Informacje

01.06.2012 06:40 plany zabudowy pomarańczarni

Dla zabytków czy na imprezy?
Tak ma wyglądać Pomarańczarnia

SERWISY:

Łazienki Królewskie chcą zadaszyć dziedziniec Starej Pomarańczarni. - To niszczenie tego zabytku - twierdzą przeciwnicy inwestycji. Dyrekcja parku czeka na wytyczne stołecznego konserwatora zabytków.

O tym, że nowe władze parku planują podobną inwestycję mówi się od dawna. Od pół roku trwa konfilkt wokół pomysłu. Portal tvnwarszawa.pl jako pierwszy dotarł do projektu kontrowersyjnego zadaszenia. To lekka, ażurowa kontrukcja, która zmienia dziedzieniec w dużą, przeszkloną salę.

Według dyrekcji Łazienek, zabudowa dziedzińca jest niezbędna, by eksponować kolekcję XIX- i XX-wiecznych rzeźb.

- Mamy 1555 eksponatów, które obecnie znajdują się w skrzydle zachodnim Starej Pomarańczarni na parterze i pierwszym piętrze, w tymczasowych magazynach - wyjaśnia Hanna Migdalska, wicedyrektor Łazienek ds. inwestycyjnych.

Jak dodaje, na dziedzińcu będzie można również przechowywać duże palmy, które obecnie znajdują się w Oranżerii.

"To niszczenie zabytku"

W środę do tego pomysłu dyrekcja próbowała przekonać stołecznego konserwatora zabytków.

- Przedstawiliśmy prezentację, a nie gotowy projekt przebudowy. Chcemy najpierw uzyskać wytyczne od konserwatora - podkreśla Migdalska.

Jak plany parku ocenia konserwator, dowiemy się za kilka tygodni.

Zabytki czy imprezy?

Wiadomo już natomiast, że nie zyskały one uznania obrońców stołecznych zabytków. W czasie dyskusji nad projektem przebudowy protestowali oni pod oknami konserwatora.

- Projekt tego zadaszenia pokrytego metalem i szkłem jest okropny. Zresztą co by tam nie powstało, to będzie zawsze niszczenie zabytku - uważa Janusz Sujecki z Zespołu Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy.

- Eksponowanie sztuki swoją drogą, ale dzięki zadaszeniu dziedzińca powstanie sala bankietowa na 900 osób i to o zarabianie pieniędzy chodzi w tym wszystkim - przekonuje obrońca zabytków.

"Nie naruszymy zabytkowej konstrukcji"

Zarzuty o komercjalizacji obiektu odpiera dyrekcja. - Plany konserwacji i modernizacji nie naruszają zabytkowej konstrukcji budynku. Chcemy zrobić m.in. wymianę instalacji elektrycznej i centralnego ogrzewania czy dostosować obiekt do wymagań straży pożarnej - argumentuje wicedyrektor Migdalska.

Sujecki już teraz zapowiada, że jeżeli wytyczne dla inwestycji zostaną wydane, to obrońcy zabytków będą domagać się dymisji stołecznego konserwatora zabytków.

bf/b/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zbizar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.06.2012 01:59 ~zbizar

  To rzeczywiscie beznadziejny pomysl.
  Jesli nie maja miejsca na rzezby niech stworza im miejsce w budynku Uniwersytety Warszawskiego w bylej galerii rzezb ,gdzie kiedys sie one znajdowaly ,w sali kolumnowej .
  Nikt o tym nie pomyslal ?
  A co z Naczelym Konserwaltorem zabytkow Warszawy , to szkoda gadac ,z kad ci ludzie przychodz i z kad te nominacje ? czyzby nie mozna znalesc osoby z prawdziwego powolania i molosci do zabytkow naszej kultury i historii ?????????
  To jest po prostu straszne co sie dzieje w Warszawie .. Parowozownia . Slynne KOSZYKI , zabudowa stajni Lazienkowskich , Dworek z Ulicy Grochowskiej ????? to skandal ze najbardziej charakterystyczny i budzacy ciekawosc obiekt poszedl pod kilof .... / jestem z Grochowa wiec az zal mnie sciska ! / co sie dzieje w naszym miescie ! zz

 • Bywalec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2012 22:39 ~Bywalec

  Tam na środku dziedzińca rośnie wspaniała Lipa pod którą odbywały się koncerty. Gdzie to drzewo podziało się na Vizualizacji, zostało przesadzone czy wycięte? pomysł nie tylko chory ale zbrodniczy!!!

 • Ludwik August

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2012 19:17 ~Ludwik August

  to jest jakaś paranoja, w Polsce jest tak mało zabytków na skale światową, dlaczego my je szpecimy, zamiast o nie dbać i niemal chuchać na nie jak na jajka, to my je szpecimy jakimś beznadziejnym szkłem i metalem...
  Stara Pomarańczarnia to zabytek na prawdę na wysoką skalę tam mieści się teatr Stanisławowski, unikatowy na skalę światową, po jaką cholerę, za przeproszeniem, budować te szklane akwarium??!!
  Mówię stanowcze nie Nie!
  Hitlerowcy zniszczyli warszawę, zrównali ją z ziemią a teraz my polacy dokończymy dzieła, swoim bezmyślnym tokiem działania?! PARANOJA!!

 • zbcde5

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2012 16:30 ~zbcde5

  Czy nowoczesność to brak kultury?, wyczycia epoki?, dobrego smaku i dbałosci o zabytki? - do "army"

 • sówka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2012 16:30 ~sówka

  A któż jest autorem koncepcji przebudowy / zabudowy?

 • TW1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2012 14:21 ~TW1

  Mówię: kategorycznie nie.

 • bry

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2012 14:06 ~bry

  Może ktoś z szanownych zauważył, że w Warszawie jest mało prawdziwych zabytkow i dlatego te co są powinny być szczególnie chronione,a nie zasłaniane. Jakbyśmy mieli ich tak dużo jak w Paryżu, czy Czechach, to pewnie chcielibyśmy trochę wplecionej współczesności....

 • hurbledurble

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2012 13:30 ~hurbledurble

  Czy Łazienki mają zostać muzeum (którym teraz są) czy staną się współczesnym parkiem? Przecież tam biegać nie można...

 • Dziadek tetryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2012 12:58 ~Dziadek tetryk

  do: ~architekt i ~arma:
  To że piramida pod Luwrem jest to KAŻDY widzi. Dla jednego jest ona cudem świata, dla innego ideałem połączenia i zharmonizowania starego z nowym a dla jeszcze innych - w tym mnie, g... wetkniętym w zabytek.
  Od pewnego czasu istnieje moda na "zrobienie czegoś oryginalnego". Nawet na siłę. Stąd już mamy plastikową palmę na Rondzie de Gaullea (to tak jak by na centralnym placu Kairu postawić 20 metrowego sztucznego świerka), plakaty z Chopinem-zombie z piłkarskimi korkami na szyi czy ostatniego pomysłu rozstawienia w Warszawie pseudoheglowskich syrenek z pigułą w ręku mającą symbolizować... piłke nożną i Euro 2012. Idąc tym tropem, proponuję jeszcze nakryć aluminiową piramidą widownię Teatru na Wyspie, a Kopernikowi "podstawić" pod nos 20 metrową, pomalowana na jakiś jaskrawy kolor mega lunetę żeby mógł sobie "popatrzeć w niebo". Będzie tak samo nowocześnie i gustownie, a idę o zakład że nie jeden będzie tym pomysłem wręcz zachwycony.
  I proszę mi nie pisać że "o gustach się nie dyskutuje". G... zawsze będzie g.... równiez wówczas gdy zrobi je, a nawet uformuje najbardziej nawet znany artysta !

 • baba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2012 12:53 ~baba

  przyszła nowa pani dyrektor Ewa i szaleje, mój Boże, szkoda taki zabytek!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »