Informacje

13.07.2016 19:25 "Trzeba uszanować zdanie powstańców, ale..."

"Decyzja państwowa już jest".
Sellin o apelu smoleńskim

Trzeba uszanować zdanie powstańców, ale decyzja państwowa jest i uważam, że ma ona podstawy - powiedział w "Tak jest" wiceminister kultury Jarosław Sellin, pytany o apel smoleński w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. - Nie godzi się w ten sposób dzielić Polaków - odpowiadał Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej.

Decyzją ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza odczytanie apelu pamięci ofiar Smoleńska to warunek uczestnictwa honorowej asysty wojskowej w uroczystościach związanych z rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego.

Wiceminister przekonywał, że nie ma nic złego we wspominaniu ofiar katastrofy smoleńskiej przy każdej okazji, także 1 sierpnia. Przypominał, że Sejm przyjął sześć lat temu jednogłośnie uchwałę, w której uznano katastrofę pod Smoleńskiem za największą tragedię w powojennej historii Polski.

Uszanować zdanie powstańców, ale...

- Jest to świeża rzecz, niezabliźniona - tłumaczył wiceminister kultury. - Normalne jest, że w tradycji państwowej, kiedy uznaje się skalę tragedii tak mocno, że przy różnych okazjach, różnych uroczystościach państwowych upamiętnia się ofiary takiej katastrofy - wyjaśniał.

- Trzeba uszanować ich zdanie (powstańców - red.), ale decyzja państwowa jest i uważam, że ma ona podstawy - mówił Sellin.

- Nie godzi się w ten sposób dzielić Polaków - odpowiadał Andrzej Halicki. Polityk PO dodał, że MON - upierając się przy swojej decyzji - robi "niedźwiedzią przysługę" Lechowi Kaczyńskiemu, który jako prezydent Warszawy zainicjował budowę Muzeum Powstania Warszawskiego. - Dzisiaj tym apelem smoleńskim przeciwstawiacie jego imię tym dokonaniom - mówił Halicki.

ts//rzw

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Respektu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.07.2016 14:05 ~Respektu

  Zmienmy wszystkie smieszne swietaa na smolenskie i trzeba dodac kilka zeby bylo dla kazdej s.p osobne. Platne oczywiscie, wyborcy pis oszalejA z radosci. Tylko nowy rok zostawcie w spokoju.

 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2016 11:27 ~stonka

  Panie Sellin - albo się szanuje zdanie powstańców, albo wydaje się decyzję "państwową" (polityczną, należy dodać).

 • Irokez

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2016 10:04 ~Irokez  Irokez~Irokez

  Powstańcy, z góry przepraszam za to, że będę gwizdał w trakcie tej uroczystości. Mogę tylko na swoje usprawiedliwienie powiedzieć, że będzie to miało miejsce tylko w czasie czytania apelu smoleńskiego.
  brak_słów~brak_słów

  nie tylko Ty jeden...
  Świstak~Świstak

  Już Błaszczak z Macierewiczem postarają się, żebyś długo sobie nie pogwizdał.

  Ta, wejście z drzwiami o 5 nad ranem. Chyba czas pojechać na Białoruś i poprosić o azyl.

 • aljar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2016 09:32 aljar

  Nigdy więcej wojny !!!
  Nigdy więcej pisu !!!

 • mmm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2016 08:23 ~mmm

  Zamiast gwizdać (co oczywiście jest bardzo słuszną inicjatywą) należy po prostu zrezygnować z asysty wojska i problem z głowy. Do tego jeszcze piękny przekaz pójdzie w świat ...

 • Smootus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2016 08:12 ~Smootus

  Aura~Aura

  A może powinny w końcu zareagować głośno rodziny tych, którzy zginęli w katastrofie. Przeciez to im powinno najbardziej zalezeć,żeby ich bliscy spoczywali w pokoju. Przynajmniej ta część z rodzin, która nie dała sie wciągnąć w spiskowe teorie Macierewicza. Wnuczka Pileckiego miała odwagę zaprotestować.

  Już przestała być wnuczką według faszystowskiej hołoty. Ci wszyscy Polscy bohaterowie, których wizerunek jest dumnie prezentowany na koszulkach "patriotów" spod znak falangi w grobach się przewracają....smutne to....

 • baryki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2016 08:09 ~baryki

  fałszywość~fałszywość

  PiS już zaczyna dyktować swoje warunki. Coraz bardziej się boję że przyszłe wybory będą na prawdę sfałszowane...

  w pełni uzasadnione obawy....ja w ogóle myślę, że następne wybory nie odbędą się. Konstytucja wyraźnie wskazuje w jakich przypadkach wybory się nie odbędą. Oby moje słowa obróciły się w g....ale jeszcze wspomnicie. Prowokatorów w tym kraju jest pełno.

 • Słonick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2016 08:05 ~Słonick

  misespower~misespower

  Każdy "powstaniec", który sprzeciwia się uhonorowaniu poległych za Ojczyznę pod Smoleńskiem powinien zostać dokładnie zlustrowany!

  Pisząc powstaniec w cudzysłowie pokazujesz biedny człowiecze jaki poziom intelektualny reprezentujesz Ty i Twoi poplecznicy.W swoich komentarzach pseudopatrioci obnażacie swoje tylko swoją ignorancję i to jak podatni jesteście na indoktrynację.Szczerze, po ludzku jest mi Was żal bo nie Wasza wina, że całe życie ktoś za Was myślał i pod nos podstawiał.Trudno oczekiwać że teraz będziecie potrafili myśleć samodzielnie.Niestety, przekonacie się wkrótce co potrafi polska solidarność.

 • Stachu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2016 00:23 ~Stachu

  Moja decyzja tez juz jest: nigdy wiecej PiS w Polsce!

 • Imiennik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2016 00:19 ~Imiennik

  Ta wersja historii, którą próbuje się nam teraz pokazywać odwróci się przeciwko jej autorom mam nadzieję, że już przy okazji następnych wyborów. Warunek jest jeden: musimy się pojawić przy urnach i pokazać, że demokracji nie zniszczono w naszym kraju! Niestety przez arogancję rządzących poprzedników i lenistwo tych, którym się nie chciało oddać głosu mamy to, co mamy - oszołomy przy władzy. Kto o zdrowych zmysłach tak bardzo starałby się obrzydzić ludziom swego brata i prezydenta RP? To nie jest szacunek dla ofiar katastrofy, tylko zagłuszanie własnego sumienia i przejaw pychy rządzących. Państwo u władzy - zobaczcie co pycha zrobiła z poprzednikami! Nie uda Wam się okopać, żeby mieć w kieszeni następną kadencję - nie w tym kraju...ku pamięci tych wszystkich którzy rzeczywiście polegli za wolność Ojczyzny...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »