Informacje

18.11.2017 13:14 trwają prace

Dawny szpital dziecięcy zamienią
w Muzeum Getta Warszawskiego

SERWISY:

Ministerstwo kultury wspólnie z Żydowskim Instytutem Historycznym powoła Muzeum Getta Warszawskiego - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas konferencji podsumowującej dwa ostatnie lata działalności Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński poinformował w piątek o najnowszej inicjatywnie resortu kultury, czyli Muzeum Getta Warszawskiegp.

Prace trwają od dwóch miesięcy. Instytucja powstanie - jak mówił - "na terenie dawnego szpitala dziecięcego, czynnego także w czasie getta przez pierwsze lata wojny". - Chcemy je powołać z Żydowskim Instytutem Historycznym - powiedział wicepremier.

Gliński przypomniał, że 23 czerwca została podpisana umowa o współprowadzeniu Muzeum Polaków Ratujących podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. - To muzeum jest rozwijane i mamy plany (...), także plany budowy filii Muzeum w Markowej w Nowym Jorku, niedaleko Piątej Alei - powiedział wicepremier.

Kilka inicjatyw

- Następna inwestycja, o której warto powiedzieć to Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej. Umowę o współprowadzeniu muzeum podpisano w grudniu 2016 roku - przypomniał szef resortu kultury.

Minister kultury podkreślił, że 21 lipca 2017 r. podpisano także list intencyjny w sprawie wydzielenia muzeum, będące "miejscem pamięci po niemieckim obozie zagłady i obozie pracy w Treblince z Muzeum Regionalnego w Siedlcach", aby "podnieść rangę tego muzeum". - To jest muzeum warszawskich Żydów, muzeum śmierci i martyrologii co najmniej 300 tysięcy mieszkańców Warszawy. Państwo polskie powinno współprowadzić tego rodzaju miejsce pamięci - zaznaczył wicepremier.

Minister zauważył, że list intencyjny podpisano także w sprawie współprowadzenia Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach w grudniu 2016 r. Podobny list podpisano w sprawie utworzenia Muzeum Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. - Chodzi przede wszystkim o upamiętnienie tysiąca ofiar z tego środowiska lokalnego wokół Auschwitz, ale także chodzi o upamiętnienie sytuacji, ludzi, którzy pomagali więźniom - zaznaczył wicepremier.

Jak dodał, trwają także prace dotyczące Muzeum Ziemi Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej w Lublinie, czyli tzw. Muzeum Kresów. Ministerstwo do końca roku chce wykupić Pałac Lubomirskich od UMCS-u, by tam utworzyć tę instytucję. Z kolei w Białymstoku, przy współpracy miasta, przygotowywane jest Muzeum Pamięci Sybiru.

PAP/kz/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • alcybiades

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2017 15:41 ~alcybiades

  Greg~Greg

  Widać, kto rządzi w Warszawie...


  I znowu jak kulą w płot - to inicjatywa rządowa. Tego-rządowa.

 • loku

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.11.2017 16:20 ~loku

  przecież juz jest w Warszawie, chyba największe na świecie, muzeum Żydów w Warszawie, po co kolejne? Zapytajcie warszawiaków na 100% będą fajne pomysły jak to wykorzystać, niechby to był skansen miejski z XIX wieku, cokolwiek

 • OBSERWATOR

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.11.2017 16:03 ~OBSERWATOR

  Przecież Żydzi już mają muzeum w Warszawie.Czy nie lepszym pomysłem byłoby przywrócić do życia szpital dziecięcy? Sądzę, że nasi starsi bracia w wierze byliby za takim projektem.

 • obserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.11.2017 14:30 ~obserwator

  Piękny Roman~Piękny Roman

  Z Muzeum Techniki sytuacja dalej niejasna i nie wiadomo co będzie, bo póki co to skończyło się w zasadzie tylko na obietnicach.
  Ale kolejne muzeum o "narodzie wybranym"?
  Proszę bardzo, już budujemy.

  Madrego warto posłuchać ;) Niestety, życie...

 • ZosiaSamosia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.11.2017 13:23 ~ZosiaSamosia

  Ja jak najbardziej jestem za powstaniem Muzeum Getta Warszawskiego, zwłaszcza że byłam w POLIN i czułam duży niedosyt jeżeli chodzi o temat getta i powstania w getcie. Oczywiście, nie każdy musi się interesować tym zagadnieniem historycznym, ale może w ten sposób więcej osób zrozumie jak ogromną role w historii odegrało Getto Warszawskie... Zwłaszcza, że czytając wasze komentarze widać kompletny brak zrozumienia i wrażliwości dla nowych inicjatyw kulturalnych poruszającce tak ważne problemy historyczne.

 • Piękny Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.11.2017 12:49 ~Piękny Roman

  Z Muzeum Techniki sytuacja dalej niejasna i nie wiadomo co będzie, bo póki co to skończyło się w zasadzie tylko na obietnicach.
  Ale kolejne muzeum o "narodzie wybranym"?
  Proszę bardzo, już budujemy.

 • warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.11.2017 11:41 ~warszawianka

  jest już przepiekne i przebogate w historie zycia Zydow w Polsce także pokazujące realne zycie w Getciei w czasie polski międzywojennej i wojennejpo co jeszcze jedne muzum na ten sam temat?! nie rozumiem czy nie lepiej byloby przeznaczyć te pieniądze na renowacje zabytkow?kwarszawianka
  ?

 • Greg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.11.2017 10:46 ~Greg

  Widać, kto rządzi w Warszawie...

 • sash

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.11.2017 10:25 ~sash

  Warszawa to cmentarzyska i mauzolea, zamiast radości to ciągłe umartwianie

 • Darek K

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.11.2017 08:58 ~Darek K

  PROTESTUJĘ! Dość tego!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Czasami samochody się psują i odmawiają posłuszeństwa - wiadomo. Najczęściej zepsute auta się naprawia i znowu można nimi jeździć. Niekiedy zdarza się,... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »