Informacje

28.10.2013 13:54 KOSZARY PRZY 29 LISTOPADA

Deweloper walczy o działkę po koszarach. "Jesteśmy w sporze z RP"

SERWISY:

Firma Griffin, właściciel działki po zburzonych koszarach przy ulicy 29 listopada, weszła w spór z Rzeczpospolitą Polską. Złożyła tak zwaną notyfikację, która otwiera międzynarodowe postępowanie.

- Skutkiem działań Urzędu Miasta st. Warszawy i polskiego prawodawstwa może być niezgodne z zobowiązaniami międzynarodowymi Polski pozbawienie Griffin Group inwestycji bez stosownej rekompensaty - stwierdza Rafał Rapala, prawnik dewelopera.

Jak podają prawnicy dewelopera, podstawą złożonej notyfikacji jest umowa "w sprawie popierania i wzajemnej ochrony inwestycji", którą Polska zawarła w 1987 roku z Królestwem Belgii i Wielkim Księstwem Luksemburga. To w tych krajach zarejestrowane są fundusze tworzące grupę Griffin.

- Zgodnie z zapisami umowy, inwestycje podlegają ochronie przed wywłaszczeniem i innymi środkami bezpośredniego lub pośredniego pozbawienia własności. Jeśli takowe nastąpi, inwestor powinien otrzymać odszkodowanie odpowiadające realnej wartości danego projektu - dodaje.

Odnosząc się do sprawy firmy Griffin ocenia, że inwestor ma prawo podjąć kroki przewidziane w art. 8 Umowy.

Walczą w Polsce i za granicą

To ciąg dalszy sporu między deweloperem a stołecznym ratuszem, który zapowiedział, że zrobi wszystko, by odzyskać działkę po koszarach przy 29 listopada. Wzniesiony na przełomie XIX i XX wieku budynek pod koniec października 2011 roku rozebrał nielegalnie ówczesny właściciel, firma Parkview Terrace.

Ratusz - powołując się na zapisy aktu notarialnego, w którym była mowa o adaptacji, a nie o rozbiórce - zażądał zwrotu nieruchomości. W czerwcu 2013 roku sąd przyznał miastu rację.

Od wyroku odwołała się firma Griffin, która w między czasie kupiła Parkview Terrace i jej nieruchomości i chce odszkodowania za działkę. To postępowanie wciąż się toczy. - Skorzystanie z międzynarodowych środków ochrony nie odbiera inwestorowi możliwości obrony, wynikających z prawa krajowego - podkreśla prawnik dewelopera.

Pół roku na kompromis

Co oznacza notyfikacja?

Strony - a więc deweloper i skarb państwa, reprezentowany w tym wypadku przez Prokuratorię Generalną - mają teraz pół roku na porozumienie. Jeśli nie uda się go osiągnąć, sprawa trafi przez międzynarodowy trybunał arbitrażowy.

- Stroną w tym sporze jest Skarb Państwa, a nie prezydent miasta. My nadal stoimy jednak na stanowisku, że ówczesny użytkownik działki postępował niezgodnie z prawem i grunt powinien zostać zwrócony - mówi Agnieszka Kłąb z ratusza.

Jeśli działkę uda się odzyskać, może ona zostać włączona do Łazienek Królewskich.

roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • sopel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.10.2013 19:32 ~sopel

  rozwalili koszary , to gdzie teraz nasze wojska się podzieją? przeca sroga zima idzie

 • tene

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.10.2013 15:40 ~tene

  Nie da się nabijać kogoś, jeżeli ten ktoś uczestniczy w nabijaniu :)

  ADAMO~ADAMO

  OD 81 ROKU WSZYSCY NABIJAJA W BUTELKE NASZYCH RZADZICIELI SZABRUJAC CO SIE TYLKO DA !!!. PEJSATE,KIECKOWI I WSZELKA INNA "SFOLOCZ" WYCIAGA LAPY PO NIE SWOJE. POLAK NIEDLUGO ZOSTANIE Z MIOTLA I SZUFLA WE WLASNYM KRAJU ALBO NA ZMYWAKU W INNYM PANSTWIE !!.

 • Dawny Mokotów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.10.2013 10:00 ~Dawny Mokotów

  Dlaczego Skarb Państwa ma płacić odszkodowanie, a nie sprzedawca działki, który rozwalił koszary i opchnął trefną nieruchomość? - Może obydwaj są w zmowie i grają na stratę Państwa.

 • kaktus513

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.10.2013 09:00 ~kaktus513

  Co za bezczelność. Ci ludzie już dawno powinni siedzieć w pudle za zniszczenie zabytku, a nie grozić Polsce sądem...

 • Dzicz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.10.2013 22:15 ~Dzicz

  YOOY~YOOY

  Powstaje zasadnicze pytanie. Kto sprzedał działkę temu deweloperowi?! Nie trudno było przewidzieć co się stanie z tym budynkiem, patrząc jaki los spotyka podobne zabytki.

  A Halę " Na Koszykach " też deweloper rozpiep..ył i to jeszcze za Lecha Kaczyńskiego. I obiecuje, obiecuje, że ją odbuduje jak nową :(

 • ADAMO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.10.2013 21:02 ~ADAMO

  OD 81 ROKU WSZYSCY NABIJAJA W BUTELKE NASZYCH RZADZICIELI SZABRUJAC CO SIE TYLKO DA !!!. PEJSATE,KIECKOWI I WSZELKA INNA "SFOLOCZ" WYCIAGA LAPY PO NIE SWOJE. POLAK NIEDLUGO ZOSTANIE Z MIOTLA I SZUFLA WE WLASNYM KRAJU ALBO NA ZMYWAKU W INNYM PANSTWIE !!.

 • Prawnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.10.2013 21:00 ~Prawnik

  - Zgodnie z zapisami umowy, inwestycje podlegają ochronie przed wywłaszczeniem i innymi środkami bezpośredniego lub pośredniego pozbawienia własność.

  Własność to oni mieli ale budynku a grunt w użytkowaniu wieczystym (za które płaci się tzw. pierwszą opłatę w wysokości od 15-25% gruntu).

  Te patałachy mogą wnosić skargę nawet do wszystkich świętych....

 • warszawiak1oo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.10.2013 20:55 ~warszawiak1oo

  oliwy do ognia dodal konserwator nieudacznik mst Warszawy ktory zamiast upominac sie o odbudowe zniszczonych koszar daje wytyczne do nowej zabudowy Pani Prezydent prosze pogonic szkodnika Miasta

 • abc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.10.2013 20:53 ~abc


  srifin~srifin

  Bandziory walcza do końca.
  kijan~kijan

  Chodzi ci o RP czy Dewelopera?

  A jest różnica ?

 • Ola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.10.2013 20:41 ~Ola

  TLuck~TLuck

  Skoro chcą rekompensaty to miasto niech zgodzi się na wypłacenie odszkodowania w wartości działki w chwili zakupu pomniejszoną o koszt całkowitej odbudowy budynku koszar. Ciekawe czy nadal będzie sie t developerowi opłacało - pewnie działkę kupili po okazyjnej cenie (kieszeniowej) jak się od tego odejmie koszt odbudowy pod okiem konserwatora (odpowiednio wyzsze koszty) to się może okazać że trzeba dołożyć do biznesu. A tak czy inaczej miasto zyska. o wartość odbudowy. A żaden sąd nie podważy dobrej woli miasta i naprawy szkody...

  Dokładnie tak trzeba zrobić. Zaoszczędziłeś Ratuszowi duużo kasy na prawników :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »