Informacje

03.12.2010 06:32 Zima za oknami, lato na wizualizacjach

Deptak na Chmielnej w letniej odsłonie

SERWISY:

Choć za oknami śnieg, proponujemy podróż w letni klimat ulicy Chmielnej. Wyobraźmy sobie fontannę, elegancką nawierzchnię, nowoczesne latarnie i porastające bluszczem elewacje. Tak odnowioną Chmielną widzą przedstawiciele fundacji "Czy Mogę Pomóc?", która działa na rzecz rewitalizacji zaniedbanego deptaka. Portal tvnwarszawa.pl dotarł do wizualizacji koncepcji modernizacji ulicy.

- Chmielna jest ulicą przechodnią, a to duży kłopot. Nie ma klimatu deptaka – uważa Paweł Walicki z fundacji CMP. Jak mówi, to była główna przyczyna stworzenia nowoczesnej koncepcji rewitalizacji ulicy.

Odnowiona Chmielna ma być przede wszystkim bardziej zielona. Drzewa ozdobią okolicę punktowca stojącego przy pasażu Wiecha, ale nie tylko – również pobliski plac. Na nim architekci z firmy Pleneria, którzy projekt przygotowali, zaplanowali fontannę, latem mogłaby przyjemnie chłodzić, a zimą zmieniać się w ślizgawkę. Otoczyć mają ją schodki, na których będzie można przysiąść.

Reklama hologramowa

Zieleń ma pojawić się również na pobliskich budynkach -  elewację ozdobiły zielone pnącza. Drzewa miałyby stanąć również za kinem Atlantic – wzdłuż południowej pierzei.  Pomiędzy nimi znajdą się także podłużne siedziska dla przechodniów. – Koncepcja zakłada również, że na ulicy pojawi się reklama hologramowa przez, którą można będzie przejść – tłumaczy Walicki.

Tak ma wyglądać zachodni fragment Chmielnej – w koncepcji znalazła się też wizja środkowej części ulicy, czyli skrzyżowania z ul. Bracką. Na wizualizacjach przygotowanych przez GammaPrime Studio widać wydzielony fragment w kształcie trójkąta, który stałby się miejscem odpoczynku z drewnianymi ławami, schodkami i kilkoma latarniami, które mogą kojarzyć się z tatarakiem. Jak zapewniają przedstawiciele fundacji, jest to nowoczesna forma architektury miejskiej – taką ma być pojawiające się również wzdłuż całego deptaka oświetlenie wtopione w nawierzchnię ulicy. Przeprowadzone zostanie aż do Nowego Światu.

Podświetlane bramy

 Zmienić ma się również skwerek pomiędzy Bracką a Nowym Światem. W koncepcji zaprojektowano tam drzewa, siedziska i stoliki do gry np. w szachy czy warcaby. Na razie jednak w tym miejscu urzędnicy przewidzieli klomb z bujną roślinnością i ławeczkami.  Ulica zaczynałaby się i kończyła podświetlanymi, drewnianymi bramami. Kiedy ta koncepcja ma szansę wejść w życie?

- Chcemy, żeby projekt rozpoczął dyskusję nad przyszłością ulicy i posłużył do ustalenia ostatcznej wersji zagospodarowania Chmielnej– mówi Walicki. – Marzy mi się, żeby ulica została zmodernizowana jak najszybciej – dodaje. Jednak urząd dzielnicy, który również dołożył swoją cegiełkę do stworzenia koncepcji, nie ma na gruntowną rewitalizację ulicy pieniędzy. Dlatego na przebudowę poczekamy kilka lat.

Andrzej Rejnson

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • utt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2012 19:40 ~utt

  m~m

  PRZESTANCIE WKONCU Z TA PLENERIA. ONA WSZEDZIE ROBI TO SAMO! CIAGLE BIALY BETON. WSZYSTKO W BETONIE I W ZWIRZE! ZADNEGO GENIUS LOCI, CHMIELNA PRZYPOMINA ULICE NA MANHATTANIE A NIE NASZA CHMIELNA, KTORA KRYJE W SOBIE TYLE SMACZKOW. CIEKAWE, CZY PANOWIE Z PLENERII CHOCIAZ PRZESZLI SIE PO PODWORKACH ALBO POCZYTALI O HISTORII TEJ ULICY.
  NIECH ROZPISZA PORZADNY KONKURS MIEDZYNARODOWY A NIE CIAGLE GLASZCZA PLENERIE DLA KTOREJ ISTNIENIE ZALEZY OD TEGO, JAK SOBIE RADZI WEST8 (BO POWIEDZIEC, ZE DLA NICH WEST8 TO TYLKO INSPiRACJA, TO ZA MALO;)

 • LuckyLuke

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2010 14:15 ~LuckyLuke

  Mi tam nie robi tak dużej różnicy czy jest trawnik czy beton, chociaż rzeczywiście mogłoby być więcej zieleni. Problemem natomiast jest użytkowanie tego typu skwerków, przykładem jest takie miejsce za domami centrum obok KFC i kina Atlantic. Abstrahuje od tego czy to jest ładne czy nie, kwestia gustu i chętnie tam bym posiedział, gdyby nie towarzystwo, które "piknikuje" tam od poniedziałku do niedzieli zaprawiając się dzielnie trunkami wszelkiej maści i obawiam się, że do tego samego mogą posłużyć kolejne skwerki i ławeczki na chmielnej

 • Azerate

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.12.2010 15:53 ~Azerate

  Ja osobiście mam nadzieję, że ulica ta przestanie być miejscem parkingowym oraz drogą dojazdową to tegoż parkingu.

 • m

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.12.2010 14:49 ~m

  PRZESTANCIE WKONCU Z TA PLENERIA. ONA WSZEDZIE ROBI TO SAMO! CIAGLE BIALY BETON. WSZYSTKO W BETONIE I W ZWIRZE! ZADNEGO GENIUS LOCI, CHMIELNA PRZYPOMINA ULICE NA MANHATTANIE A NIE NASZA CHMIELNA, KTORA KRYJE W SOBIE TYLE SMACZKOW. CIEKAWE, CZY PANOWIE Z PLENERII CHOCIAZ PRZESZLI SIE PO PODWORKACH ALBO POCZYTALI O HISTORII TEJ ULICY.
  NIECH ROZPISZA PORZADNY KONKURS MIEDZYNARODOWY A NIE CIAGLE GLASZCZA PLENERIE DLA KTOREJ ISTNIENIE ZALEZY OD TEGO, JAK SOBIE RADZI WEST8 (BO POWIEDZIEC, ZE DLA NICH WEST8 TO TYLKO INSPiRACJA, TO ZA MALO;)

 • m

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.12.2010 12:32 ~m

  kostek, co to jest "ogródku"? :)) po drugie - ależ mozna tam zrobić miejsce spotkań i kawiarni, na świecie jest pełno tego typu przykładów.

 • ktoś tam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.12.2010 12:14 ~ktoś tam

  Te wszystkie gnioty zaczynają mi przypominać Izrael. Wszędzie beton (lub inny twardy materiał) Kamienie i mało zieleni Na Placu Grzybowskim zrobili to samo. (popatrzcie jak było tam przed wojną zieleń trawa na całym skwerze a teraz granit i beton)Niszczą historyczny wygląd tych miejsc tworząc kosmopolityczne potworki dla wsi która musi widzieć tylko beton w mieście. prawda jest taka że to właśniw skwerki z zielenią tworzyły klimat Warszawy i wcale to nie przeszkadzało w rozwoju nowoczesnego miasta teraz tworzy się to samo co za PRL.

 • dosiekk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.12.2010 12:08 ~dosiekk

  Stanowczo za mało zieleni... Warszawa niedługo się podusi w spalinach

 • Optymista_Warszawski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.12.2010 12:02 Optymista_…

  Idea jest warta uwagi, przy czym brakuje w tym projekcie drzew, na jakie jednakże istnieje wystarczająco duża przestrzeń. Prymat monotonnych barw budynków i ulic powinien zostać zniwelowany żywą, radosną zielenią, która dodałaby energii oraz kolorytu temu deptakowi.

 • epizod1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.12.2010 11:25 ~epizod1

  a moim zdaniem... nuda potworna... nuuuda.

 • Hania Smieszka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.12.2010 11:20 ~Hania Smieszka

  pięknie wspaniale, deptak tu deptak tam pięć stadionów co 800m jeden i tak dalej a prawdziwe problemy gdzie sie podziały nie ma!? no tak na tym da sie zrobić kase i piers wypiąć do medali oj da da - jak miło

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »