Informacje

14.07.2016 11:15 warunki do występowania powodzi miejskiej

Dlaczego część Warszawy tonie? "To prawie pustynia"

SERWISY:

Miasto sprzyja tworzeniu się powodzi. - Jeśli patrzymy na Warszawę, to praktycznie nie ma tam tzw. utworów przepuszczalnych. Deszcz spływa do sieci kanalizacyjnej, która często nie jest w stanie pomieści dużej ilości wody - uważa hydrolog Artur Magnuszewski. Dlatego stolica  potrzebuje nowych rozwiązań architektonicznych.

Zalane stacje metra, piwnice, samochody brnące przez strumienie wody. W Warszawie po każdej ulewie strażnicy przyjmują kilkaset zgłoszeń. Czy możemy tego uniknąć? O tym w programie "Wstajesz i Wiesz"w TVN24 opowiadał profesor Artur Magnuszewski z Zakładu Hydrologii Uniwersytetu Warszawskiego.

- W Warszawie rośnie częstość pojawiania się chmur burzowych i opadów. Jeżeli wystąpi opad rzędu 30mm w ciągu 12 godzin to są już warunki do występowania powodzi miejskiej - tłumaczył.

I dodawał, że jeśli patrzymy na Warszawę, to jest to prawie pustynia. - Praktycznie nie ma tam utworów przepuszczalnych (czyli naturalnych powierzchni terenu, w które wsiąka woda - przyp. red.). Deszcz spływa do sieci kanalizacyjnej, która często nie jest w stanie pomieści dużej ilości wody - poinformował.

CZYTAJ TEŻ NA TVNMETEO.PL

Sieć kanalizacyjna z XIX wieku

Jak twierdzi profesor, szczególnie narażona na podtopienia jest południowa część Warszawy. - Tam właśnie mamy opady rzędu 80 mm, więc to są już naprawdę potężne opady - mówił Magnuszewski.

W opinii profesora dużym problem w stolicy jest sposób w jaki zaprojektowana jest sieć kanalizacyjna, która powinna odprowadzać opady. - W Warszawie brakuje powierzchniowej sieci hydrograficznej, tę funkcję przejęła sieć kanalizacyjna. Jednak należy pamiętać o tym, że sieć kanalizacyjna w centrum była projektowana jeszcze przez Lindleya, a ten dysponował danymi z XIX wieku - tłumaczył Artur Magnuszewski.

I dodawał, że na budowę nowej kanalizacji nie ma na co liczyć, Warszawa potrzebuje innych rozwiązań. Pomóc w przystosowaniu stolicy do zmian klimatu ma specjalny projekt.

Nowe rozwiązania architektoniczne

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego pracują przy projekcie ADAPTCITY dotyczącym adaptacji miasta do zmian klimatu.

- Jeżeli popatrzymy na stacje metra na południu Warszawy, które są praktycznie chronione przed napływem wody, to aż się prosi o jakieś rozwiązania architektoniczne. Zmienia się klimat, zmienia się intensywność opadów, więc pewne rozwiązania projektowe muszą być wprowadzane. Na specjalnej mapie pokazujemy miejsca, w których są największe zagrożenia powodziowe - takie w których woda będzie stała - opisuje profesor.

W ramach projektu powstała m.in. mapa zagrożeń klimatycznych w Warszawie.

- Pokazuje ona potencjalne miejsca, gdzie mogą wystąpić problemy z powodziami. Wpływa na to głównie ukształtowanie i pokrycie terenu miasta - powiedział profesor.

W najnowszych planach miejskich ukazane są tzw. zagłębienia bezodpływowe. To tam woda opadowa magazynuje się podczas intensywnych opadów deszczu i dochodzi do zalań i podtopień. Ponadto, w celu weryfikacji, przeanalizowano liczbę i miejsca interwencji strażaków po większych ulewach w stolicy.

Potop w Warszawie

W środę w ciągu sześciu nocnych godzin spadło 31 l/mkw., czyli prawie połowa lipcowej normy deszczu, która wynosi w Warszawie 73 l/mkw.

- Otrzymaliśmy łącznie 230 zgłoszeń o podtopieniach i zalaniach. Głównie z Ursynowa. Na tej dzielnicy wypompowywaliśmy wodę ze stacji Imielin i Stokłosy oraz Centrum Onkologii - mówi kapitan Tomasz Cisek z Komendy Miejskiej PSP.

>> CZYTAJ WIĘCEJ O ULEWIE <<

kz/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kibic

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2016 13:18 ~kibic

  A jeszcze chcą budować obwodnicę. Jeszcze więcej betonu, asfaltu, coraz gorszego powietrza :(

 • J23

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2016 12:16 ~J23

  Coraz więcej betonu, asfaltu. Nie ma się co dziwić>

 • alojzo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.07.2016 13:16 ~alojzo

  Piotr~Piotr

  HGW jest raczej najgorszym co mogło spotkać to miasto. Wyjątkowo słabe rządzenie, brak krytycyzmu oznacza że albo jesteś członkiem PO albo masz zerowe wymagania w stosunku do władzy.

  Zdecydowanie lepszy był Kaczyński, któremu w ciągu dwóch lat udało się zbudować tylko Muzeum Powstania Warszawskiego.

 • Piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.07.2016 12:37 ~Piotr


  qwerty~qwerty

  Przypomnę, że miastem rządzi kobieta, która doprowadziła do zalania stacji metra CMK, bo nie zgodziła się na zmianę usytuowania tej budowli określonej jeszcze za prezydentury Marcinkiewicza.

  realista~realista


  Jesteś idiotą czy tylko takiego zgrywasz? Może od razu uznać, że HGW odpowiada także za kryzys imigracyjny, głód w Afryce oraz strzelaniny w USA?
  Nie twierdzę że HGW jest idealna, ale jest zdecydowanie najlepszym co mogło Warszawę spotkać.  HGW jest raczej najgorszym co mogło spotkać to miasto. Wyjątkowo słabe rządzenie, brak krytycyzmu oznacza że albo jesteś członkiem PO albo masz zerowe wymagania w stosunku do władzy.

 • bialoleka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.07.2016 12:07 ~bialoleka

  warszawa betonem i asfaltem oddycha

 • Szczur_kanałowy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.07.2016 12:06 ~Szczur_kanałowy

  Pan prof. Magnuszewski na temat sieci kanalizacji lindleyowskiej, opowiada zwykłe bzdury. Bo akurat TAM gdzie ona funkcjonuje, problemów nie ma - poza lokalnymi, wynikającymi z nieregularnego czyszczenia studzienek.

  Problemy zaczynają się dopiero z siecią projektowaną w latach 60-tych i później, kiedy zaczęto stosować "oszczędności" w średnicach kolektorów.

  I tyle w temacie

 • podparówkowy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.07.2016 08:17 ~podparówkowy

  parówa w stodole~parówa w stodole

  Proponuję zaprosić kogoś z uniwersytetu amerykańskiego. PiS ma kontakty.


  Dokładnie, ci od katastrof lotniczych na pewno znają się też na powodziach. W końcu oni znają się na wszystkim.

 • realista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2016 23:33 ~realista

  qwerty~qwerty

  Przypomnę, że miastem rządzi kobieta, która doprowadziła do zalania stacji metra CMK, bo nie zgodziła się na zmianę usytuowania tej budowli określonej jeszcze za prezydentury Marcinkiewicza.  Jesteś idiotą czy tylko takiego zgrywasz? Może od razu uznać, że HGW odpowiada także za kryzys imigracyjny, głód w Afryce oraz strzelaniny w USA?
  Nie twierdzę że HGW jest idealna, ale jest zdecydowanie najlepszym co mogło Warszawę spotkać.

 • wiśnia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2016 21:23 ~wiśnia

  Po pierwsze kolektory deszczowe projektuje się na jakiś średni deszczyk bo tak będzie taniej. Po drugie jak w Warszawie zaczynała się budowa metra to do Moskwy jechala delegacja aby zapoznać się z ruskimi rozwiązaniami, ale chyba zapoznali się tylko ze sztakanami. W Moskwie i nie tylko nie ma iinych wejść do stacji metra jak po co najmniej jednym schodku do góry i jesteśmy pod dachem. Proste i skuteczne a nie jak u nas np stacja Imielin po każdej stronie z hektar zlewni.

 • Waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2016 18:40 ~Waw

  Hgw jest odpowiedzialna. Ale wodociągi też bo to kolesie z po. Najlepiej zwolnić pracowników z wodociągów a może będzie wszystko działało w automacie. Mieszkańcy cierpią i płacą . Nikt nie wie co się dzieje w wodociągach w Warszawie. To jest dramat . Pracowałem tam .!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »