Informacje

21.06.2011 16:32 Nieruchomości

Deweloper kupił Bellonę

SERWISY:

Niecodzienna transakcja na rynku nieruchomości. Jeden z największych deweloperów w Warszawie - belgijskie Ghelamco - kupił od skarbu państwa wydawnictwo Bellona. Jaka przyszłość czeka firmę?

- Bellona będzie nadal wydawać książki - uspokaja od razu Jarosław Zagórski z Ghelamco. - Wiemy, że ma swoich fanów, zresztą stali czytelnicy Bellony są wśród naszych pracowników. Nie zamierzamy likwidować wydawnictwa - zapewnia.

I dodaje, że firmę Ghelamco oczywiście najbardziej interesują nieruchomości Bellony, ale wydawnictwo na całej operacji może tylko zyskać.

Wieżowiec z drukarnią w tle

Skąd u dewelopera zainteresowanie wydawnictwem? Żeby to zrozumieć, wystarczy spojrzeć na mapę: Ghelamco zaczęło właśnie budowę 220-metrowego wieżowca Spire między Towarową, Łucką, Wronią i Grzybowską, na miejscu dawnych zakładów WZGraf. Bellona swoją siedzibę i magazyny ma w tym samym kwadracie ulic.

I choć to bardzo atrakcyjne grunty, postępowanie prywatyzacyjne, które toczyło się od kilku lat, nie przyniosło dotąd żadnego efektu. - Próby prywatyzacji pokazały, że nie ma na rynku wydawnictwa, które miało by know-how oraz środki konieczne do efektywnego zagospodarowania nieruchomości spółki. Brak było również inwestora, który chciałby się zająć prowadzeniem działalności wydawniczej - ocenia Jeroen van der Toolen, dyrektor zarządzający Ghelamco na Europę Środkowo-Wschodnią.

Firma powołała więc do życia konsorcjum ze spółką pracowniczą Wydawnictwo Bellona. Wspólnie złożyły skarbowi państwa ofertę na zakup przedsiębiorstwa za 47 milionów złotych. Umowę podpisano 31 maja. Jej warunkiem jest utrzymanie działalności wydawniczej.

Uporządkują i się podzielą

Jakie są plany konsorcjum? - Bellona SA nadal będzie prowadzić działalność wydawniczą. My zajmiemy się nieruchomościami. Chcemy uporządkować teren wokół powstającego kompleksu Warsaw Spire. Oprócz wieży staną tu dwa mniejsze biurowce z lokalami użytkowymi w parterach, które będą dostępne z otwartego dla warszawiaków placu. Ta transakcja umożliwia nam optymalne zagospodarowanie terenu wokół kompleksu - tłumaczy Zagórski.

I dodaje, że część zabudowań przemysłowych Bellony zostanie rozebrana. Nie wiadomo natomiast, jaka przyszłość czeka główny budynek - siedzibę wydawnictwa. Podupadający biurowiec nie jest wpisany do rejestru zabytków, ale firma nie wyklucza modernizacji. - Analizujemy różne możliwości. Zastanawiamy się nad włączeniem go do kompleksu Warsaw Spire. Na razie wiadomo, że na przełomie roku Bellona SA. ma przenieść się do biurowca przy ulicy Bema - mówi Zagórski.

Jego zdaniem, wydawnictwo skorzysta na całej operacji. Niewykorzystane grunty generowały spore koszty, np. podatki, a stary budynek nie był wygodnym miejscem pracy. Firma nie była też w stanie sama sfinansować jego modernizacji. - Transakcja gwarantuje efektywne zagospodarowanie zasobów spółki. Dzięki temu wydawnictwo może skupić się na osiąganiu zysków ze swojej kluczowej działalności - podkreśla Zagórski.

W ciągu 2-3 lat planowane jest wydzielenie poszczególnych elementów działalności konsorcjum, co oznacza podział obowiązków oraz spółki.

Karol Kobos

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Ula

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2011 12:46 ~Ula

  Dlaczego my Polacy zatraciliśmy zdolność analizy zaistniałych faktów w naszej Ojczyźnie. Ile to sprzedanych firm w Polsce zniknęło i ile jeszcze zniknie????. W moim mieście Poznaniu jest ich mnóstwo, np. moja ukochana Goplana. Dlaczego np. wydawnictwo mające kłopoty finansowe samo nie mogło sprzedać jakiejś nieruchomości. Ma ich przecież kilka i to chyba w centrum Warszawy oraz w Krakowie kilka obiektów handlowych. Zobaczymy zapewne w najbliższym czasie na czym naprawdę zależało nowemu udziałowcowi wydawnictwa. Czy na mapie Warszawy zniknie kolejna firma, zresztą po co Polacy mają czytać książki. Przynajmniej media podają statystyki , z których wynika, że Polacy mało czytają ???? W moim otoczeniu czyta się dużo. Czy my nie możemy uczyć się na błędach innych. Podam przykład dotyczący sprywatyzowania kolei w Wielkiej Brytanii przez rząd Premier Thatcher . Dziś po latach obecny rząd usiłuje odkupić z prywatnych rąk koleje. Z jakiego powodu , nie wiem , ale z pewnością nie z tego, że świetnie wypełniają swoją misję ważną dla społeczeństwa. Pozdrowienia

 • obserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2011 14:30 ~obserwator

  Ludzie coraz mniej czytają za komentarz niech będzie lub czasopism.

 • podwykonawca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2011 22:42 ~podwykonawca

  Bardzo solida firma pracowałem dla nich kilkanaście razy i nie mam złego slowa o nich

 • Dildo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2011 21:01 ~Dildo

  @OP

  Uważasz w takim razie, że Dodo nie ubliża mi pisząc "co za banda kretynów nami rządzi a druga ich wybiera" ? Najpierw przeczytaj zanim zaczniesz pisać bzdury...

 • Al

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2011 20:53 ~Al

  Buduja biurowiec za biurowcem a ulice zabieraja - tworza bus pasy albo probuja wylaczyc z ruchu (Krakowskie Przedm., Swietokrzyska). Ciekawe czym beda ludzie dojezdzac do pracy w tych biurowcach. Na pewno autobusem z przesiadka do tramwaju!

 • OP

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2011 20:39 ~OP

  Do Dildo:

  Pójdź po rozum do głowy i nie ubliżaj na lewo i prawo. Dodo pisze może nieskładnie, ale, na miły Bóg, po co niby deweloper kupuje to wydawnictwo? Przecież nawet nie ukrywa, że chodzi o nieruchomość.

  Jedni we wszystkim widzą rękę PiS, drudzy rękę PO. A warciście siebie nienawistnicy :(

 • Dildo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2011 20:26 ~Dildo

  @Dodo

  Dziecko co ty bredzisz, na PiSuary głosujesz to tak masz... Idź lepiej poskarż się Rydzykowi

 • Dodo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2011 20:11 ~Dodo

  hehehhe tia jasne że developer jest zainteresowany wydawaniem czasopism chyba będzę lub czasopisma do do czasu aż łykną nieruchomości a BEllona upadnie i tyle POlska brawo a później nendza i drożyzna eh co za banda kretynów nami rządzi a druga ich wybiera eh

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »