Informacje

24.02.2019 17:15 Syn zamiast ojca

Dekomunizacja po bielańsku.
Chcą zmienić Duracza na Duracza

SERWISY:


Aktywiści z Bielan mają pomysł na opanowanie nazewniczego chaosu, który powstał na skutek nieudanej dekomunizacji. Proponują, by ulicę Teodora Duracza, której patronem był przez chwilę Zbigniew Romaszewski, zmienić na Jerzego Duracza.

Z inicjatywą wyszło stowarzyszenie Razem Dla Bielan. Pomysł jest reakcją na przywrócenie, decyzją sądu, ulicy Teodora Duracza - polskiego działacza komunistycznego, adwokata, agenta wywiadu radzieckiego.

Nazwa znika i wraca

Ulica nazwana jego imieniem w latach 60. biegnie od Broniewskiego do Żeromskiego, gdzie kończy się rondem Haliny Szwarc. W 2017 roku nazwa się zmieniła – na wniosek wojewody mazowieckiego, który powołał się na ustawę dekomunizacyjna. Nowym patronem został były opozycjonista i senator Zbigniew Romaszewski.

Był nim do czasu, kiedy Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał uchylenie przez swojego wojewódzkiego odpowiednika tego i ponad 40 innych zarządzeń wojewody o zmianach nazw ulic w Warszawie.

Teodor Duracz wrócił na tabliczki i do dokumentów.

Sprawiedliwy Jerzy Duracz

"Duracz zniknął, wrócił, i... znów zniknie? (...) Prezydent Warszawy proponuje patronów: Grzegorza Przemyka i Stanisława Pyjasa, zwrócił jednak uwagę, że wsłucha się w głos mieszkańców" – tłumaczą przedstawiciele stowarzyszenia Razem dla Bielan. I dodają, że wyszli z inicjatywą nazwania ulicy imieniem Jerzego Duracza.

Jak przypominają aktywiści, Jerzy był synem Teodora. Angażował się w akcje pomocy Żydom zbiegłym z getta i starającym się przetrwać okupację – zapewniał im dach nad głową, wsparcie, żywność i możliwość przekazywania wiadomości.

"Brał udział w akcji przeciw Niemcom pod murami getta, a 20 kwietnia 1943 roku uczestniczył – z powodzeniem – w likwidacji niemieckiego stanowiska broni maszynowej, ostrzeliwującego getto. Jego pomoc była bezinteresowna i odbywała się z narażeniem własnego życia. W roku 1972 Jerzemu Duraczowi nadano tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata" – zwracają uwagę.

Patron znika, nazwa zostaje

Razem dla Bielan zwraca uwagę na pragmatyzm takiego rozwiązania.

"Podjęcie decyzji o nazwaniu ulicy imieniem Jerzego Duracza wpisywałoby się w dotychczasową dobrą praktykę, oszczędzającą mieszkańcom problemów, której przykładem może być np. zmiana ulicy Lucjana Rudnickiego na ulicę gen. Klemensa St. Rudnickiego" – wskazują.

Pismo zostało przekazane do przewodniczącej komisji kultury i promocji dzielnicy z prośbą o przedyskutowanie tematu, a następnie przekazanie do Komisji ds. Nazewnictwa Miejskiego Rady Warszawy.

kz/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • wstyd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2019 11:52 ~wstyd

  Wstyd za III RP, która komunistycznych bandytów nazywała ludźmi honoru.

 • Anna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2019 23:18 ~Anna

  W miejsce wichrzyciela Romaszewskiego, który podważał ustrój socjalistyczny, działając w KOR oraz w Solidarności, patronem ulicy został Duracz, zasłużony agent sowieckiego wywiadu, obrońca komunistów walczących z reakcyjnym rządem, wśród których znajdował się m.in. zasłużony dla ruchu komunistycznego Szechter. Warto o tym sukcesie wspomnieć również ze względu na to, że imię Duracza nosiła szkoła, która wykształciła całe pokolenia które odważnie i bez wahania wprowadzały w życie metody Dzierżyńskiego. Wśród absolwentów tej szkoły znajdował się również znany autorytet prawny czasów stalinizmu Stefan Michnik.

 • Anty POKOmuna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2019 20:33 ~Anty POKOmuna

  rafałek pewnie mruczy pod nosem: "pis pis pis pis pis pis pis"

 • Stefan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2019 19:39 ~Stefan

  Swojej ulicy nie będzie na szczęście miał Zbigniew Herbert, który nie potrafił docenić wagi socjalistycznej wizji świata, ale za to w jego miejsce wraca towarzysz Leon Kruczkowski, nie tylko świadomy klasowo, ale również wieloletni poseł na sejm jeszcze za życia towarzysza Stalina. Nie będzie ulicy Jacka Kaczmarskiego, który kpił wielokrotnie z Armii Czerwonej i jej politycznego ramienia. W miejsce Kaczmarskiego patronem ulicy został towarzysz Zygmunt Modzelewski, pierwszy ambasador PRL w bratniej Moskwie.

 • Decyzje

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2019 18:44 ~Decyzje

  37 rocznica wprowadzenia stanu wojennego okazała się świetną okazją do realizacji wiszącego od dawna w powietrzu, ale jakoś wcześniej nieogłaszanego postulatu rekomunizacji ulic.

 • Henryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2019 18:00 ~Henryk

  Jego kancelaria adwokacka zajmowała się koordynacją obrony komunistycznych działaczy i osób prowadzących działalność szpiegowską na rzecz ZSRR. Przez kancelarię Duracza przechodziły informacje z jednej z najważniejszych siatek sowieckich.

 • elo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2019 17:29 ~elo

  he he he he he~he he he he he

  Koniec Kaczolandu coraz bliżej, oj będzie się działo !.
  Ogarnij się~Ogarnij się

  Pite było? :D
  Coraz bliżej to PiS jest konstytucyjnej większości, przy takiej wspaniałej opozycji.
  tom~tom

  O władzy decyduje większość społeczeństwa, więc jeśli jest bliżej konstytucyjnej większości to widocznie zwykli ludzie tego chcą wbrew zapewne garstce krzykaczy internetowych.
  ja_to_ja~ja_to_ja


  34% to nie jest większość
  Koalicyjna większoć~Koalicyjna większoć

  A powstania Koalicji Europejskiej to wygodniej jest nie zauważać co ? 40 procent już przekroczone, a jak dołączy Petru ze swoim klubem, to będzie jeszcze wyżej.

  Opozycja jest mizerna to fakt. Koalicja gdy wygra wybory to jak się podzieli władzą? Bo szczerze wątpię by się dogadali :)
  Trzeba przewietrzyć sejm :)

 • Drażak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2019 14:59 ~Drażak


  Reszek~Reszek

  "Wielki aktywista" Romaszewski wycenił konkretnie swój patriotyzm na 300 000 złotych i te pieniądze otrzymał. Wątpliwy to patron dla warszawskiej ulicy.
  Wybór Zofii~Wybór Zofii

  Drugą jego wiekopomną zasługą było to, że wytrzymał wiele lat ze swoją małżonką Zofią.

  W pełni popieram ;-)

 • historia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2019 13:01 ~historia

  Jacy ludzie kończyli Duraczówkę, można się przekonać, czytając książkę X Pawilon. Wspomnienia AK-owca ze śledztwa na Rakowieckiej.

 • Postkomunista niezrzeszony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2019 12:57 ~Postkomuni…

  totalni~totalni

  Przez lata Platforma Obywatelska nie robiła nic, by wyrzucić owe upamiętnienia na śmietnik historii. Dziś stoją w pierwszym szeregu tych, którzy protestują nie tylko przeciwko temu, by upamiętnić śp. prezydenta, lecz także – co dopełnia obrazu ich upadku – bronią przy tym komunistów, A że wtórują im w tym postkomuniści z SLD, to akurat nie powinno dziwić.

  Czym się zasłużył ś p.prezydent, żeby go upamiętniać ? Jakoś warszawiacy nie czują takiej potrzeby.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »