Informacje

18.11.2014 06:20 dane podane przez komisję po godz. 22

Dane z ponad 92 proc. protokołów. Gronkiewicz-Waltz wygrywa

SERWISY:

W poniedziałek późnym wieczorem Państwowa Komisja Wyborcza podała dane z 92,78 proc. zatwierdzonych protokołów. Wynika z nich, że w drugiej turze Hanna Gronkiewicz-Waltz zmierzy się z Jackiem Sasinem. Nadal nie wiadomo, kto wygrał wybory do rady miasta i rad dzielnic.

Jak podała po 22.00 PKW, Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO) zdobyła 47,16 proc. głosów, a Jacek Sasin (PiS) 27,75 proc. głosów. Trzecie miejsce ma Piotr Guział (Warszawska Wspólnota Samorządowa) z wynikiem 8,57 proc.

We wtorek po godz. 10 członkowie PKW poinformowali, że pełne wyniki wyborów samorządowych będą znane wieczorem "w godzinach wieczornych".

Skąd problemy w Warszawie?

Pierwsze dane z Warszawy PKW podała po godz. 6.00. Wtedy poinformowała, że przedstawione dane są z niecałego procenta protokołów. Wówczas Hanna Gronkiewicz-Waltz zdobyła 52,67 procent głosów, Jacek Sasin 24,71 proc., a Piotr Guział 5,81 proc.

Reporter TVN24 podczas porannej konferencji prasowej zapytał, dlaczego kilka godzin po głosowaniu, podliczono w Warszawie tylko niecały jeden procent głosów?

- Liczba mieszkańców, wyborców, którzy są przydzieleni do danych obwodów, jest różna. W Warszawie obwody mają po kilka tysięcy wyborców. Łatwiej sporządzić dokumentacje w tych małych obwodach. W tych dużych sporządzenie dokumentacji trwa - odpowiedział Stefan Jaworski, przewodniczący PKW.

Szczątkowe informacje wynikają z problemów PKW z liczeniem głosów. Kłopoty z systemem informatycznym zaczęły się w niedzielę ok. godz. 22.00.

"System w pełni sprawny"

We wtorek nad ranem PKW poinformowała, że system jest już w pełni sprawny. - Zawiadamiamy, że system informatyczny Państwowej Komisji Wyborczej uzyskał pełną sprawność – podało PKW, powołując się informacje od wiceprezesa firmy Nabino, która przygotowała informatyczny system wyborczy, potwierdzone przez urzędnika odpowiedzialnego za obsługę informatyczną wyborów w Krajowym Biurze Wyborczym.

W poniedziałek wieczorem komisje terytorialne mogły już korzystać w pełni z systemu elektronicznego przy ustalaniu wyników wyborów tam, gdzie głosowanie jest większościowe, czyli przy wyborach wójtów, burmistrzów, prezydentów i radnych gminnych. System nie dział zaś w pełni dla głosowań proporcjonalnych, czyli przy ustalaniu wyników w wyborach do sejmików, rad powiatów, rad miast na prawach powiatów i dzielnic Warszawy.

Dwie główne komisje wyborcze w Warszawie - miejska i wojewódzka - do których mają trafić wszystkie protokoły z obwodowych komisji, w poniedziałek po godz. 18 przerwały pracę. Wznowili ją te wtorek rano.

Będzie druga tura?

Jak wynika z sondażu IPSOS dla TVN24:

Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO) zdobyła 48,8 proc. głosów, a Jacek Sasin (PiS) 26 proc. To oznacza, że oboje zmierzą się w II turze tegorocznych wyborów na prezydenta stolicy.

Na trzecim miejscu uplasował się Piotr Guział (Warszawska Wspólnota Samorządowa) z 8,2 proc. głosów.

Czwarte miejsce przypadło Sebastianowi Wierzbickiemu (SLD Lewica Razem) – zdobył 4,4 proc.

Piąty jest Przemysław Wipler (Nowa Prawica - Janusza Korwin-Mikke) z 4,1 proc.

Kolejne miejsce przypadło Joannie Erbel (Partia Zieloni) z 2,8 proc.

Siódme miejsce zajął Andrzej Rozenek (KWW Andrzeja Rozenka) z 2,1 proc.

Na następnych miejscach są: Mariusz Dzierżawski (Warszawa Dla Rodziny) - 1,5 proc., Agata Nosal-Ikonowicz (KWW Sprawiedliwości Społecznej - P. Ikonowicz) - 1,2 proc., Andrzej Gorayski (Demokracja Bezpośrednia) - 0,6 proc. i Zbigniew Wrzesiński (Wspólnota Patriotyzm Solidarność) - 0,3 proc.

Frekwencja w Warszawie wyniosła 46,8 proc.

WIĘCEJ O WYBORACH SAMORZĄDOWYCH NA TVN24.PL.

Zdjęcie główne: PAP

su/ran/bf/mz//b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • POLSKA MATKA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2014 21:11 ~POLSKA MATKA

  Nie bede na nia glosowac po popiera gender a jak wygra i wprowadzi do szkol to bede walczy jak LEW.Pedalska Tecze caly czas utrzymuje w tym miescie.Ludzie glosujcie na SaSINa.

 • Krystyna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.11.2014 03:17 ~Krystyna

  W latach 30-tych XX wieku na Bielanach,Bemowie i Zolibozu byla wies i lataly pewnie trzy samoloty na krzyz.teraz mamy tu centrum miasta i nie chodzi o likwidacje lotniska,tylko szkolek latania tam dzialajacych,to one generuja wiekszosc halasu.Prowadzone sa przez bylych UBeko,ktorym bufetowa nie umie,albo nie chce sie przeciwstawic.Mam nadzieje,ze Pan Sasin to zrobi i lotnisko znowu bedzie przeznaczone tylko dla sluzb publicznychc:Pogotowie,Policja itp.Na Bielanach mieszkam od 50lat,czyli od urodzenia a mieszkanie mam z przydzialu.Za komuny nikt o zdanie nie pytal i jak widac teraz tez tak jest.

 • Krystyna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.11.2014 01:40 ~Krystyna

  mkm~mkm

  NAJGORSZE JEST TO, ŻE WIELU NIE GŁOSUJA ZA, TYLKO PRZECIW KOMUŚ. W WARSZAWIE TAK NA PRAWDĘ NIE BYŁO NA KOGO GŁOSOWAĆ. HGW ODPADA, KILKU INNYCH BOLKÓW TEŻ I TAK NAPRAWDĘ ZOSTAE PUSTA KARTKA. CI CO NAPRAWDĘ COŚ BY CHCIELI NIE MAJA POPARCIA POLITYCZNEGO I ZA DALEKO NIE ZAJDĄ

  Lotnisko Babice funkcjonuje w tym miejscu od lat 30-tych XX wieku..
  Jakoś od urodzenia mieszkam na Bielanach, od roku 76 niedaleko tegoż lotniska i jakoś mi te twoje awionetki nie przeszkadzają. Trzeba było kupić mieszkanie w innym miejscu a nie niedaleko lotniska
  Sasin Ci go tez nie zlikwiduje
  [/cytat_2038910]W latach 30-tych XX wieku na Bielanach,Bemowie i Zolibozu byla wies i lataly pewnie trzy samoloty na krzyz.teraz mamy tu centrum miasta i nie chodzi o likwidacje lotniska,tylko szkolek latania tam dzialajacych,to one generuja wiekszosc halasu.Prowadzone sa przez bylych UBeko,ktorym bufetowa nie umie,albo nie chce sie przeciwstawic.Mam nadzieje,ze Pan Sasin to zrobi i lotnisko znowu bedzie przeznaczone tylko dla sluzb publicznychc:Pogotowie,Policja itp.Na Bielanach mieszkam od 50lat,czyli od urodzenia a mieszkanie mam z przydzialu.Za komuny nikt o zdanie nie pytal i jak widac teraz tez tak jest.

 • ppo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2014 17:04 ~ppo

  Juz jest zwycięzcą. Szkoda papieru na II turę.

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2014 13:24 ~Warszawiak

  Wars~Wars

  Nie wystarczy coś robić, jeszcze trzeba to robić z sensem. Budujemy najdrożej na świecie metro i najwolniej, to jeden z wielu przykładów jakie mógłbym wymieć przeciwko "coś robieniu" tej pani. Miasto zadłużone po uszy, co chwile podwyżki czego tylko się da, a ona dokłada większość pieniędzy do żydowskiego muzeum, bo żydzi to taki ubogi naród. Teraz zamierza za kolejne 300 mln budować nikomu nie potrzebne Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Przekręty przy przetargach, bandyckie odzyskiwanie gruntów/nieruchomości to kolejne przykłady rządów tej pani. Niektórych oślepiły światełka fontann, ale na szczęście nie wszystkich.


  Przekręty były i będą zawsze. Polityka - na każdym szczeblu - nie ma wiele wspólnego z uczciwością. Ale… może gdyby zabronić tym wszystkim przeciwnikom HGW - którzy uważają, że to, co do tej pory robiła nie ma sensu - korzystania z infrastruktury, która powstała przez ostatnie lata… to może w końcu zauważyliby, że zmiany są bardzo duże - na plus! Może i wszystko było robione drogo i można było zrobić to tanie – ja wole jednak drogo niż w ogóle. No, ale może faktycznie niektórzy potrzebują znowu u władzy człowieka pokroju L. Kaczyńskiego - który w ogóle nie znał się na zarządzaniu miastem. Może niektórzy potrzebują u władzy człowieka z brakiem umiejętności sięgania po Unijne środki… i znowu będzie trzeba czekać 25 lat na wykonanie do końca całej 2 nitki metra. Wtedy będzie na pewno tanio… bo nie będzie w ogóle

 • xgn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2014 13:01 ~xgn

  Najzabawniejsze w Sasinie jest to, że obiecuje, iż będzie robił coś co nie leży w kompetencjach prezydenta miasta i samorządu terytorialnego. Do tego darmowa komunikacja miejska, dobre sobie. Na szczęście wszyscy wiedzą, że Sasin polegnie z kretesem.

 • Pielgrzym

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2014 12:56 ~Pielgrzym

  Jeśli zagłosujecie na śosina w warszawce pobudują znowu jakąś świątymie Nieopaczności albo pare pomników nieodrzałowanego 10-XI.

 • Yolla_WK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2014 12:41 ~Yolla_WK

  Tylko Pani Prezydent Walc. Żadnych pisiorów. Jestem całym sercem za panią Hania, to MOJA pani prezydent. Pomimo, ze jestem warszawianką od dwóch lat (mam własny apartament na Ursusie), to ciesze sie, ze moje miasto tak dynamicznie rozwija sie pod rządami Pani Prezydent. Tak trzymać :)

 • Damian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2014 12:35 ~Damian  warszawa~warszawa

  Żaden prezydent Warszawy tyle nie zrobił co ona bo tyle kasy z uni nie mia, łmoże logicznie zaczniecie myśleć!
  Warszawiak~Warszawiak


  Zgadza się - nikt wcześniej nie miał tyle kasy... bo nie umiał skutecznie o nią zabiegać. Poprzednicy tylko ciągle zapewniali, że starają się, że dokumenty złożyli... i nic z tego nie było. HGW nie trzeba lubić, nie trzeba zgadzać się ze wszystkimi jej decyzjami, ale fakt jest taki, że za jej rządów zdecydowanie więcej i lepiej dzieje się w Warszawie. Oczywiście zawsze można było zrobić jeszcze więcej i jeszcze lepiej, ale i tak jestem zadowolony z kierunku jaki obrała obecna pani prezydent. Pozdrawiam.
  Wars~Wars


  Nie wystarczy coś robić, jeszcze trzeba to robić z sensem. Budujemy najdrożej na świecie metro i najwolniej, to jeden z wielu przykładów jakie mógłbym wymieć przeciwko "coś robieniu" tej pani. Miasto zadłużone po uszy, co chwile podwyżki czego tylko się da, a ona dokłada większość pieniędzy do żydowskiego muzeum, bo żydzi to taki ubogi naród. Teraz zamierza za kolejne 300 mln budować nikomu nie potrzebne Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Przekręty przy przetargach, bandyckie odzyskiwanie gruntów/nieruchomości to kolejne przykłady rządów tej pani. Niektórych oślepiły światełka fontann, ale na szczęście nie wszystkich.


  No właśnie @Wars. Trzeba cokolwiek robić, poprzedni Prezydent Warszawy Ś.P. Lech Kaczyński nic nie robił, więc także nie ma mu się dużo do zarzucenia.

 • marek 1951

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2014 12:32 ~marek 1951

  Władza i pieniądze zmieniają ludzi. Długoletnia i absolutna władza i duże pieniadze deprawują i demoralizują ludzi władzy. Ta władza dodatkowo ukrywająca swoje poichodzenie i wiarę pod polsko brzmiącym nazwiskiem jest zdemoralizowana i zdeprawowana.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »