Informacje

19.07.2012 16:51 prezentacja w arkadach kubickiego

Dach synagogi zwiastunem wystawy
Muzeum Historii Żydów Polskich

SERWISY:

Fragmenty zrekonstruowanego sklepienia drewnianej synagogi w Gwoźdźcu można oglądać w Arkadach Kubickiego. To zwiastun Wystawy Głównej Muzeum Historii Żydów Polskich - informuje PAP.

Wystawa przybliża cały proces odtworzenia dachu i dekoracyjnego sklepienia synagogi w Gwoźdźcu. Można obejrzeć makietę, zapoznać się z poszczególnymi etapami prowadzonych prac oraz z międzynarodową grupą zaangażowanych w nie twórców.

Zrekonstruowany dach będzie elementem stałej wystawy w Muzeum Historii Żydów Polskich. Wokół niego mają być galerie opowiadające o Żydach żyjących na ziemiach polskich w XVII i XVIII stuleciu. Dach będzie widoczny z kilku poziomów.

"Odwiedzający muzeum będą mogli obejrzeć zarówno zdobione sklepienie, jak i więźbę dachową i gont" - powiedział w czwartek dziennikarzom Robert Supeł, dyrektor wykonawczy ze Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Ręczne wykonanie

Prace nad rekonstrukcją dachu i polichromii są przedsięwzięciem o charakterze historyczno-edukacyjnym. Rozpoczęto je w ubiegłym roku. Uczestniczy w nich międzynarodowy zespół studentów, historyków, architektów i artystów zajmujących się klasycznym rękodziełem drewniany pod kierunkiem Ricka i Laury Brown z Handshouse Studio z Massachusetts.

Wszystkie prace wykonywane są ręcznie, tradycyjnymi metodami i technikami stosowanymi w XVII wieku. W ten sposób zbudowano więźbę dachową - począwszy od okorowywania bali drewnianych siekierami po łączenie elementów za pomocą drewnianych kołków. Także polichromia wykonywana jest w sposób tradycyjny, przy użyciu farb wykonanych na bazie wody, kleju króliczego oraz naturalnych pigmentów.

Warsztaty, na których rekonstruowane są polichromie, odbywają się Szczebrzeszynie w woj. lubelskim; pod koniec lipca przeniesione zostaną do Wrocławia.

Drewnianą synagogę w Gwoźdźcu koło Lwowa zbudowano w 1640 r. Jej wysokość wynosiła ok. 15 metrów, w tym 9 metrów liczył dach. Podstawa dachu jest kwadratem o bokach 10 na 10 metrów.

Wystrój malarski synagogi uważany był za jeden z najpiękniejszych - malowidła pokrywały całą powierzchnię ścian po sklepienie włącznie. Można było na niej zobaczyć motywy religijne, wyobrażenia zwierząt, roślin, znaków zodiaku, Jerozolimy, Lewiatana i inne symbole mesjańskie.

Autorami polichromii byli żydowscy malarze znani z nazwisk, m.in. przez Mordechaj Lissitzki z Jaryczowa. Później - w 1729 r. malowidła zostały odrestaurowane przez Itzchaka ben Yehudę z Jaryczowa.

Synagoga został spalona podczas pierwszej wojny światowej. W okresie międzywojennym rozpoczęto jej odbudowę. Po raz kolejny została zniszczona w czasie drugiej wojny światowej. Rekonstrukcję jej dachu przeprowadzono w oparciu o zachowaną bogatą dokumentację fotograficzną i rysunkową obiektu, w tym prace naukowe Kazimierza i Marii Piechotków oraz Thomasa Hubki.

Otwarcie muzeum w 2013 roku

Otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich zaplanowano na październik 2013 r. Wystawa główna muzeum będzie składała się z ośmiu galerii, które na powierzchni ponad 4 tys. mkw. zobrazują tysiącletnią historię społeczności żydowskiej osiadłej na ziemiach polskich.

Muzeum Historii Żydów Polskich jest instytucją kultury utworzoną na podstawie umowy zawartej w 2005 r. przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, prezydenta m.st. Warszawy i Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Wystawa "Gwoździec Re!konstrukcja. Zwiastun Wystawy Głównej Muzeum Historii Żydów Polskich" prezentowana będzie do 31 lipca w Arkadach Kubickiego na zamku Królewskim.

PAP/bf/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Jozef

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2012 19:51 ~Jozef

  A moze gdybe nie wojna i Polska miala teraz 60 milionow obywateli w tym 4 miliony pochodzenia zydowskigo to stolica swiata nie bylby Nowy Jork ale Warszawa.
  Pora szukac lepszych przyjaciol niz na zachodzie czy wschodzie, ktorzy przez wieki naz oszukuja i okradaja.

 • polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2012 12:46 ~polak

  za bardzo nie kumam
  dlaczego żydów polskich a nie polaków pochodzenia żydowskiego?

 • kiki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2012 11:39 ~kiki

  przestańce pisać i tak na ekran trafi tylko to co dobre dla narodu wybranego - moje teksty znikaja a pisze tylko prawdę

 • amin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2012 11:29 ~amin

  do jozef
  turystyka w wykonaniu tej nacji do palestyny dziś odbija sie światu czkawką i swiatowym terroryzmem
  lepiej niech siedzą u siebie

 • POLAKmały

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2012 10:05 ~POLAKmały

  Proponuję szybką zmianę nazwy miasta z "Warszawa" na "Tel Awiw Bis". Festiwal piosenki polskiej trwa 2 dni, żydowskiej 7!!!!! Pytanie co się dzieje!!!???

 • Emeryt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2012 20:26 ~Emeryt

  a moze tak by zajęto się losem ,milionów Polaków pozbawionych pracy,chleba,i dachu nad głową,Tamtym już nic nie jest potrzebne ,a cierpią Ci kórzy żyją w obecnym czasie,waszych złodziejskich,poczynań.

 • Jozef

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2012 19:46 ~Jozef

  Moze to zapoczatkuje lepsze stosunki midzy ludzmi a nie tylko miedzy rzadami.
  Turysci z Izrael nie tylko beda ogladac Oswiecim. Tyle przeciez mamy wspolnych osiagniec i cierpien.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »