Informacje

17.03.2018 14:55 "nie ma tutaj miejsca na faszyzm"

Demonstrowali przeciwko rasizmowi

Nie chcemy w Polsce zwolenników brunatnych poglądów i rasizmu; nie ma tutaj miejsca na faszyzm - mówili przedstawiciele koalicji Zjednoczeni Przeciwko Rasizmowi. W sobotę w największych miastach kraju odbyły się demonstracje w związku ze Światowym Dniem Walki z Dyskryminacją Rasową.

Demonstracje w związku z przypadającym na 21 marca Światowym Dniem Walki z Dyskryminacją Rasową zaplanowano m.in. w Warszawie, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście, Wrocławiu i Olsztynie. W największej demonstracji, która odbyła się w stolicy według szacunków policji uczestniczyło około 500 osób. Jak poinformowała Komenda Główna Policji (według danych na godzinę 15) zgromadzenia przebiegły bez incydentów.

"Dość rasizmu i faszyzmu!"

W Warszawie demonstracja pod hasłem "Dość rasizmu i faszyzmu!" o godzinie 12 wyruszyła z pl. Zamkowego, skąd uczestnicy przeszli Krakowskim Przedmieściem na pl. Powstańców Warszawy. Jak zaznaczyli organizatorzy demonstracja ma być wyrazem sprzeciwu wobec "narastającej fali rasizmu i faszyzmu w Polsce".

Demonstranci nieśli ze sobą transparenty z hasłami: "Dość rasizmu i faszyzmu, "Polska biała tylko zimą", "Zamknąć rząd, otworzyć granice", "Walka klas, nie narodów". Kobiety z parasolkami utworzyły napis "Faszyzm stop". Uczestnicy mieli ze sobą m.in. flagi partii Razem, Warszawskiego Strajku Kobiet, czerwono-czarne flagi Inicjatywy Pracowniczej oraz flagi Ruchu Sprawiedliwości Społecznej.

Słychać było okrzyki: "Warszawa wolna od rasizmu", "Faszyści precz z naszych ulic", czy "Solidarność naszą bronią". Demonstranci przed pomnikiem Adama Mickiewicza na styropianowych tablicach utworzyli napis "Pomnik uchodźcy".

- Jesteśmy tutaj głównie dlatego, że nasze koleżanki i koledzy z zagranicy nie mogą czuć się bezpiecznie na naszym uniwersytecie, którego specyficzna tkanka coraz bardziej zaraża się ostatnimi czasy faszyzmem, (...) coraz częściej są atakowani przez działaczy organizacji faszystowskich, a w Polsce na faszyzm nie ma miejsca - powiedział dziennikarzom Jakub Nowak ze Studenckiego Komitetu Antyfaszystowskiego.

- Chcemy Polski, w której wszyscy mogą bezpiecznie chodzić po ulicach, bez względu na kolor skóry, na orientację seksualną. Chcemy Polski, w której nie ma miejsca dla tych, którzy chcą odebrać nam nasze prawa, którzy żyją nienawiścią. Chcemy Polski, w której solidarnie, wspólnie żyjemy w spokoju (...) - dodał Maciej Konieczny z Partii Razem.

"Polska biała tylko zimą"

W Poznaniu, w manifestacji w centrum miasta wzięło udział ok. 70 osób. Wznoszono m.in. hasła: "Poznań wolny od nacjonalizmu", "Polska biała tylko zimą", "Dość przemocy, dość wyzysku". Zebrani podkreślali, że „podstawowymi hasłami solidarnych, bezpiecznych i odpowiedzialnych społeczności jest wzajemna tolerancja, otwartość i szacunek dla wielokulturowości i różnorodności obywateli”.

W demonstracji wziął udział m.in. imam poznańskiej wspólnoty muzułmańskiej, dyrektor Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego i przewodniczący Rady Naczelnej Ligi Muzułmańskiej w RP Youssef Chadid.

Chadid zwrócił się z apelem, by przerwać „tę falę nienawiści, która przelewa się w ostatnim czasie przez Polskę”. - Trzeba nauczyć się jak żyć razem, bez dyskryminacji, bez rasizmu. Wy jesteście moją nadzieją, i cieszę się, że w Polsce, że w Poznaniu istnieją też ludzie tolerancyjni - podkreślił.

Po demonstracji, zapalono znicze pod pomnikiem upamiętniającym ofiary obozu pracy dla Żydów przy ul. Królowej Jadwigi.

"Jedna rasa - ludzka rasa"

W manifestacji „Stop rasizm, stop faszyzm!” w centrum Gdańska przed Fontanną Neptuna, współorganizowanej przez Komitet Obrony Demokracji, uczestniczyło kilkadziesiąt osób.

Demonstrujący mieli ze sobą transparenty z hasłami: "Polaku - nadchodzi faszyzm", "Jedna rasa - ludzka rasa". Ustawili też na chodniku wykonany ze styropianu biało-czerwony słup graniczny, a przed nim w kilkadziesiąt kartonowych pudeł, na których napisali flamastrami takie słowa jak: faszyzm, komunizm, antysemityzm, nacjonalizm, nienawiść, rasizm, fanatyzm, szowinizm, pogarda. Na zakończenie uczestnicy manifestacji przewrócili czarnymi parasolkami symboliczny mur.

W Szczecinie kilkadziesiąt osób manifestowało na placu Lotników. Uczestnicy protestu trzymali w rękach plakaty z hasłami "Dość rasizmu i faszyzmu", "Każdy inny wszyscy równi" czy "Precz z faszyzmem".

- Żądamy, żeby polskie prawo wreszcie zaczęło zwalczać rasizm, ksenofobię i polski faszyzm przez pomyłkę nazywany patriotyzmem - powiedział podczas manifestacji Marcin Pliszczyński z Partii Zieloni.

Demonstrację współorganizowały m.in. Inicjatywa Polska Szczecin, Lambda Szczecin, Reefuges Szczecin i Partia Zieloni.

21 marca przypada Światowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową, ustanowiony przez ONZ w 1966 r. Właśnie 21 marca 1960 r. w RPA funkcjonariusze otworzyli ogień do protestujących przeciw apartheidowi, zabijając 69 osób.

Tego dnia w miastach Europy odbyły się demonstracje antyrasistowskie, m.in. w Amsterdamie, Barcelonie, Berlinie, Wiedniu, Glasgow, Dublinie, Zurychu, Stambule, Kopenhadze, Nikozji, Londynie, Paryżu i Pradze.

W Polsce demonstracje odbyły się w Warszawie, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście, Wrocławiu i Olsztynie.

kk/PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • BiałeSKarpetki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2018 13:56 ~BiałeSKarpetki

  Nie jestem przeciwny przyjmowaniu uchodźców, lecz fakty mówią za siebie. Jak ktoś chce przyjmować kogokolwiek, niech przyjmie do siebie pod dach. A z amebami nie ma sensu dyskutować.
  Pozdrawiam

 • Tozsamosc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2018 12:43 ~Tozsamosc

  obcyswojak~obcyswojak

  Jak tak to czytam to mi sie przy wiekszosci komentarzy na wymioty zbiera.
  Najlepszy jest ten o przestepstwach imigrantow w niemczech. Wypowiadanie sie na tematy o ktorych nie ma sie pojecia. Mieszkam od 30 lat w niemczech jakos nie mam strachu wychodzic na ulice, oczywiscie spotykam takze migrantow i co? i nic.
  Takiego wzmozenia rasizmu i agresywnosci i tolerancji tych zachowan jak w Polsce nie ma prawie w calej Europie. Ludzie otworzcie sie na swiat a nie tylko polityka historyczna i katastrofa smolenska, strach przed migrantami. Polska bedzie tylko mocna w Uni Europejskiej a nie jakies mrzonko o trojmorzu.

  Zycze Polsce i jej mieszkancom jak najlepiej.

  Jasne, jasne... na sylwestra też było bardzo bezpiecznie. Powiedz to zgwałconym dziewczynom.

  I targ świąteczny w który wjechał TIR - też super bezpieczne miejsce.

  Strzelaniny w szkołach, też spoko, nie?

 • obcyswojak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2018 10:18 ~obcyswojak

  Jak tak to czytam to mi sie przy wiekszosci komentarzy na wymioty zbiera.
  Najlepszy jest ten o przestepstwach imigrantow w niemczech. Wypowiadanie sie na tematy o ktorych nie ma sie pojecia. Mieszkam od 30 lat w niemczech jakos nie mam strachu wychodzic na ulice, oczywiscie spotykam takze migrantow i co? i nic.
  Takiego wzmozenia rasizmu i agresywnosci i tolerancji tych zachowan jak w Polsce nie ma prawie w calej Europie. Ludzie otworzcie sie na swiat a nie tylko polityka historyczna i katastrofa smolenska, strach przed migrantami. Polska bedzie tylko mocna w Uni Europejskiej a nie jakies mrzonko o trojmorzu.

  Zycze Polsce i jej mieszkancom jak najlepiej.

 • Marta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2018 09:30 ~Marta

  Ludzie, o czym wy w ogóle piszecie i gdzie żyjecie, iż nie widzicie, iż coraz częściej jest przyzwolenie na rasizm i wszelkie wykluczenia
  Nie ma zgody na jakiekolwiek obrażanie drugiego człowieka ze względu na jego kolor skóry, wyznanie, pochodzenie czy też preferencje ubioru.
  Skąd w tym narodzie przekonanie, iż jedyny w swoim rodzaju, a reszcie ludzi nie należy się szacunek.

 • Wania

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2018 08:58 ~Wania

  oland~oland

  Ciekawe czy ci demonstrujący przyjmą pod swój dach imigrantów jeśli tacy zawitają masowo do Polski? Oraz czy będą tako ochoczo znosić ich fanaberie.

  Ja to zrobilem z bobudek czysto hypumanitarnych. Teraz mam klopoty 9 muzulmanow nie garnacych sie do pracy i zadluzone mieszkanie na pinad 50 tys zlotych. Dla mnie ta inwazja i osobista tragedia. Zotalem okradziony z duzym problemem.

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2018 23:20 ~Tomek

  Marksiści chcą rewolucji kulturowej i przebudowy społeczeństwa.

 • Wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2018 22:03 ~Wprost

  Wyborca~Wyborca

  Gdyby nie pompowanie w mediach z kapitałem niemieckim, to nikt by tego nie zauważył ...

  Też się zastanawiam po co media miałyby pokazywać zebranie garstki kilkudziesięciu osób. Media z polskim kapitałem, bo te że zagraniczne mają w tym biznes to wiadomo.

  Ja jak zadzwonię do znajomych to bez problemu zorganizuję podobny "tłum". :D

 • protest

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2018 20:51 ~protest

  Dość promowania morderców komunistycznych ! Kto zabił Kuciaka ?!

 • Wyborca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2018 19:28 ~Wyborca

  Gdyby nie pompowanie w mediach z kapitałem niemieckim, to nikt by tego nie zauważył ...

 • Bronisław Malinowski autorem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2018 18:27 ~Bronisław…


  balwanek~balwanek

  tutaj demonstruja najwieksi rasisci i nazisci przy ktorych nawet ss wysiada

  Kigali~Kigali

  Strajk kobiet a sporo facetow.
  Strajk kobiet a ugrupowania muzulmanskie
  O co tu chodzi?

  O "Życie seksualne dzikich..."

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »