Informacje

09.02.2011 16:00 Zwierzęta czekają na pomoc

Decyzja o zamknięciu schroniska podtrzymana

SERWISY:

 

Główny Lekarz Weterynarii podtrzymał dziś decyzję o zamknięciu schroniska w Celestynowie. To skutek dramatycznego stanu placówki. Dyrektor schroniska zapowiada, że odwoła się do sądu.

Stan schroniska jst tak dramatyczny, że Powiatowy Lekarz Weterynarii nakazał jego zamknięcie. Ani dyrekcja placówki, ani opiekujące się nią Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami nie były w stanie na czas jej zmodernizować. Dyrektor placówki Izabela Działak odwołała się do Głównego Lekarza Weterynarii. Ten jednak podtrzymał dziś decyzję o wyrejestrowaniu schroniska.

Oznacza to, że może ono opiekować się tymi zwierzętami, które już w nim przebywają, ale nie będzie mogło np. jeździć po darmowe jedzenie do supermarketów. Jak okresliła dyrektor, oznacza to powolne umieranie schroniska. Izabela Dziełak nie zamierza jednak składać broni. Chce się odwołać do Naczelnego Sądu Administracyjnego. - Będziemy walczyć - zapowiada Izabela Działak.

Za dużo zwierząt, za mało pieniędzy

Dyrektor przyznaje, że istniejąca od blisko 40 lat placówka ma problemy. - Nie da się remontować przy tak dużej liczbie psów - mówi. Pytana o przyczyny tej sytuacji mówi: - Nie wiem, może Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami za wolno dawało pieniądze?

Jego przedstawiciele odpowiadają, że były pilniejsze wydatki. - Miesięcznie wydajemy 60-70 tys. na wykarmienie i leczenie zwierząt. W pewnym momencie mieliśmy pod opieką 1,5 tysiąca zwierząt - podkreśla Łukasz Balcer z towarzystwa.

Nadzieja na zmiany

Jeszcze przed wydaniem decyzji przez Głównego Lekarza Weterynari, we wtorek, na terenie schroniska odbyła się inspekcja. - Lekarz był zadowolony, że idziemy do przodu. Pomagają nam Niemcy, przyjedzie architekt... Mamy nadzieję, że schronisko będzie trwało - mówi Działak.

Według inspektorów, problemem placówki nie jest złe traktowanie zwierząt, tylko fatalne warunki. - Schronisko od lat nie spełniało wymogów infrastrukturalnych - tłumaczy Krzysztof Jażdżewski, zastępca Głównego Lekarza Weterynarii.

Do tego dochodzi fakt, że schronisko jest przepełnione i nie może przyjmować kolejnych zwierząt (w tej chwili jest ich około 500). W efekcie nie dostaje pieniędzy od gminy.

Zachęcają do adopcji

Ale, jak mówi dyrektor, gdy tylko pojawiła się informacja o kłopotach schroniska zwiększyła się ilość adopcji. W styczniu było ich 40. Do przygarnięcia zwierząt schronisko zachęca w internecie.

Internauci sami apelują o pomoc dla zwierząt z Celestynowa. Na portalu społecznościowym Facebook trwa akcja "Odbij Futrzaka". Zdjęciami i zabawnymi opisy zwierząt chą zachęcić do adopcji psów i kotów.

ran/mz/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • sprawiedliwa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2011 22:43 ~sprawiedliwa

  a ja się zastanawiam czy pan weterynarz nie powinien zmienic wizytówki na Wojewódzki Kat, bo cóż on zrobił, żęby poprawić byt tych biedaków?? Czy zastanowił się co czeka 500 psów, które skazał na żmierć głodową ? Czy wykazał się odrobiną empatii i poprosił odpowiedni władze o pomoc ? Żeby pan Kat nie potrzebował pomocy, bo ode mnie jej nike otrzyma

 • annamaria

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2011 20:33 ~annamaria

  Myślę ze tak pospieszne wydanie decyzji o zamknieciu schroniska o którym od dawana wiadomo ze potrzebuje pomocy jest niesłuszna , nalezy pomóc zwierzętom a nie szykanować je same i ich opiekunów , pomóc powinny gmina , firmy , ludzie prywatni nie tylko adoptujac psiaki ale także remontując obiekt i wspomagając jego rewitalizację na tysiąc mozliwych sposobów , to porażka wszystkich miłosników zwierząt

 • ff

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.02.2011 20:04 ~ff

  Odbij Futrzaka, no oooooodbij! :)

 • ULEK8888

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2011 21:39 ~ULEK8888

  CAŁY CZAS SIĘ ZASTANAWIAM DLACZEGO WIĘZNIOWIE NIE POMAGAJĄ W SCHRONISKACH ZAMIAST BEZMYSLNIE SIEDZIEĆ W CELI ,NIECH SIĘ DO CZEGOŚ PRZYDADZĄ ,PRZECIEZ NIE WSZYSCY TO NIEBEZPIECZNI BANDYCI ,SĄ RÓWNIEZ TACY Z KTÓRYCH PO WYJSCIU JESZCZE BĘDĄ LUDZIE I TACY MOGLIBY POMAGAC !!!!!

 • sebastian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2011 20:38 ~sebastian

  Niech wypuszczą zwierzaki przez siedzibą Pani Prezydent i przed sejmem. Może wtedy znajdą się konkretne pieniądze na zbudowanie porządnego schroniska i utrzymanie go w normalnym stanie a przede wszystkim utrzymania zwierząt.
  Jak zwierzaki poszczekają i popodgryzają w tyłki polityków to pieniądze szybko się znajdą. Oby. Zobaczcie jak wyglądają takie schroniska to wam kopara opadnie z żalu.

 • toja2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2011 20:21 ~toja2

  Żadnych adopcji na siłę!Ten łobuz co uwiązał sunię syberian husky do auta i urwał jej głowę-właśnie ze schroniska ja miał!

 • Orwell

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2011 19:43 ~Orwell

  bezpańskie psy usypiać , jeżeli nie można znaleźć opiekuna . Prawda , że proste .

 • ja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2011 19:12 ~ja

  uciac pansyjki nierobom ze spolek miejskich np. mpwik, od razu bedzie na biedne zwierzęta

 • sundavilla

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2011 17:05 ~sundavilla

  może ktoś zainteresuje się przepływem pieniędzy przez TOZ?
  Dostają mnóstwo z 1%-ta, ale to skostniałe towarzystwo geriatryczne siedzące w zarządzie i popijające kawkę nie ruszy tyłków. Nie wie co się dzieje. Działają jak dobra socjalistyczna firma w stylu Barei.
  Moim zdaniem powinien się do nich dobrać NIK i koalicja na rzecz zwierząt.

 • dekk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2011 17:00 ~dekk

  ~JD to Ty sie zaopiekuj dziecmi z domów dziecka a ja wezme te zwierzaki. pewnie masz pieniędzy jak lodu. to byl sarkazm. pieniedzy nie ma wiec moze rzeczywiscie je uspic. co pierwsze? dzieci czy psy? zadecyduj ~JD bo mondry taki jestes

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »