Informacje

03.04.2017 13:24 Organizują Obywatele RP

"Data wysoce niefortunna". Donald Tusk o wiecu poparcia

SERWISY:

Stowarzyszenie Obywatele RP planuje zorganizować wiec poparcia dla Donalda Tuska. Manifestacja ma się odbyć w rocznicę katastrofy smoleńskiej, kilkaset metrów od Pałacu Prezydenckiego. W poniedziałek ten pomysł skomentował sam Tusk.

10 kwietnia przypada kolejna, siódma już rocznica katastrofy smoleńskiej. Tegoroczne jej obchody będą miały charakter państwowy. Ich głównym organizatorem jest Ministerstwo Kultury. Główne uroczystości zaplanowano przed Pałacem Prezydenckim.

Z tej okazji specjalną strefą ochronną objęty ma zostać odcinek Krakowskiego Przedmieścia – od ul. Karowej do wysokości pomnika Adama Mickiewicza.

Na 10 kwietnia zaplanowano kilkanaście zgromadzeń publicznych, ale ratusz nie zgodził się na ich organizację. Zgodnie z nową ustawą o zgromadzeniach, jeśli na danym terenie odbywają się uroczystości państwowe, to inne manifestacje mogą być odsuwane. Urząd miasta – jak informowaliśmy na tvnwarszawa.pl – wydał łącznie 16 zakazów zgromadzeń.

Tragiczna rocznica dla Tuska

Zgodę otrzymali za to Obywatele RP. Stowarzyszenie chce zorganizować wiec na skwerze Hoovera, które nie jest już objęte strefą bezpieczeństwa. Demonstracja ma być wiecem poparcia dla szefa Rady Europejskiej i byłego premiera RP Donalda Tuska.

- To była tragiczna rocznica dla Donalda Tuska również – powiedział Paweł Kasprzak, szef stowarzyszenia.

- Tusk podczas smoleńskich obchodów jest nazywany mordercą i odsądzany od czci i wiary. Jego ludzka godność, nie wspominając już o politycznym dorobku, który można cenić albo nie, jest tutaj systematycznie łamana – dodał.

Do planów Obywateli RP odniósł się w poniedziałek sam Donald Tusk. „Wierzę w dobre intencje organizatorów wiecu poparcia dla mnie, ale uważam, że data 10.04 jest wysoce niefortunna” – napisał na Twitterze szef Rady Europejskiej.

 

Oficjalne obchody

Uroczystości 10 kwietnia na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie rozpoczną się od mszy św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w kościele seminaryjnym - wynika z programu zamieszczonego w piątek na stronie internetowej PiS. Następnie odbędzie się apel pamięci przed Pałacem Prezydenckim.

O godz. 16.30 przed Pałacem Prezydenckim zaplanowano wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy. Wieczorem, o godz. 19.00, w bazylice archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela zostanie odprawiona msza św., po której pod Pałac Prezydencki przejdzie Marsz Pamięci. O godz. 21.00 przed Pałacem Prezydenckim, po apelu pamięci, wystąpi prezes PiS Jarosław Kaczyński.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęli wszyscy pasażerowie - 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

 

kw/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »