Informacje

30.06.2015 11:40 22 OKNA W 6 LOKALACH

Deweloper chce budować.
Sąsiedzi muszą zamurować okna

SERWISY:

22 okna w 6 mieszkaniach do zamurowania - taką decyzję wydał nadzór budowlany. W sprawie następnych 44 toczą się postępowania. Wszystko na wniosek dewelopera, który zamierza zabudować sąsiednią działkę.

Szucha 2/4 to siedmiopiętrowa kamienica wybudowana około 1932 roku. Jak poinformowała niedawno "Gazeta Stołeczna", w czerwcu do mieszkańców zaczęły docierać pisma z nakazami zamurowania okien, nawet czterech na jeden lokal. - Te w komórkach gospodarczych mniej, ale już te w ubikacjach są bardzo potrzebne - martwi się pani Krystyna Kasprzyk, która mieszka z mężem w kamienicy od ponad pół wieku.

- Były od zawsze. Dzięki nim mamy dużo światła i praktycznie nie musimy w łazience używać prądu - dodaje Ewa Iwasaki. Mieszka z rodziną przy Szucha od 53 lat. Jak podkreśla, boi się, że straci nie tylko światło słoneczne. - Jeżeli zostaną zamurowane, spadnie wartość naszych mieszkań - zauważa.

Na razie sprawa dotyczy 22 okien w 6 lokalach. - Większość zabudowana jest luksferami. Znajdują się w większości w pomieszczeniach gospodarczych, łazienkach, ubikacjach. Głównie je doświetlają, ale są też takie, w których stanowią jedyne źródło światła słonecznego – potwierdza Joanna Bartkiewicz, zarządca budynku.

"Okna to samowola"

Nakazy wydał Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. O to, by zajął się sprawą, wnioskował właściciel sąsiedniej działki, firma deweloperska Griffin Real Estate, która planuje tam budowę. Postępowanie toczy się od 2013 roku i może objąć kolejne mieszkania. – Na razie zapadły decyzje o zamurowaniu 22 otworów, a ich łączna liczba to 66 - przekazuje Andrzej Kłosowski, dyrektor warszawskiego PINB. W sprawie pozostałych 44 nadal toczy się postępowanie.

Skąd taka decyzja? Zdaniem inspektora, okna są samowolą budowlaną. - Aktualny kształt, różne wypełnienie i różne wymiary świadczą o tym, iż nie mogły być rozplanowane przez projektanta budynku i wykonane na etapie jego powstawania. Potwierdza to tezę o samowolnym wykonaniu otworów, bez pozwolenia, prawdopodobnie w różnych odstępach czasu. Dokładanej daty nie można było ustalić - przekonuje nadzór.

Mieszkańcy się odwołują

Zdaniem Bartkiewicz, otwory były już w pierwotnym projekcie. - Są symetryczne, w takich samych odstępach i zabudowane w taki sam sposób - zapewnia. Powołany przez nią rzeczoznawca ustalił, że powstały razem z kamienicą. - Mamy oficjalną ekspertyzę. Wszyscy mieszkańcy, którzy otrzymali nakaz zamurowania, odwołali się od decyzji - poinformowała nas we wtorek.

To nie pierwsza sytuacja, w której na terenie związanym z Griffin Real Estate zarządzono zamurowanie okien. Podobna, miała miejsce podczas budowy kompleksu biurowo-usługowego na miejscu dawnej hali Koszyki. Tamte okna były samowolami.

Czytaj też o zamurowaniu okien przy ul. Kopernika (luty 2015, inny deweloper):

kś/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • KKL

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.12.2017 17:43 ~KKL

  DEWELOPER JUZ NIE STOI ALE SIEDZI DZIEKI AKCJI CBA

 • zosia456

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.07.2015 18:49 ~zosia456

  Najlepiej wszystkich zamurować, po to aby deweloperzy mieli korzyści materialne, bo o to tu chodzi, a przy tym skorzystają też inni, oprócz mieszkańców i obywateli tego kraju których władze mają za NIC!!!!!!!
  MOŻE ODPOWIEDNIE WŁADZE ZAINTERESOWAŁY SIĘ TYM PROBLEMEM, I DECYZJAMI PINB-U, JEST TO JAKAŚ PATOLOGIA, TYM BARDZIEJ,ŻE PRZEZ 83 LATA NIKT NIE ZGŁASZAŁ ŻADNEJ SAMOWOLI BUDOWLANEJ (ŻADEN ÓWCZESNY WŁAŚCICIEL. RAPTEM DEWELOPER MA PARCIE NA BUDOWĘ NOWOCZESNEGO BIUROWCA NA TERENIE KTÓRYM STOI ZABYTKOWY PAŁACYYK. JESTEM PRZEKONANA, ŻE GDYBY DOSZŁO DO BUDOWY BIUROWCA, TO PAŁACYK "NIECHCĄCY ZOSTANIE USZKODZONY I DLA BEZPIECZEŃSTWA TRZEBA BĘDZIE GO WYBURZYĆ" - TAK JAK ZROBIŁ TO Z ZABYTKOWYMI KOSZARAMI, PRZY UL.29LISTOPADA. CIEKAWE, CO NA TO KPRM, RCL I NUNCJUSZ APOSTOLSKI, CZYŻBY NIE BALI SIĘ PODSŁUCHÓW???

 • zosia456

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.07.2015 17:40 ~zosia456

  Kamienica przy Al.Szucha 2/4 nie była nigdy zniszczona, przetrwała I i II wojnę światową. To, że nie ma planów i projektów z 1932 r., to nie oznacza, że otwory okienne nie isniały od chwili budowy panie dyrektorku PINB-u. Nie ma ten facet dowodów, a wydaje decyzje o zamurowaniu otworów okiennych. Odsyłam do zapoznania się z rozporządzeniem prezydenta Ignacego Mościckiego z 16.02.1928 r.o prawie budowlanym i zabudowaniu osiedli - art.198 "urządzanie w murze ogniochronnym otworów zamurowanym szkłem drutowem, albo szklenemi cegłami, jest uzależnione od uznania właściwej władzy.". Poza tym dlaczego pierwszy właściciel nie zgłaszał żadnych nieprawidłowości z pałacyku przy Al.Szucha 6 przed wojną, jak i również, po odzyskaniu pałacyku kilka lat temu????????? Poza tym kamienica Al.Szucha 2/4 jest objęta ochroną.
  Jeśli zaś chodzi o dewelopera, to proszę poczytać o koszarach przy 29 listopada jak mimo zakazu wyburzył zabytki. Dziwne jest, że tam gdzie chce budować, to ludziom muruje się okna i nie ma planów/projektów tych budynków, natomiast dyrektorek PINB-u lekką ręką wydaje krzywdzące dla polaków decyzje dot.zamurowania otworów okiennych. Może ktoś wie, o co tu chodzi???, a jak nie wie, to może Prokuratura pomoże??, oczywiście mieszkańcom, a nie deweloperowi, który chcąc czerpać korzyści finansowe, chce nas zamurować.

 • smutna N

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.07.2015 01:44 ~smutna N

  Okropne , jeszce na Nowolipiej 10 budowali aparmenty i naprzeciwko stary budynek jest za blisko , wtedy zasłaniają od słonca robiło chłodniej , ciemno w mieszkaniu przez przez nie mądrze projektowali od Nowolipie 10 , wspołczuje ludziom ktory mieszkają na Nowolipiej 7. Wiemy ze gmina interesują od pieniadze za ziemi niz ludziom jak naprawde ludzie zyją ale mogli inaczej sposob aby nie az tak bardzo zasłania, brak szanuje, szkoda

 • Wszechwiedzący

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.07.2015 01:12 ~Wszechwiedzący

  b5v2n4~b5v2n4

  LUDZIE -PROSZĘ ZAŁOŻYĆ LUKSFERY -TO NIE SĄ OKNA IWAM NIE KAŻĄ ZAMUROWAĆ


  Że co?! Jeśli to nie będą okna to developer nie będzie musiał się pytać o zamurowanie i zamuruje od razu.

 • b5v2n4

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2015 17:57 ~b5v2n4

  LUDZIE -PROSZĘ ZAŁOŻYĆ LUKSFERY -TO NIE SĄ OKNA IWAM NIE KAŻĄ ZAMUROWAĆ

 • LLU

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2015 10:35 ~LLU

  Fajna ta wasza warszawska mentalność, "ja nie mam okna w kiblu wiec dlaczego oni mają??"

 • ulryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2015 09:51 ~ulryk

  Biedactwa. Ja parkowałem samochód na działce sąsiada, a ten podły, aspołeczny cynik dał chyba w łapę urzędnikom, ogrodził teren i zaczyna budować na nim dom. Co to za życie? Gdzie jest telewizja?! Można to jakoś zablokować?

 • Ktoś z Warszawy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2015 08:18 ~Ktoś z Warszawy

  Deweloperka daje duże łapówy. Takich przypadków jest mnóstwo w całym mieście. Niby to walące się zabytkowe kamienice, budowa osiedli w miejscach do tego nie przeznaczonych itd.

  Przy ul. Leszno, tam gdzie stał kiedyś szpital zanim żydki odzyskały teren i sprzedały go deweloperowi, trwa teraz budowa. Apertmenty z punktami usługowymi i garażem podziemnym. Szkoda tylko, że nie wzięko pod uwagę, że teren na którym ma powstać to wszystko to powstańczy gruzy i kopenie garaży naruszy okoliczne budynki, co już ma miejsce. Ale łapówa była, pozwolenie wydano, a jak najbliżej stojący budynek zaczne pękać to najwyżej się ludzi wysiedli. Tych co mają komunalki to przeniesie się gdzie indziej, a ci co mają wykupione to muszą walczyć w sądach o odszkodowanie. Ot prawo budowlane made by PO.

 • Normalny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2015 07:51 ~Normalny

  Znowu obcy kapitał rządzi polskimi urzędami płacąc niby-polakom łapówki . A rząd dalej nic tylko rozbija się samochodami i pociągami . A obcy nas niszczą .

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »