań.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »