Informacje

05.12.2013 13:09 kontrowersyjna inwestycja

"Decyzja miasta nieprawidłowa". Można budować przy Podwalu

Potwierdziły się informacje tvnwarszawa.pl. Wojewoda mazowiecki uchylił decyzję prezydent Warszawy o wstrzymaniu budowy biurowca przy ulicy Podwale 1. - Uznaliśmy, że decyzja miasta nie jest prawidłowa i ją uchylamy. Całe orzecznictwo, które zbadaliśmy wskazuje, że wniosek miasta nie był dostatecznie uzasadniony – powiedział Jacek Kozłowski.

Jak dodał, uzasadnienie miejskich urzędników nie uprawdopodabniało, że z dużym prawdopodobieństwem wydane pozwolenie na budowę będzie uchylone. - Tylko wtedy było by zasadne nakazanie inwestorowi wstrzymanie prac – precyzował Kozłowski.

Jego zdaniem nie wystarczy stwierdzenie faktu w oparciu o publikacje prasowe, że jest jakaś relacja pomiędzy osobą od inwestora, a urzędnikiem reprezentującym organ wydający decyzję.

W ten sposób wojewoda nawiązał do wydarzeń z 15 listopada. Wtedy prezydent Warszawy wstrzymała budowę biurowca przy ulicy Podwale 1. Jako powód, podała konflikt interesów pomiędzy osobą, która wydawała pozwolenie, a jednym z architektów. Inwestor biurowca, spółka Senatorska Investment, od decyzji prezydent odwołała się do Wojewody Mazowieckiego.

"Inwestor ponosi ryzyko"

Ratusz na razie nie zamierza podejmować żadnych działań w sprawie budowy przy Podwalu. - Dostosujemy się do postanowienia wojewody. Naszą decyzję opieraliśmy na podstawie opinii prawników – komentuje w rozmowie z tvnwarszawa.pl Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza i przypomina, że miasto wciąż przeprowadza kontrole dotyczące budowy zarówno architektoniczne jak i konserwatorskie. - Wkrótce te postępowania się zakończą. Czekamy na wystąpienia pokontrolne – precyzuje Milczarczyk.

Ponadto kilka organizacji pozarządowych zaskarżyło wydane pozwolenie na budowę do wojewody.

- Te organizacje przedstawiły szereg istotnych argumentów, które muszą być przez wojewodę rozpatrzone. Na razie jesteśmy na etapie przygotowawczym – podkreślał wojewoda.

Ostrzegł również inwestora, że ten mimo wszystko nie powinien rozpoczynać prac, dopóki nie zakończą się wszystkie postępowania. - Inwestor powinien mieć świadomość, że wznawiając prace ponosi ryzyko związane z ewentualnymi stratami, które będzie ponosił w momencie jeżeli te postępowania doprowadzą do uchylenia lub zmiany wydanego już pozwolenia – wyjaśnił Kozłowski.

 

Wątpliwości UNESCO

Na potrzeby nowego biurowca ma zostać wyburzona część budynku na ul. Podwale 1. Wywołało to kontrowersje, choć kamienica nie jest zabytkiem.

Problemem okazało się przede wszystkim sąsiedztwo Starego Miasta, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Choć inwestor twierdził, że projekt został skonsultowany ze specjalistami UNESCO, to polski komitet organizacji odciął się od tych doniesień.

- Projektu zabudowy działki nieopodal kolumny Zygmunta nie trzeba było konsultować z UNESCO, a sam budynek nie zepsuje panoramy stolicy - przekonywała Ewa Nekanda-Trepka, pełnomocnik prezydent Warszawy ds. zarządzania światowym dziedzictwem UNESCO.

Dymisje za biurowiec

Potem prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz odwołała Nekandę-Trepkę z tego stanowiska.

Stanowisko straciła również naczelniczka wydziału architektury w Śródmieściu, która wydała zgodę na budowę.

Burmistrz Śródmieścia o budowie:

bf/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Lenartowicz Architekt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2013 12:54 ~Lenartowic…

  Ktoś wydał warunki zabudowy. Ktoś nie zamówił Miejscowego Planu. Ciekawe, że najwięksi krytycy pokazują palcami nie na tych co trzeba. Jakby był plan, to byłaby czystsza procedura. A skoro miasto samo nie wie jakie ma być, to jest takie, jak chcą developerzy. więcej tu: http://solidnyarchitekt.pl/biurowiec-przy-podwalu/

 • R2d2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2013 08:22 ~R2d2

  Czy ktos w ogole wie co było tej działce przed rozpoczęciem budowy? Toytoy plus parking ze stróżówka. Znam sie na biurowcach i wiem ze najtańsze sa aluminiowe szklane (ten taki nie jest). Proponuje aby przyjezdni zajęli sie krytykowaniem swoich miasteczek typu Łomża.

 • o take polskie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2013 12:22 ~o take polskie

  Gdyby nie ta "paskudna komuna"to mieli byśmy dziś zamiast starego miasta centrum handlowo-finansowo-biznesowe.

 • Diamond

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2013 12:14 ~Diamond

  Leprzy parking co tam byl,on pasuje do zabytków starego miasta.(jakie ono tam stare :) )

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2013 09:32 ~Nick

  ulotka23~ulotka23

  skąd te nerwowe czerwone plamy na twarzy...? czy to glos sumienia/

  ...skąd twoje chamstwo? po rodzicach?

 • nemo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2013 22:49 ~nemo


  Bemowiak~Bemowiak

  A potem prace będą za nadto zaawansowane, aby je przerywać. Po co było restaurować starówkę wzorując się na przedwojennej zabudowie skoro teraz można ja bezkarnie burzyć, niszczyć? Wychodzi jak nic na to, że komuniści budowali, a kapitaliści widzą tylko kasę nie patrząc na koszty. szkoda, że ani wojewodzie, ani miastu na wizerunku Warszawy nie zależy.
  polo~polo

  Obejrzyj obrazy Canaletty, stare ryciny i zdjęcia to zobaczysz co tam było. Może z Bemowa za daleko do muzeum?  Gdzie Canaletto, a gdzie przedwonejja Warszawa? To 200 lat różnicy!

 • Yeti

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2013 12:11 ~Yeti

  fan ztm~fan ztm

  Popieram budowę. Miasto powinno się rozwijać, anie zwijać!


  Słusznie - wpuśćmy tam najlepiej od razu JW Construction z ich mieszkaniówką na 15 pięter

 • Yeti

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2013 12:10 ~Yeti

  fan ztm~fan ztm

  Popieram budowę. Miasto powinno się rozwijać, anie zwijać!


  Słusznie - wpuśćmy tam JW Construction

 • Andrzej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2013 11:54 ~Andrzej

  A mnie ciekawi skąd takie rozdmuchanie sprawy obecnie. To ewidentnie ktoś chce ugrać jakiś interes. O budowie wiadomo od dawna, pisała o niej prasa już ze dwa lata temu, były wizualizacje. Spotkało się to z małym zainteresowaniem, a wtedy był czas na ewentualne protesty. Teraz, gdy prace się zaczęły to jest zdecydowanie za późno – zablokowanie budowy prowadzonej legalnie kosztowałoby miasto grube miliony (i to raczej nie kilka, tylko kilkanaście lub i więcej) wydane na odszkodowania. Zastanawiające jest tu też, że liczne głosy architektów stwierdzają, że jednak projekt jest bardzo w porządku… Sprawa UNESCO jest rozdmuchiwana, chyba tylko aby podniecić gawiedź, gdyż jakikolwiek wykreślenie nam nie grozi – wystarczy pojeździć po świecie aby zobaczyć co wyprawiane jest na terenach uznanych za dziedzictwo ludzkości, i że to z jakakolwiek większą reakcją się nie spotyka (max to wpisane, że obiekt jest zagrożony, jak zrobiono ostatnio w Syrii, gdzie część zabytków po prostu zniszczono, np. stare miasto w Aleppo). UNESCO wykreśliło Drezno, co powszechnie uznane zostało za błąd i kompromitacje tej organizacji (powód, w porównaniu z tym co się dzieje w innych krajach był kompletnie wydumany), i z tego powodu do tej pory maja kaca – drugi raz tak idiotycznie nie postąpią. Zatem mamy budowę, która jednym się podoba, innym nie (jak niemal każda budowa w Polsce), nie stanowiącą jakiegoś dużego zgorzenia dla czegokolwiek. Ktos ewidentnie ma interes w tym by jednak nie powstała.

 • ulotka23

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2013 09:20 ~ulotka23

  skąd te nerwowe czerwone plamy na twarzy...? czy to glos sumienia/

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »