Informacje

24.03.2019 13:23 W halach nie zachowało się pierwotne wyposażenie

Dawne hale fabryki "Perun"
w rejestrze zabytków

SERWISY:

Cztery hale z wartościowymi detalami architektonicznymi dawnej Warszawskiej Fabryki Sprzętu Spawalniczego "Perun" znalazły się w rejestrze zabytków. Budynki fabryki mają ponad sto lat.

Fabryka "Perun" została założona w 1910 roku przez francuskie Towarzystwo Akcyjne "L’Air Liquide", które otworzyło przy ulicy Leszno 138 fabrykę tlenu technicznego. Wpisem do rejestru zabytków objęte zostały cztery hale pofabryczne przy ulicy Grochowskiej 301/305. "Stanowią one powiązaną ze sobą, spójną pod względem architektonicznym i funkcjonalnym grupę budynków"- podaje w komunikacie Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Budynki z pierwszej połowy XX wieku

Hale wzniesione około 1913 roku to: dawny magazyn z acetylenownią i budynek wytwórni gazów technicznych, dawny warsztat spawalniczy oraz budynek blacharni i warsztatów spawalniczych z 1938 roku. Czwarta hala, choć wzniesiona później, nawiązuje do budynków wcześniejszych.

W halach nie zachowało się pierwotne wyposażenie. Oryginalne urządzenia fabryczne były dwukrotnie konfiskowane w czasie I i II Wojny Światowej. Maszyny wykorzystywane w okresie powojennym zostały zdemontowane ze względu na zakończenie produkcji przemysłowej.

Prawie 100 lat działalności

"W czasie II wojny światowej zakłady kontynuowały swoją działalność w ograniczonym zakresie, pozostając pod nadzorem władz niemieckich. Zabudowania fabryczne nie zostały zniszczone przez wycofujące się oddziały niemieckie, co umożliwiło uruchomienie produkcji w tym samym roku. Po upaństwowieniu zakładów otrzymały one nazwę Warszawska Fabryka Gazów Technicznych i Sprzętu Spawalniczego, a od 1956 roku Warszawska Fabryka Sprzętu Spawalniczego "Perun" - czytamy w komunikacie konserwatora.

Na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych wyburzono część pierwotnych zabudowań, ale też wzniesiono nowe budynki fabryczne. W latach 1999-2003 firma została przejęta przez prywatnego właściciela, a zakłady przy ulicy Grochowskiej 301/305 zaprzestały swojej działalności. Obecnie pomieszczenia pozakładowe wynajmowane są najemcom prywatnym.

"Obiekt posiada wartości artystyczne, historyczne i naukowe, uzasadniającego objęcie go wpisem do rejestru zabytków nieruchomych. Wysokie walory budynków widoczne są w takich cechach i elementach, jak: zastosowanie cegły licowej do opracowania ścian zewnętrznych, wprowadzenie dekoracji w postaci cokołów, fryzów, gzymsów, pilastrów, obramień okiennych i drzwiowych, wprowadzenie dużych dwuskrzydłowych drzwi oraz dużych otworów okiennych umożliwiających doświetlenie hal fabrycznych" - podaje Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Dodatkową wartością hal jest zachowany układ funkcjonalno-przestrzenny.

Rozwiązania opracowywane przez warszawską fabrykę pozwoliły w 1924 roku na stworzenie pierwszej w Polsce fabryki elektrod.

Konserwator przypomina, że do osiągnięć spółki należy: stworzenie technologii do prasowania metali kolorowych na skalę przemysłową, produkcja aparatów tlenowych oraz urządzeń wykorzystujących tlen, stosowanych w medycynie, pożarnictwie i przemyśle spożywczym.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy o konferencji przedstawicieli Miasto Jest Nasze, domagających się wpisania do rejestru zabytków kamienicy Rothberga.

ap

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ludwik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2019 09:23 ~ludwik


  Wata szklana~Wata szklana

  A co to jest, Wenecja północy ??? Na każdym rogu wyimaginowane zabytki.
  Wars~Wars

  Weź już nie ośmieszaj się, zapoznaj się najpierw z historią tego miasta ty wyimaginowany warszawiaku. Najprościej zniszczyć i stawiać szklane kloce, tak robią na całym świecie i te miasta wyglądają tak samo. Pomimo PRLu mamy jeszcze co pokazywać turystą i to czyni to miasto wyjątkowym. Niszczenie historii tego miasta to zwykła głupota.


  Dokładnie, ale co się dziwić, jak większość mieszkańców tego miasta to ludność napływowa, to oni myślą, że tutaj już jest tak od zawsze i mają gdzieś dziedzictwo tego miasta.

 • Wars

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2019 08:30 ~Wars

  Wata szklana~Wata szklana

  A co to jest, Wenecja północy ??? Na każdym rogu wyimaginowane zabytki.

  Weź już nie ośmieszaj się, zapoznaj się najpierw z historią tego miasta ty wyimaginowany warszawiaku. Najprościej zniszczyć i stawiać szklane kloce, tak robią na całym świecie i te miasta wyglądają tak samo. Pomimo PRLu mamy jeszcze co pokazywać turystą i to czyni to miasto wyjątkowym. Niszczenie historii tego miasta to zwykła głupota.

 • rabiejudobrodzieju

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2019 08:16 ~rabiejudobrodzieju

  Przerobić na hotel na LGBT co by mieli gdzie się kochać <3

 • Wata szklana

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2019 08:06 ~Wata szklana

  A co to jest, Wenecja północy ??? Na każdym rogu wyimaginowane zabytki.

 • iza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2019 07:58 ~iza

  chociaż tyle może uda się uratować

 • jak w Mdzl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2019 07:50 ~jak w Mdzl

  Zrobią to co w Międzylesiu. W zabytkowych halach po ZWAR jest market i galeria handlowa.

 • POLO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2019 05:34 ~POLO

  FABRYKI I ZAKLADY PRACY TO POLSKA MIALA ALE AWS CZYLI BEZMOZGA TEPOTA SOLIDARNOSCIOWA NA POLECENIE ZACHODU WSZYSTKO ROZWALILA !!!

 • Majk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2019 17:28 ~Majk

  A Ursus, dużo bardziej interesujący pod względem historycznym i architektonicznym poszedł po kilof. Brawo, konserwa, wielki sukces.

 • praga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2019 13:44 ~praga

  A hale na Wojnickiej 2 na Szmulkach w tym roku idą pod buldożer! XIX wieczne budynki.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »