Informacje

26.07.2011 08:45 Największa prywatyzacja w historii miasta

Dalkia kupuje SPEC

SERWISY:

SPEC sprzedane. Ratusz zadecydował, że kupi je francuska firma Dalkia. Za 85 procent akcji ma zapłacić blisko 1,5 miliarda złotych. To największa prywatyzacja w historii miasta.

 

Dalkia to francuska firma, która inwestuje w Polsce i jest już m.in. właścicielem eletrociepłowni w Łodzi i w Poznaniu. Za 85 procent akcji SPEC będzie musiała zapłacić 1,44 milarda złotych. 15 procent akcji dostaną pracownicy spółki.

Ratusz zostawił sobie jedną akcję, żeby zachować stanowisko w radzie nadzorczej.

Podpisując umowę Dalkia zobowiązała się, że w ciągu 7 lat zainwestuje w rozwój przedsiębiorstwa minimum miliard złotych, nie sprzeda zakupionych akcji w ciagu 10 lat. Inwestor będzie też musiał płacić podatki w Polsce.

Jutro nowy właściciel ma rozpocząć negocjacje z przedstawicielami związków zawodowych, które były przeciwne prywatyzacji. Miasto oddelegowało na te rozmowy swojego obserwatora.

"Bo ciepło zdrożeje"

Sprzedaż SPEC to nawiększa prywatyzacja w historii warszawskiego samorządu. Protestują przeciw niej zarówno radni PiS, jak i SLD. Obydwie partie domagały się referendum w tej sprawie. Nie udało im się jednak skoordynować działań. Inicjatywa SLD upadła, bo radnym nie udało się zebrać w wymaganym terminie koniecznych w tym przypadku 130 tysięcy podpisów warszawiaków.

PiS zaczęło zbierać podpisy oddzielnie, bo równocześnie zapytało warszawiaków o podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej, opłat za wodę, odprowadzanie ścieków oraz za żłobki. Ta inicjatywa okazała się jednak spóźniona.

Opozycja obawia się przede wszystkim tego, że nowy właściciel znacznie podniesie ceny za ciepło. Ratusz uspokaja jednak, zwracając uwagę, że przedsiębiorca nie ma pełnej swobody w ich ustalaniu i jest ograniczony decyzjami administracji centralnej.

- To nie do końca prawda. Urząd Regulacji Energetyki rzeczywiście musi się zgodzić na podniesienie cen. Regulator wydaje jednak taką zgodę, o ile podwyżki są uzasadnione. A dobrym uzasadnieniem mogą być inwestycje w rozwój przedsiębiorstwa. Na przykład takie jakie właśnie zostały zapisane w umowie - tłumaczy Sebastian Wierzbicki z SLD, wiceprzewodniczący rady miasta.

"Prywatzyacja w tajemnicy"

Radni opozycji skarżyli się też, że mieszkańcy Warszawy nie są informowani o przebiegu prywatyzacji: - Proces prywatyzacyjny prowadzony jest przez władze Warszawy w wielkiej tajemnicy i mieszkańcy nie mają o tym żadnej wiedzy, przez co mamy żal do władz stołecznego ratusza. Niestety, władze stolicy nie stanęły z nami w szranki i nie włączyły się do publicznej dyskusji na temat prywatyzacji SPEC-u - mówił jeszcze w czerwcu Wierzbicki.

Zaproszenie na poranne podpisanie umowy przedstawiciele opozycji dostali dopiero w poniedziałek wieczorem. Jak mówią, nie zostali poinformowani oficjalnie, że zapowiedziane na godzinę 8.15 spotkanie z prezydent będzie dotyczyć sprzedaży przedsiębiorstwa.

Działalność przedsiębiorstwa

SPEC to wiodący dostawca ciepła w Polsce, zarządzający największym systemem ciepłowniczym w Unii Europejskiej i jednym z największych na świecie, o długości prawie 1700 km. Przedsiębiorstwo zaspokaja około 80% potrzeb cieplnych miasta, ogrzewając ponad 19 tys. obiektów. Specjalizuje się też w budowie i modernizacji sieci, przyłączy oraz węzłów cieplnych.

SPEC powstało w wyniku przekształcenia w 2003 r. przedsiębiorstwa komunalnego. Kapitał zakładowy spółki miejskiej wynosi ponad 721 mln zł. Głównym przedmiotem jej działalności jest wytwarzanie oraz przesyłanie ciepła. Przewodniczącym rady nadzorczej spółki jest wiceprezydent miasta Jarosław Kochaniak.

Na terenie Warszawy SPEC eksploatuje sieć cieplną, węzły ciepłownicze, przepompownie i należące do niego kotłownie gazowe. Spółka prowadzi również konserwację instalacji wewnętrznych w budynkach.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Szczwany LiS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.08.2011 03:31 ~Szczwany LiS

  żal wszystko sprzedają!Ideę na Orange,Erę-na T-Demobile:P,a teraz SPEC dla żabojadów!TRAGEDIA!!!

 • Spiner

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.08.2011 03:08 ~Spiner

  @miłośnik_motyk
  Niby wszystko pięknie, nie mamy o tym pojęcia. Z tym, że TPse kupili również Francuzi...

  Nie mówię tu o szybkości internetu czy oferowanych usługach.


  Ceny do najniższych nie należą - co w zamian dostajemy?

  +Standardy obsługi klienta na poziomie hodowli drobiu.
  +Mieszkając niecały kilometr od centrali TPsy (w Warszawie) zdarza się, że w ciągu dnia kilka razy zrywa mi połączenie. Zostałem poinformowany, że przyczyną jest ponad dwudziestoletnie okablowanie :)
  +Czyli brak modernizacji infrastruktury

  To, że TPsa po przejściu pod francuskie skrzydła zmienia się na gorsze widzi każdy, nawet bez ekonomicznego wykształcenia.

 • Wujek Acze

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2011 18:54 ~Wujek Acze

  Zgadzam się z miłośnikiem_motyk. Przeciętny warszawiak nie ma zielonego pojęcia o ani o dobrych ani o złych stronach prywatyzacji SPECa przecież. I niech nie udają, ze jest inaczej.

 • PO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.07.2011 19:37 ~PO

  "Sprzedam Polskę. Tanio."

 • sebastian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2011 16:03 ~sebastian

  Dobrze że sprzedali. W końcu będą na wolnym rynku i nie będą do nich dokładać z Naszych podatków.

 • miłośnik_motyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2011 11:30 ~miłośnik_motyk

  REFERENDUM ??? Moze jeszcze w referendum przegłosujemy czy zasady dynamiki Newtona są prawdziwe ? Jak można proponować nam przeciętnym zjadaczom chleba w znakomitej większości bez wykształcenia ekonomicznego lub technicznego chcieć proponować wypowiadanie się na takie tematy. Może jeszcze w referendum zaczniemy decydować jakie wagony metra kupić, albo jaka ma być klasa wytrzymałościowa asfaltu ? Tylko PiS i SLD mogły wpaść na tak głupi pomysł z tym że SLD prawdopodobnie zrobiło to w ramach kiełbasy wyborczej.

 • Helmut

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.07.2011 20:21 ~Helmut

  Zostaniemy nędzarzami Europy , Polska do rozbioru , może ludzią będzie się godniej żyć niż w tym SSlańdzie !!!

 • Wolak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.07.2011 20:14 ~Wolak

  Sprzedać całą Wa-wkę będzie Walcowa miała św.spokuj z problemami , ile tej Polski jest jeszcze w Polsce ?????

 • Edek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.07.2011 18:52 ~Edek

  Dobrze sprzedane. Tak trzymać.

 • zbych

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.07.2011 18:24 ~zbych

  i po co miastu te pieniądze, skoro i tak dzięki "janosikowemu" całą kasa pójdzie na wiochy na podlasiu, pod białym stokiem, czy innym lublinem...
  ruch bez sensu. wróżę platformie nędzne wyniki najbliższych wyborów.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »