Informacje

03.05.2012 16:12 221 rocznica uchwalenia konstytucji 3 maja

Defilada, wystawy i oryginał Konstytucji

SERWISY:

Ekspozycja z oryginałem Konstytucji 3 Maja, wystawa o wielokulturowej I Rzeczypospolitej, występy orkiestr wojskowych oraz defilada pododdziałów Wojska Polskiego były głównymi punktami obchodów Święta Narodowego 3 Maja w stolicy.

Czwartkowe obchody rozpoczęły się od otwarcia przez prezydenta Bronisława Komorowskiego wystawy Duma Rzeczpospolitej w Galerii Kordegarda przy Krakowskim Przedmieściu, którą przygotowało Narodowe Centrum Kultury.Zwiedzający mieli okazję zobaczyć oryginał Konstytucji 3 Maja, a także jej obcojęzyczne wersje: angielską, francuską, niemiecką i rosyjską oraz Konstytucję dla Europy (projekt zakładał powstanie jednej republiki europejskiej), napisaną przez Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego w 1831 r. Wystawa będzie otwarta do 6 maja.

Msza św. Za ojczyznę

Po otwarciu ekspozycji w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie na Starym Mieście odprawiono mszę św. w intencji ojczyzny. Po nabożeństwie prezydent zwiedził na Zamku Królewskim wystawę Pod wspólnym niebem. Rzeczpospolita wielu narodów, wyznań i kultur (XVI-XVIII w.), przygotowaną przez stołeczne Muzeum Historii Polski. Ekspozycję można oglądać do 31 lipca. Na Zamku Królewskim prezydent wręczył także ordery i odznaczenia państwowe.

W tym czasie na placu Zamkowym zgromadziły się: kompania i orkiestra reprezentacyjna Wojska Polskiego, orkiestry reprezentacyjne policji i Straży Granicznej oraz orkiestry wojskowe z Warszawy i Bydgoszczy. Odczytano m.in. preambułę Konstytucji 3 maja.

Parada na Trakcie Królewskim

Po uroczystości z placu Zamkowego wyruszyły orkiestry wojskowe, które Traktem Królewskim pomaszerowały do Muzeum Wojska Polskiego. Na dziedzińcu placówki odbył się koncert okolicznościowy reprezentacyjnego zespołu artystycznego WP. Krakowskim Przedmieściem, ulicą Królewską do galerii Zachęta przeszła defilada wojskowa. Maszerujących żołnierzy witały setki warszawiaków.

Rękopis konstytucji

Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja zorganizowano także w Łazienkach Królewskich, letniej rezydencji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W Pałacu na Wyspie prezentowano rękopis konstytucji z 3 maja 1791 r., który jest II. tomem kopii faksymilowej pochodzącej z Archiwum Publicznego Potockich. Dokument, oprawiony w czerwoną skórę, jest rzadko eksponowany szerokiej publiczności. Muzeum Łazienki Królewskie przygotowało także rodzinne warsztaty wyrabiania kotylionów oraz pamiątkowe zdjęcie grupowe nad stawem belwederskim.

W rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w gmachu Senatu można było zwiedzić ekspozycję poświęconą Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, która zaczęła nadawać 3 maja 1952 r.

PAP/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »