Informacje

31.03.2015 12:52 CBŚP likwiduje magazyn kooperanta "Wariata"

Dałoby się z tego zrobić ponad 12 ton amfetaminy

SERWISY:


CBŚP namierzyło i zlikwidowało podwarszawski magazyn z substancjami służącymi do wytwarzania amfetaminy. Jak szacują śledczy, towar warty blisko 20 mln zł "pozostawał do dyspozycji" Aleksandra E., który "prowadził interesy" z grupą "Wariata". Mężczyzna od ponad roku przebywa w areszcie.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji działali na zlecenie Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku.

Już od roku szukano miejsca, gdzie Aleksander E., jeden z - jak określają to śledczy - kooperantów "Wariata", składował nielegalne substancje. Mężczyzna od ponad roku przebywa w areszcie tymczasowym.

Śledczy znaleźli magazyn dzięki pomocy Urzędu Kontroli Skarbowej w Suwałkach.

- To właśnie oni prowadząc kontrole w różnych firmach ustalili, że w jednym z magazynów niedaleko stolicy mogą znajdować się pojemniki z podejrzaną substancją. Zanim trafiły one pod Warszawę, podróżowały pomiędzy różnymi magazynami na terenie Polski – powiedział Mariusz Marciniak, rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku.

Towar warty 20 mln zł

Podczas przeszukania warszawskiego magazynu funkcjonariusze zabezpieczyli niemalże 7 ton (6907 litrów) BMK (benzylometyloketonu).

Służy on do wytwarzania substancji psychotropowej – siarczanu amfetaminy. Płyn znajdował się w 346 kanistrach, każdy o pojemności 20 litrów. Czarnorynkowa wartość zabezpieczonego BMK wynosi około 20 milionów złotych.

- Z opisów na etykietach wynikało, że towar ten został sprowadzony zza granicy, i że są to legalne substancje, powszechnie używane w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym, podstawowe składniki wielu żeli i płynów służących do kosmetycznego i dermatologicznego oczyszczania skóry – tłumaczy Marciniak.

BMK to oleista, żółtawa ciecz. Jest najważniejszym, podstawowym, składnikiem niezbędnym do wytworzenia amfetaminy. – Z towaru, który zabezpieczono w zależności od umiejętności chemika, można uzyskać od 9,5 do 12,5 ton siarczanu amfetaminy – opowiada Marciniak.

Za popełnienie przestępstwa importu, eksportu, nabycia, posiadania, przechowania lub wprowadzania do obrotu takich substancji, grozi kara pozbawienia wolności do lat 5, grzywna oraz do 50 tys. zł nawiązki na cele zapobiegania i przeciwdziałania narkomanii.

Robili razem interesy

Jak podaje Prokuratura Apelacyjna w Gdańsku Aleksander E. jest podejrzany o popełnienie w okresie od kwietnia 2013 r., do marca 2014 r., przestępstw: obrotu znacznymi ilościami BMK, prania brudnych pieniędzy, fałszowania dokumentów i posługiwania się podrobionymi dokumentami.

- Aleksander E. współdziałał z grupą przestępczą Damiana W. Był kooperentem grupy "Wariata". Obecnie mężczyzna przebywa w areszcie właśnie w związku z tą sprawą – mówi Mariusz Marciniak, rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku.

Wariat handlował bronią i narkotykami

Grupa „Wariata” działała od stycznia 2013 do marca ub.r., kiedy to zatrzymano pierwszych jej członków, w tym Damiana W. Na ślad grupy natrafili - w efekcie pracy operacyjno-śledczej, funkcjonariusze gdańskiego CBŚP działający pod nadzorem prokuratorów z gdańskiej PA.

Zarzuca się im handel bronią i znacznymi ilościami narkotyków (w grę wchodziło ponad 7 kg marihuany, 9 kg amfetaminy i ponad 180 litrów BMK). Gang zajmował się też czerpaniem korzyści z prostytucji: przestępcy zamieszczali ogłoszenia w serwisach internetowych, organizowali i nadzorowali wyjazdy prostytutek do klientów oraz do nocnego klubu w Gdańsku a także udostępniali prostytutkom mieszkania wynajmowane w Trójmieście, Elblągu, Malborku, Tczewie i Pruszczu Gdańskim.

Do dziś w śledztwie zarzuty postawiono w sumie 36 osobom, z których 20 miało w opinii śledczych należeć do grupy przestępczej Damiana W., a pozostali luźno z nią współpracowali. Wszyscy podejrzani w tej sprawie to mieszkańcy Trójmiasta i okolic.

ZARZUTY DLA GRUPY WARIATA

CZYTAJ TEŻ NA TVN24/POMORZE

aa/i

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Axzja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2015 01:53 ~Axzja

  Już dajcie spokój tej amfetaminie. Towar dla wąskiej grupy koneserów starej daty. Weźcie się lepiej za dopalacze.

 • bla

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2015 00:08 ~bla

  około 3 tysi za litr bmk?

 • marcin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2015 15:40 ~marcin

  Breaking Bad w Polskim wydaniu

 • Mirek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2015 15:27 ~Mirek

  Podobno produkcja nielegalnych substancji psychoaktywnych odbywa się na tak wysokich marżach, że takie wpadki są bez znaczenia dla tego biznesu. W przypadku kokainy musiałoby wpadać 90% wyprodukowanego stymulantu, żeby przestało się opłacać. A wpada nie więcej niż kilkanaście %. Wiecie, że światowa wymiana pieniężna związana z nielegalnym środkami psychoaktywnymi dorównuje tej związanej z obrotem... ropą naftową.
  Te środki są integralną częścią ludzkości. Walka z tym to walka z wiatrakami. Są tacy co zawsze będą brać, chociażby była za to kara śmieci. Z resztą w niektórych krajach jest za to kara śmierci. Czas na rewizję nieskutecznej polityki narkotykowej. Okazała się zupełnie nieskuteczna. Generuje koszty, ofiary w ludziach, a mafiom napędza gigantyczne zyski, bo im coś bardziej zakazane tym na wyższej marży to robią.

 • Mkm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2015 14:27 ~Mkm

  Pod Warszawą , czyli gdzie ?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »